46 obserwujących
470 notek
318k odsłon
544 odsłony

O wietrze i słońcu w lipcu

Wykop Skomentuj17

Dane godzinowe o produkcji energii wiatrowej w lipcu przedstawiają się następująco: 

image

Czerwoną linią program Excel wyznaczył (na moje polecenie) liniowy trend podaży energii wiatrowej w lipcu. Energia wiatrowa jest dostarczana do KSE przez elektrownie o łącznej mocy około 6 GW. Na tej podstawie możemy obliczyć liczbę godzin w ciągu których uzyska się 881 GWh energii przy pełnym wykorzystaniu mocy znamionowych. 881/6 = 147 godzin. W czerwcu było to zaledwie 120 godzin. Wyniki te możemy porównać do tego co wiemy z monitorowania elektrowni / instalacji fotowoltaicznych w tym samym okresie czasu, czyli w lipcu i czerwcu 2019 r.

Dane z monitoringu dostępnego na portalu  https://pvmonitor.pl/  dotyczą 1531 instalacji czynnych obecnie (w czasie pisania notki), o łącznej mocy rzędu 7,3 MW. Z monitorowanych instalacji uzyskano w lipcu 2019 r. 928 MWh energii, co jest równoważne produkcji z pełną mocą przez 127 godzin. W czerwcu PVmonitor podaje produkcję energii w ilości 1018 MWh, co daje iloraz energii/mocy rzędu 140 godzin. Dane te trzeba traktować z ostrożnością, ze względu na nabranie wiatru w żagle przez fotowoltaików. Instalacje nowe, pracujące w niepełnym wymiarze obniżają ten wskaźnik. Na jego podwyższenie może wpływać produkcja z innych źródeł OZE - wiatraki, pompy ciepła. Przyjrzymy się zatem wynikom pracy pojedynczych instalacji. 

imageElektrownia Sanktuarium w Jaworznie uzyskała w lipcu 2019 roku 8460 kWh energii z mocy znamionowej 71,76 kW, co daje wskaźnik 118 godzin.

W czerwcu wyniki tej elektrowni były znacznie lepsze, wynoszące 144 godziny. 

Jedną z obserwowanych przeze mnie instalacji jest 10. kW elektrownia przydomowa JacekBal monitorowana na portalu PVmonitor, założonym przez entuzjastów fotowoltaiki . 

image

Pan Jacek uzyskał ze swojej instalacji o mocy 10 kW następujące ilości energii: w lipcu 1410 kWh, w czerwcu 1539 kWh, co łatwo zamienić na godziny - 141 h w lipcu i 153 h w czerwcu. Instalacja ta jest zlokalizowana w Zarzeczu w pow. jasielskim. Wydajność tej instalacji w lipcu jest najbardziej zbliżona do średniej oszacowanej dla elektrowni wiatrowych w Polsce. 

image

Kolejna instalacja PV działa w Nekli (pow. wrzesiński) umieszczona na dość stromym dachu. Jej właścicielem jest osoba o nicku DrKubus. Pan doktor z mocy 5,13 kW uzyskał energię równoważną pracy pod pełną parą przez 125 godzin w lipcu oraz 165 godzin w czerwcu.

Na zachód od tej instalacji pracuje bardzo sprytna mini instalacja o mocy 380 W, złożona z czterech paneli umieszczonych na trackerze dwuosiowym, z których jedna oś jest ustawiana ręcznie. Sprytna  smyti  uzyskała w lipcu równoważnik czasowy 202 godziny oraz 260 godzin w czerwcu. 

Przeskoczymy na północny zachód w okolice Stargardu, gdzie działa instalacja na trackerze o mocy 2 kW, z której właściciel LINBABA uzyskał(a) 331 kWh energii w lipcu i 445 kWh w czerwcu. Daje to odpowiednio 165 h oraz 222 h. 


Podsumowanie porównań uzyskiwania energii z jednostki mocy z elektrowni wiatrowych i słonecznych 

W okresie letnim wydajności energii z wiatru i ze słońca w instalacjach stacjonarnych są do siebie podobne. Instalacje nadążające za słońcem mają znacznie większe wydajności energii z jednostki mocy od wyników uśrednionych danych z energetyki wiatrowej. 


Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka