Blog
Maciej Rysiewicz
Maciej Rysiewicz
Maciej Rysiewicz Jestem dziennikarzem i wydawcą czasopism "Bobowa Od-Nowa", "Kalendarz Pszczelarza"
3 obserwujących 71 notek 48072 odsłony
Maciej Rysiewicz, 11 stycznia 2017 r.

Adam Michał Rysiewicz uhonorowany tytułem “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

61 1 1 A A A

Adam Michał Maciej Rysiewicz uhonorowany tytułem “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat“


Adam Michał Maciej Rysiewicz urodził się 24 lutego 1918 roku w Wilczyskach. I tutaj w Wilczyskach-Jeżowie wychował się i dorastał. 24 czerwca 1944 roku, gdy ginął na maleńkiej stacji w Ryczowie pod Oświęcimiem, podczas jednej z akcji oswobodzenia więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, liczył ledwie 26 wiosen. Historię i zasługi Adama Rysiewicza i Jego Rodzeństwa, Jadwigi i Kazimierza, opisałem w artykułach pt. „O Rysiewiczach z Jeżowa“ i „Ryczów – ostatnia stacja Adama Rysiewicza“ z marca 2013 roku (zob. http://gorliceiokolice.eu/2013/03/o-rysiewiczach-z-jezowa/, http://gorliceiokolice.eu/2013/03/ryczow-ostatnia-stacja-adama-rysiewicza/).

Adam Michał Maciej Rysiewicz urodził się 24 lutego 1918 roku w Wilczyskach. I tutaj w Wilczyskach-Jeżowie wychował się i dorastał. 24 czerwca 1944 roku, gdy ginął na maleńkiej stacji w Ryczowie pod Oświęcimiem, podczas jednej z akcji oswobodzenia więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, liczył ledwie 26 wiosen. Historię i zasługi Adama Rysiewicza i Jego Rodzeństwa, Jadwigi i Kazimierza, opisałem na tym portalu w artykułach pt. „O Rysiewiczach z Jeżowa“ i „Ryczów – ostatnia stacja Adama Rysiewicza“ z marca 2013 roku (zob. http://gorliceiokolice.eu/2013/03/o-rysiewiczach-z-jezowa/, http://gorliceiokolice.eu/2013/03/ryczow-ostatnia-stacja-adama-rysiewicza/).

Adam Rysiewicz, to najwybitniejszy w historii obywatel Wilczysk. Adam Rysiewicz, to jeden z najwybitniejszych przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność-Równość-Niepodległość i Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej. I bez obawy o nadużycie można postawić Adama Rysiewicza w jednym szeregu z takimi bohaterami tamtych mrocznych czasów, jak rotmistrz Witold Pilecki.

Jednak w szkole w Wilczyskach i w szkołach naszej gminy nikt nie wspomina Adama Rysiewicza. Dzieci i młodzież nie mają zielonego pojęcia kim był i dlaczego zginął. Nikt nie szczyci się faktem, że blisko 100 lat temu w domu Apolonii i Macieja Krzysztoniów w Wilczyskach (dzisiaj posesja Zofii i Stanisława Krzysztoniów) przyszedł na świat człowiek, który zapisał bohaterską kartę w całych dziejach wielkiego polskiego snu o Wolności, Równości i Niepodległości. Adamowi Rysiewiczowi nikt w Wilczyskach nie postawił pomnika, nikt Go nie uhonorował choćby pamiątkową tablicą; pomimo, że od lat próbuję na forum lokalnym i ogólnopolskim przypominać o zapomnianym bohaterze z Wilczysk. Bobowskie władze mają innych „bohaterów“, których wynoszą na obeliski. Wstyd!!!

Wiele miesięcy temu przygotowałem wniosek do Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Yad Vashem w Jerozolimie, który przyznaje najwyższe, cywilne odznaczenie izraelskie dla obcokrajowców. Na podstawie moich prywatnych, wieloletnich badań, nie miałem żadnych wątpliwości, że mój stryj Adam Rysiewicz uratował od niechybnej śmierci wielu ludzi, w tym, ukrywające się przed hitlerowskimi siepaczami, osoby pochodzenia żydowskiego. I ostatecznie, za niesioną pomoc, zapłacił najwyższą cenę, cenę życia. Medal i dyplom „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata“ zostały powołane dekretem Knesetu w 1963 roku. Na medalu widnieje pochodzący z Talmudu napis: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat“.

Kilka dni temu otrzymałem z Instytutu w Yad Vashem pismo następującej treści: CCF20151121_00000. Państwo Izrael oddało hołd Adamowi Michałowi Maciejowi Rysiewiczowi z Wilczysk po 71. latach od jego męczeńskiej śmierci.

Jest dla mnie najwyższym zaszczytem przedstawić Czytelnikom portalu „Salon24“ certyfikat uhonorowania Adama Michała Macieja Rysiewicza medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata“.

Chwała Bohaterom! Chwała Adamowi Rysiewiczowi!


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Trudne zadanie, raczej niewykonalne!

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @STRAG To znaczy, co jest jasne?
  • @PITER1 Cześć Piotrku, oczywiście, że nie mam wątpliwości przy weryfikacji PITER1....
  • Maciej Rysiewicz Polecam mój portal www.gorliceiokolice.eu

Tematy w dziale Rozmaitości