Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski
78
BLOG

Sine ira et studio (telewizyjne)

Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski Polityka Obserwuj notkę 31

Nie mam specjalnego pędu na szkło, w każdym razie telewizyjne. W TV wystąpiłem raptem kilkanaście razy w życiu i jakoś tak się składa, że za każdym razem miałem potem poczucie niedosytu czy wręcz frustracji (w czym, nie taję, wydatnie pomogli mi moi komentatorzy w Salonie24). Człowiek dorosły, a za takiego uchodzę, wyciągnąłby stąd jedyny słuszny wniosek i powiedział sobie krótkim, żołnierskim tekstem: Chłopie, to nie dla ciebie! – i raz na zawsze zamknął przed sobą drzwi do tego medium. Nie wykluczam zresztą, że tak zrobię. 

Wszakże na użytek czytelników, których kiedyś w przyszłości dobry los, Jan Pospieszalski albo Igor Janke zechce wezwać do studia telewizyjnego, pozwalam sobie zamieścić kilka krótkich porad, jak uniknąć totalnej i żałosnej klęski, takiej, jaka już mi się parę razy przydarzyła. (Mógłby ktoś oczywiście powiedzieć, że właśnie dlatego jestem ostatnią osobą, która ma kwalifikacje, by komukolwiek takie rady dawać – no ale przecież nikt nie ma obowiązku mnie czytać, a jak już przeczyta, to stosować się do moich rad). 

Oto one:

  1. Przed programem, obmyślić sobie jeden, maksimum dwa (ale jednak lepiej jeden) ważny komunikat, jaki chce się przekazać telewidzom – i bez względu na pytania, ten właśnie komunikat wygłosić. Najczęściej zna się, w zarysie, tematykę programu. Ale nawet jak pytanie jest kompletnie niezwiązane z tym przygotowanym komunikatem, zawsze można znaleźć sposób na jego wygłoszenie. Wystarczy powiedzieć: „Naprawdę nieważne jest, czy… [tu treść pytania]. Prawdziwie istotną kwestią jest to, że [tu swój komunikat]”.
  2. Najważniejszą rzecz, jaką ma się do powiedzenia, wygłosić w pierwszym zdaniu. Bo drugiego zdania już może nie być.
  3. Nie dać sobie przerwać. Nie mówić: „Ja Panu(i) nie przerywałem” – bo to przejaw klęski, ale po prostu kontynuować bez względu na przerywacza. Jest przynajmniej 50 procent szansy, że uwaga zostanie przy Tobie. Przerywacz liczy na to, że Cię weźmie przez zaskoczenie – bądź przygotowany na to, że Ci przerwą i nie daj sobie odebrać głosu. Ale generalnie mów krótko i rób kropki.
  4. Nigdy nie mówić: „Z jednej strony…, z drugiej strony…” – bo nawet jeśli masz rację i sprawa ma dwa odmienne aspekty – wezmą Cię za krętacza.
  5. Nie zaczynaj od słów: „Sprawa jest bardzo skomplikowana” – bo nikt tego nie lubi i już na starcie tracisz słuchaczy. Nawet jeśli jest skomplikowana, udawaj że jest prosta. Wśród większości ludzi panuje (błędne) przekonanie, że wszystkie sprawy dadzą się wyłożyć prosto i jasno.
  6. Nie wprowadzaj trudnych definicji i nie używaj słów znanych tylko w Twojej dyscyplinie. (Niedawno pewien komentator zarzucił mi w Salonie24, że w programie Warto Rozmawiać nie powołałem się, a następnie nie wyjaśniłem, pojęcia „kontratypu” w prawie karnym. No już ja widzę, jak by mnie za takie profesorskie gadanie obsmarowano).
  7. Traktuj swych partnerów w dyskusji z szacunkiem, przynajmniej udawanym. Nie jest to łatwe, bo nie wszyscy zawsze na to zasługują. Ale efekt okazywanego lekceważenia czy protekcjonalnego stosunku do innych jest fatalny (wiem coś o tym, bom sam nie bez winy…).

Miał z tego być dekalog, ale jak na razie numery 8 i 9 nie przychodzą mi do głowy; może ktoś uzupełni, ja na razie wpiszę od razu… 

10. W ogóle nie zwracaj uwagi na publiczność w studio. Jest duża szansa, że są oni tak dobrani, że mocno sprzyjają jednej stronie – i niekoniecznie Tobie. Ta dekoracja nie powinna Cię rozstroić. 

Moje najlepsze wpisy: 1. Rękopis znaleziony w Kabanossie: "Obraz Salonu: sercem gryzę" 2. Trochę plotkarska opowieść o pewnej Damie (taka jak z Vivy lub T 3. Pawłowi Paliwodzie do sztambucha 4. Opowieść nowojorska 5. Sen 6. Książę, Machiavelli i pistolecik 7. Szatani, Biesy i Inni Demoni Pana Premiera 8. Prolegomenon do blogologii (Wykład Jubileuszowy) 9. Wyznania Salonowca 10. Salon Poprawnych 11. Szanowny Panie Rekontra (czyli druga spowiedź solenna, szczera, 12. Rok Niechęci Do Ludzi (mowa jubileuszowa) 13. Manifest tolerała 14. Spowiedź szczera, solenna, sobotnia 15. Anty-anty-polityka 16. Czynaście 17. Prawo i lewo naturalne 18. Król Maciuś I o Unii Europejskiej 19. O kulturze dyskusji 20. Moje obsesje

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (31)

Inne tematy w dziale Polityka