46 obserwujących
482 notki
327k odsłon
1469 odsłon

Polityka, naturalnie

Wykop Skomentuj105

W poprzednim tygodniu przed ostatecznym wybraniem prezydenta Polski na okres pięcioletni 2020 - 2025, poszłam po rozum do głowy z prośbą: Pomóż mi wykazać w sposób maksymalnie prosty różnice pomiędzy zapleczem rywali walczących w dogrywce nierozstrzygniętych w pierwszej turze wyborów prezydenckich. 

Czas oczekiwania na odpowiedź na pytanie skierowane do własnego rozumu, skracałam sobie grą planszową (łączenie w pary chińskich kostek mahjong). Doczekałam się odpowiedzi: Pokaż to co robią ludzie na przykładzie tego co dzieje się w naturze. Użyj starych obrazków i dodaj swój komentarz. 

Z tego co jest do dyspozycji w moich notkach, wybrałam obrazek przedstawiający uzyskaną produkcję energii elektrycznej z 375 instalacji fotowoltaicznych z notki:  Efektywność prądu z dachu w III kwartale 2017.  Na rysunku przedstawione są dane o produkcji prądu z 385 instalacji. Dane są bardzo zróżnicowane, dlatego użyłam do ich przedstawienia skali logarytmicznej dla produkcji wahającej się od 0 do prawie 79 tysięcy kilowatogodzin.

Ilustracja ta pasuje także do tego co dotyczy społeczeństw. Widać na niej małą grupę beneficjentów na początku i znacznie liczniejszą grupę dziedziców biedy. W danych rzeczywistych  można dostrzec politykę tworzenia elit III RP.

Czerwona linia wniesiona przeze mnie oznacza przybliżoną politykę PIS w stosunku do całego społeczeństwa. Obejmuje ona zakres od 500 do 5000. Średnia 2500 znajduje się w okolicy x=125, czyli 1/3 populacji ma więcej od średniej, a 2/3 mniej od średniej. Nie są to dane dokładne, bo nie o to mi chodziło i chodzi. Potraktujmy tę linię jako cel polityki obecnej władzy. 

image

Polskie społeczeństwo nie ma elit. Tak twierdzi wielu blogerów. Polskie społeczeństwo jest ogólnie socjopatyczne, o czym świadczy brak ogólnopolskiej listy ludzi odmawiających przyjmowania pomocy pastwa w formie różnych plusów. Takie listy powinny założyć instytucje wypłacające pieniądze, o które beneficjent nie musi się ubiegać. Obywatel, który czuje się upokorzony dodatkami socjalnymi, może z nich zrezygnować lub przekierować je na innego adresata, będącego w znacznie gorszej sytuacji materialnej. 

Takie postępowanie jest ekonomicznie uzasadnione. Danie świadczeń 100% jest zwykle tańsze od eliminowania biorców datków wg kryteriów dochodowych. Dawanie wszystkim jest takie demokratyczne. Odmowa przyjęcia datku świadczyć może o rzeczywistym powstawaniu elit. 

Czy się stoi czy się leży dwa tysiące się należy  - to slogan z PRL, obowiązujący obecnie przy wypłatach plusów przypadających na dziecko lub emeryta w przypadku 13. emerytury. Czternasta emerytura już taka nie będzie, o ile zwycięży stary prezydent. Podnoszenie jakości życia całych społeczeństw obowiązuje od dawna w tzw. cywilizowanym świecie. 

W przypadku zwycięstwa nowalijki, wszystko będzie możliwe, bo szeryf znany z plakatu wyborczego z roku  1989,  już odstrzelił z polityki polskiej swego mentora i dzielnie idzie z dymiącym koltem w dłoni, brzęcząc ostrogami, po głowy ludzi z wrogiego obozu rządowego:

Trzaskowski:

Nie ma już Donalda Tuska w polskiej polityce, czas by nie było Kaczyńskiego 


_____________________

Jaki rodzaj polityki wybierzemy w niedzielę?

 

Wykop Skomentuj105
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka