Blog
Alea iacta est
Wojciech    Wybranowski
Wojciech Wybranowski dziennikarz "Rzeczpospolitej" W.Wybranowski@gmail.com
0 obserwujących 58 notek 238960 odsłon
Wojciech Wybranowski, 9 kwietnia 2009 r.

Oświadczenie w sprawie publikacji portalu Prawy.Pl

 

W związku z publikacją portalu Prawy.Pl, zawierającą nieprawdziwe informacje stanowiące - w myśl przepisu prawa karnego - pomówienie, oraz zamieszczenie na tymże portalu spreparowanego zdjęcia mojej osoby wyjaśniam, co następuje.
 
1. Zdjęcie zamieszczone na portalu Prawy.Pl to sprytnie wykonany retusz fotografii, która w 2005 roku zamieszczona została na Forum Dyskusyjnym Res-Politicus. Fotografię wykonano na spotkaniu uczestników forum w sierpniu 2005 roku, w poznańskim pubie „Proletaryat”. 
 
Cechą charakterystyczną spotkań forum jest prowadzona na luzie dyskusja. Podczas spotkania w 2005 r. uczestnicy forum m.in. parodiowali znane postacie życia politycznego: Edwarda Gierka, którego popiersie znajduje się w lokalu, Włodzimierza Iljicza Lenina, którego wisi tam portret. W owym dniu parodiowaliśmy również Młodzież Wszechpolską i jej lidera Wojciecha Wierzejskiego. MW "zasłynęła" wówczas z dziwnego tłumaczenia swoich faszystowskich gestów opublikowanych przez jedną z gazet jako „zamawiania pięciu piw”. Na oryginalnym zdjęciu - czego nie widać na wyretuszowanej fałszywce - stoję na tle portretu Lenina i nalewaka z napisem „piwo rewolucyjne” oraz 5 szklanek piwa - to aluzja do zamawianych przez MW "pięciu piw". A ja sam parodiuję Wierzejskiego i jego kolegów.
 
2. W maju 2008 r. w „Naszym Dzienniku” opublikowałem tekst o działalności  ekstremistycznej lewicowej organizacji Lewica Bez Cenzury. W efekcie, dzień później Prokuratura Krajowa wydała decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie działania LBC, własne postępowanie wszczęła też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone nadal. 
 
Kilka dni później LBC zamieściła na swoim portalu powyższe zdjęcie z sierpnia 2005, jednak wyretuszowane tak, by zrobić ze mnie faszystę. Pod zdjęciem znalazły się pogróżki pod moim adresem, w których grożono mi pobiciem i śmiercią. O sprawie zdjęcia i pogróżek poinformowałem wówczas Prokuraturę Krajową. Jest to aktualnie jednym z wątków śledztwa prowadzonego wobec LBC.
 
3. To samo lub podobnie wyretuszowane zdjęcie, które wcześniej opublikowano na stronie LBC, zostało zamieszczone 9 kwietnia 2009 r. przez portal Prawy.Pl, wraz z informacjami mającymi charakter znieważenia mnie.
 
Obawiam się, że były to działania świadome. Autor publikacji zdecydował się bowiem zamieścić ją, mimo że wiedział, jakie były kulisy prowokacji LBC - spod swojego tekstu odesłał do mojego wyjaśnienia z sierpnia 2008 r., zamieszczonego na moim blogu na Salonie 24.pl. Wyjaśniałem tam okoliczności fałszerstwa dokonanego przez gloryfikujących komunizm lewaków. Mimo to redakcja portalu Prawy.pl nie zawahała się powtórzyć zmanipulowanego zdjęcia, by uderzyć w niewygodnego dla nich dziennikarza. 
 
Nie ulega dla mnie wątpliwości, że działanie to ma związek z pytaniami, które dwa dni wcześniej wysłałem do byłych posłów LPR, związanych towarzysko, politycznie i biznesowo z portalem Prawy.PL. Pytania dotyczą prowadzonego przez warszawską Prokuraturę Okręgową śledztwa w sprawie wyprowadzania pieniędzy z LPR na podstawione osoby, w czasie, gdy to właśnie te osoby - w tym Krzysztof Bosak, redaktor naczelny portalu Prawy.pl i Daniel Pawłowiec z Libertas - uczestniczyły w pracach klubu parlamentarnego LPR.
        
4. W czwartek, 9 kwietnia 2009 r., w związku z publikacją portalu Prawy.PL złożyłem w prokuraturze doniesienie o popełnieniu przez ten portal przestępstwa zamieszczenia zmanipulowanej fotografii. W mojej karierze dziennikarskiej wielokrotnie zajmowałem się sprawą śledztw prowadzonych przez IPN w sprawie zbrodni komunistów i nazistów. Jakiekolwiek zarzuty o "faszyzm" czy "nazizm" traktuję więc jako znieważenie. 
 
Wojciech Wybranowski

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @gw1990 byle ten stos to nie dziś, nie jutro, a pojutrze. Jutro gra Kolejorz z Salzburgiem i...
  • ręce opadają, nogi i wszystko inne też po przeczytaniu Toyaha Az musiałem sobie...
  • @Marek Migalski @ Janina Jankowska 100 procent racji. Ale mam też wrażenie, że to co się...

Tematy w dziale