37 obserwujących
3043 notki
759k odsłon
  1414   1

Czarny Dzień Niepodległości świętem Polaków?

Juneteenth jest świętem federalnym w Stanach Zjednoczonych upamiętniającym zniesienie niewolnictwa. Zwanym także Czarnym Dniem Niepodległości choć niewolnikami bywali biali, czarni zaś właścicielami niewolników a pierwszymi niewolnikami Ameryki Pn. mogli być Polacy.  Dzień ten został uznany za święto federalne 17 czerwca 2021 roku, kiedy prezydent Joe Biden podpisał ustawę o Narodowym Dniu Niepodległości. Upamiętnia dzień ogłoszenia przez generała armii Unii Gordona Grangera Rozkazu Generalnego nr 3,19 czerwca 1865 r., proklamującego i egzekwującego wolność dla niewolników w Teksasie, który był ostatnim stanem Konfederacji z niewolnictwem instytucjonalnym.Proklamcja emancypacji prezydenta Abrahama Lincolna z 1862 r. oficjalnie zakazywała niewolnictwa w Teksasie i we wszystkich innych stanach pierwotnej Konfederacji. Egzekwowanie Proklamacji związane było z postępem zajmowania kolejnych terytoriów przez wojska Unii. Teksas, jako najbardziej odległy stan byłej Konfederacji, utrzymywał niewolnictwo i posiadał niewielką obecność wojsk okupacyjnych Unii po zakończeniu wojny secesyjnej; tak więc egzekwowanie prawa było powolne i niespójne przed ogłoszeniem rozkazu Grangera.Choć Proklamacja Emancypacji zadeklarowała koniec niewolnictwa w stanach konfederackich, krótko po upadku Konfederacji, z pewnych względów politycznych niewolnictwo pozostało legalne w dwóch stanach granicznych Unii – Delaware i Kentucky. Ta pozornie sprzeczna sytuacja zakończyła się ratyfikacją trzynastej poprawki do konstytucji, która konstytucyjnie zniosła niewolnictwo w całym kraju 6 grudnia 1865 r., Pierwsze świętowanie rozkazu Grangera datowane jest na rok 1866 i początkowo obejmowało zgromadzenia społeczności skupionych wokół kościoła w Teksasie. Święto rozprzestrzeniło w całym kraju i stało się bardziej znane w latach 20. i 30. XX wieku. Współczesne obrzędy to przede wszystkim lokalne uroczystości. Tradycje obejmują publiczne odczyty Proklamacji Emancypacji, śpiewanie tradycyjnych pieśni, takich jak „Swing Low, Sweet Chariot” i „Lift Every Voice and Sing”, oraz czytanie dzieł znanych pisarzy afroamerykańskich, takich jak Ralph Ellison i Maya Angelou. Uroczystości obejmują rodeo, targi uliczne, gotowanie, zjazdy rodzinne, imprezy w parku, rekonstrukcje historyczne i konkursy Miss Juneteenth. 19 czerwca to pierwsze nowe święto federalne od czasu, gdy Dzień Martina Luthera Kinga Jr. został ogłoszony świętem w 1983 roku.


image


Od kiedy można mówić o pełnym niewolnictwie na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej?Choć historia ludności afrykańskiej w Wirginii zaczyna się w 1619 roku, to przejście ze statusu sługi na niewolnika określonego czasu lub niewolnika przez całe życie było procesem stopniowym. Niektórzy historycy uważają, że pierwsi czarnoskórzy, którzy przybyli do Wirginii, byli już niewolnikami, podczas gdy inni twierdzą, że zostali oni przyjęci do kolonii jako służba (indentured servants). Historycy na ogół jednak są zdania, że niewolnictwo w angielskich koloniach w Ameryce Północnej zaczęło prawnie funkcjonować od 1660 roku.
Czy niewolnicy mogli stać się właścicielami niewolników?Johnson był jednym z pierwszych dwudziestu pięciu czarnoskórych, których sprowadzono do Jamestown w 1619 r. W 1623 r. zyskał wolność. Do 1651 r. był dostatecznie zamożny, by sprowadzić pięciu "własnych" niewolników, dla których przyznano mu 250 akrów (1,0 km 2 ) ziemi.
Czy w Ameryce byli biali niewolnicy?Otóż tak, gdyż wśród praw dotyczących niewolników było jedno z 1662, które stanowiło, że dzieci urodzone w kolonii przyjmują status społeczny swoich matek niezależnie od tego, kim byli ojcowie. Było to przeciwieństwem do angielskiego prawa zwyczajowego w tamtym czasie, i powodowało warstwę zniewolonych osób, w tym dzieci rasy mieszanej, z których część była biała.

image


Czy Polacy byli jedynymi z pierwszych niewolników na ziemi amerykańskiej?Współczesny tekst sir Thomasa Smitha Misgovernment of the Virginia Company (po raz pierwszy opublikowany przez Klub Roxburghe w 1990 r.). W tekście twierdzi się, że Smith i jego zięć, Robert Johnson , prowadzili firmę w ramach Kompanii i , że "dr John Woodall kupił kilku polskich osadników jako niewolników , sprzedając je lordowi de La Warr . "

W 1604 r. James I król angielski wysłał posłów pod przewodnictwem Sir Thomasa Smitha , gubernatora Kompanii Wschodnioindyjskiej do Polski i ewentualnie do Rosji . Woodall został włączony do poselstwa ze względu na swoją wiedzę o regionie i znajomość języków. Związek z Smithem był owocny dla Woodalla, ponieważ w 1612 Sir Thomas wyznaczył Woodalla, by służył jako chirurg ogólny dla Kompanii Wschodnioindyjskiej. Woodall zasłynął jako autor pierwszego podręcznika medycznego dla marynarzy i skrzynki z narzędziami chirurgicznymi. Z tej podróży do Polski prawdopodobnie przywiózł niewolników, których korzystnie spieniężył później w Wirginii.

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura