WYMOGI ZWIĄZANE Z ORGANIZACJĄ ZGROMADZENIA PUBLICZNEGO
1. Zgodnie z art. 1 pkt 2. ustawy z 5 lipca 1990 r. Prawo o zgromadzeniach zgromadzeniem jest zgrupowanie co najmniej 15 osób, zwołane w celu wspólnych obrad lub wyrażenia opinii, zorganizowane na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób.
2. Wolność zgromadzania się podlega ograniczeniom przewidzianym jedynie przez ustawy, niezbędnym do ochrony bezpieczeństwa państwowego lub porządku publicznego oraz ochrony zdrowia lub moralności publicznej albo praw i wolności innych osób, a także ochrony Pomników Zagłady w rozumieniu ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady.
3. Przepisy ustawy nie dotyczą zgromadzeń:
- organizowanych przez organy państwa lub organy samorządu terytorialnego,
- odbywanych w ramach działalności Kościoła katolickiego, innych kościołów oraz związków wyznaniowych - oznacza to, że w odniesieniu do Kościoła katolickiego i jego organizacji stosuje się ustawę z dn. 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.).
4. Prawo organizowania zgromadzeń przysługuje osobom mającym pełną zdolność do czynności prawnych, osobom prawnym, innym organizacjom, a także grupom osób - w przypadku, gdy zgromadzenie inicjuje osoba prawna lub jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej, musi ona wybrać jedną osobę, zwaną później organizatorem, która będzie występować w jej imieniu przy załatwianiu wszystkich spraw.
5. Organizator może być także przewodniczącym zgromadzenia (otwiera je, kontroluje przebieg i potem zamyka zgromadzenie), który odpowiada za zgodny z prawem przebieg zgromadzenia.
6. Organ gminy, na wniosek organizatora, zapewnia w miarę potrzeby i możliwości ochronę policyjną służącą bezpiecznemu przebiegowi zgromadzenia oraz może delegować na zgromadzenie swojego przedstawiciela (art. 11 Prawa o zgromadzeniach), który okazuje swoje upoważnienie przewodniczącemu.
Przedstawiciel organu gminy w przypadkach ujętych w ww. ustawie (art. 12 pkt 1) może rozwiązać zgromadzenie.
7. Zawiadomienie przez organizatora organu gminy ma nastąpić w taki sposób, aby wiadomość o zgromadzeniu do urzędu dotarła nie później niż na 3 dni, a najwcześniej 30 dni przed datą zgromadzenia (art. 7 ust. 1 Prawa o zgromadzeniach)
8. Po rozpatrzeniu wniosku organ gminy decyduje o zakazie organizacji zgromadzenia. Z przepisów ustawy wynika, że jedynie w przypadku zakazu manifestacji organ ma obowiązek wydać decyzję, która powinna być doręczona organizatorowi w terminie 3 dni od dnia złożenia zawiadomienia, nie później jednak niż na 24 godziny przed planowanym rozpoczęciem zgromadzenia . milczenie organu można zatem uznać za zgodę (art. 9 ust. 1 Prawa o zgromadzeniach). Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji.
9. Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu wykroczeń ten, kto zwołuje zgromadzenie bez wymaganego zawiadomienia, przewodniczy takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu albo przewodniczy zgromadzeniu po rozwiązaniu go przez przewodniczącego lub przedstawiciela organu gminy podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny.
|