Magda Figurska Magda Figurska
182
BLOG

Katastrofa w Mozambiku - dla Bieszczadnika

Magda Figurska Magda Figurska Polityka Obserwuj notkę 5

Chciałeś - masz.

 

19 pażdziernika 1986 roku na terytorium RPA rozbił się Tu-134 z prokomunistycznym prezydentem Mozambiku na pokładzie. Oprócz niego w samolocie znajdowały się 43 osoby, w tym kilkunastu ministrów i innych ważnych urzędników w państwie.

Podobnie jak w przypadku katastrofy pod Smoleńskiem, maszyna roztrzaskała się; odchyliwszy wcześniej o 37 stopni od właściwego toru lotu,  a piloci obniżyli samolot, zachowując się tak, jakby nie mieli świadomości, na jakiej wysokości się znajdują. Zignorowali też - tak jak polska załoga - sygnał ostrzegawczy GWPS, który włączył się 32 sekundy przed upadkiem.

Po katastrofie południowoafrykańska policja zabrała wszystkie czarne skrzynki, odmawiając poddania ich niezależnemu badaniu.

Oficjalny raport przygotowany  przez śledczych z RPA do złudzenia przypominał ustalenia Rosjan ws. katastrofy pod Smoleńskiem. Jego tezy były następujące:

1. samolot prezydenta Mozambiku byl w pełni sprawny,

2. wykluczono akt terroru lub sabotażu,

3. załoga nie przestrzegała procedur obowiązujących przy lądowaniu,

4. załoga zignorowała ostrzeżenia GWPS.

Rosjanie, którzy  w katastrofie stracili wiernego sojusznika, gwałtownie oprotestowali raport komisji południowoafrykańskiej. Oskarżyli władze RPA o zamach polegający na zakłóceniu sygnału satelitarnego samolotu. Wskazywały na to okolicznoścvi wypadku, bardzo przypominające to, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Po kilkunastu latach okazalo się, że w tym akurat przypadku racje mieli komuniści. W styczniu 2003 roku Hans Louw, były agent służb specjalnych rasistowskiego reżimu RPA przyznał, że samolot został strącony wskutek celowego zakłócenia sygnału satelitarnego przez południowoafrykańskich agentów.  Dodał, że w wypadku niepowodzenia ataku maszyna miała zostać zestrzelona przez jedną z dwóch specjalnych służb.

 

Proponuję oryginalne danie: SŁOWA W SOSIE OSTRO-GORZKIM,produkt ciężko strawny i kaloryczny, okraszony szczyptą humoru i odrobiną ironii. ================================================= Sprzedaż: www.polskaksiegarnianarodowa.pl, United Express, Warszawa, ul. Marii Konopnickiej 6 lok 227, Tel. 502 202 900

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Polityka