Blog
Polityka wschodnia
liberum veto
0 obserwujących 138 notek 137871 odsłon
liberum veto, 28 września 2011 r.

Dwujęzyczne tablice w gminie Orla

Orla już dwujęzyczna
Orla już dwujęzyczna

W podlaskiej gminie Orla montowane są nowe tablice z nazwami miejscowości w dwóch językach - polskim i białoruskim. Na razie tylko w trzech miejscowościach: Orla, Spiczki i Dydule. Wymianę tablic finansuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (koszt: 89 tys. złotych). Sprawa nie wywołała - jak na razie - większych emocji. Oby tak dalej. Całkiem przecież niedawno w gminie Puńsk (też woj. podlaskie) doszło do zniszczenia tablic w języku litewskim. A i w samej Orli miał miejsce haniebny incydent. Budynek synagogi zamalowano swastykami i napisami w rodzaju "Żydzi do gazu" czy "Polska dla Polaków". Warto przypomnieć, że Żydzi stanowili przed wojną zdecydowaną większość mieszkańców Orli.  

Licho nie śpi i trudno przewidzieć, jaka będzie reakcja na tablice z napisami dwujęzycznymi. Zwłaszcza, że nawet miejscowa ludność pochodzenia białoruskiego nie przyjęła ich wcale entuzjastycznie. Jej zdaniem, na tablicach powinna być nazwa "Wuorla", a nie "Orlja". Zgodnie z wymową tej nazwy przez mieszkańców Orli, odbiegającą od literackiego języka białoruskiego. To jest zresztą głębszy problem. Według niektórych specjalistów, mieszkańcy Orli mają pochodzenie ukraińskie, a nie białoruskie. Choć w spisie powszechnym podawali narodowość białoruską. Używana przez nich gwara jest jednak zaliczana do gwar północnoukraińskich. I stąd taka, a nie inna wymowa nazwy miejscowości Orla. 

Tak więc te tablice mało komu były potrzebne i nikogo chyba nie uszczęśliwiły. Wyrzucono pieniądze w błoto. O treści napisów decydowali językoznawcy, a nie mieszkańcy Orli.     

TVP Białystok, Obiektyw, 26.09.2011, Wurla czy Orla od 9.55 do 12.30

http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/26092011-godz-2145/5313445

TVP Białystok, Obiektyw, 14.07.2010, Tablice niezgody od 3.00 do 5.55

http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/14072010-godz-1730/2091933

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @jacek 3 Początkowo senator Kogut hardo odpowiadał, że nic się nie stało. A jego bluzgi i...
  • @rihoo Błądzić jest rzeczą ludzką... Senator też człowiek...
  • @martinoff I liga to jest oficjalnie Ekstraklasa... Kolejarz gra w II lidze...

Tematy w dziale