fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
dr Wincenty Kalemba dr Wincenty Kalemba
696
BLOG

Biogaz – niewykorzystany potencjał

dr Wincenty Kalemba dr Wincenty Kalemba Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Rynek biomasy w Polsce to olbrzymie zasoby, które powinny być optymalnie wykorzystane. Niektórzy specjaliści uważają, że dzięki biomasie Polska mogłaby produkować nawet o 30% więcej energii niż dotychczas.

Rynek biomasy w Polsce to olbrzymie zasoby, które powinny być optymalnie wykorzystane. Niektórzy specjaliści uważają, że dzięki biomasie Polska mogłaby produkować nawet o 30% więcej energii niż dotychczas. W tym celu jednak powinny masowo powstawać biogazownie. Nawet te nieduże, o mocy kilkuset MW. Jedną z zalet takich obiektów jest ich lokalny charakter. Jeśli chodzi o areał pod uprawy roślin energetycznych, to jest on w pełni wystarczający. Rośliny energetyczne zajmują w Polsce zaledwie 10 tys. ha. Na cele energetyczne nadawałoby się znacznie więcej, bo około 2,1 mln. ha. Biogazownie mają niewątpliwy wpływ na ochronę środowiska, wytwarzanie energii odnawialnej oraz zagospodarowanie oraz skuteczne wykorzystanie odpadów i biomasy rolniczej uprawianej na glebach odłogowanych.

Biogazownie z uwagi na rodzaj pozyskiwanych substratów oraz specyfikę ich działania idealnie wpisują się w wiejski krajobraz. Stąd na zachodzie przyjęła się również nazwa biogazownie rolnicze, pomimo tego, że przerabiane są na nich nie tylko substraty pochodzące z gospodarstwa rolnego. Korzyści finansowe wynikające ze sprzedaży energii odnawialnej, gwarancja jej stałej ceny oraz ciągle wzrastający na nią popyt, przyciągają wielu potencjalnych inwestorów (w tym w większości rolników). Budową biogazowni zainteresowane są również zakłady, szczególnie przemysłu spożywczego, mające problem z utylizacją zwłaszcza uwodnionych odpadów poprodukcyjnych o dużej zawartości substancji organicznych (np.: mleczarnie, piekarnie, gorzelnie, zakłady piwowarskie, producenci przetworów owocowych, zakłady ziemniaczane, zakłady przetwórstwa mięsnego) jak i również lokalne władze (powiat, gmina) chcące rozwiązać problem z utylizacją odpadów lub zaopatrzeniem w energię.

Produkcja energii w oparciu o biogaz będzie się rozwijać. Pozyskiwanie biogazu w wyniku fermentacji metanowej niewątpliwie może stać się w Polsce szeroko stosowaną technologią produkcji cennego paliwa dla potrzeb energetyki lokalnej, w tym rolnictwa. W kraju są bowiem do zagospodarowania znaczne ilości biomasy, odpadów organicznych hodowlanych i technologicznych z rolnictwa i przemysłu spożywczego. Możliwe są także uprawy roślin pod kątem ich późniejszego wykorzystania do produkcji biogazu. Zainteresowanie wdrażaniem biogazowni zaczyna się w Polsce dopiero pojawiać, istnieje więc szansa zajęcia luki w rynku producentów instalacji biogazowych. W przyszłości sama tylko energia elektryczna z biomasy (biogaz) może zapewnić stałe dostawy energii elektrycznej do sieci. Wiedzą o tym Niemcy inwestując w biogazownie i mający w tej dziedzinie rozwiniętą technologię. Na zakończenie argumentem przemawiającym za opłacalnością inwestowania w biogazownie jest fakt możliwości ich budowy w każdym miejscu, gdzie jest dostęp do biomasy i które pracować mogą przy każdej pogodzie, w odróżnieniu do siłowni wiatrowych, których budowa ograniczona jest terenowymi uwarunkowaniami aerodynamicznymi, a praca korzystnymi warunkami atmosferycznymi. Sugeruje to, że zapotrzebowanie na instalacje biogazowe będzie większa i jest to technologia, w którą warto inwestować. Jak się wydaje biogazownictwo w Polsce może stać się bardzo ważnym źródłem energii, która z jednej strony zwiększy stabilność podaży energii w skali kraju, a jednocześnie ułatwi wykonanie zobowiązań wspólnotowych nakazujących redukcję emisji zanieczyszczeń. Program budowy biogazowni to rozwój infrastruktury, powstanie nowych miejsc pracy oraz rynek zbytu dla lokalnej produkcji. Budowa biogazowni w Polsce może stać się przedsięwzięciem czysto biznesowym, korzystnym zarówno dla inwestorów jak i firm budowlanych.

Jestem energiczny, ekstrawertyczny, ufny swoim możliwościom, zawsze dążący do osiągnięcia konkretnego celu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka