Paweł Łęski Paweł Łęski
219
BLOG

W jednym roku 25000 zmarłych

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Na grypę Hongkong szczepionki stały się dostępne miesiąc po szczytach epidemii na całym świecie. Do USA grypa Hongkong przybyła wraz z żołnierzami wracającymi z Wietnamu, spowodowała śmierć około 100 tysięcy osób. Do Polski dotarła we wrześniu 1968 roku i powracała do 1971 zabijając około 25 tys. osób. W 1977 roku - pojawiła się tzw. grypa rosyjska. Dziś nie nadaje się nazw chorobom, które mogłyby stygmatyzować narody lub zwierzęta. Pamiętając jak było np. z kiłą gdy w zależności od kraju nazwę tej choroby łączono z różnymi krajami. We Włoszech i Niemczech była chorobą francuską (Morbus gallicus), we Francji - chorobą włoską lub angielską, w Holandii chorobą hiszpańską, a w Rosji - polską.


Większość przypadków śmiertelnych z powodu grypy Hongkong nastąpiła u osób w wieku 65 lat i starszych, na świecie jej globalny wybuch rozpoczął się w Chinach w lipcu 1968 r. i trwał do 1969–70. Wybuch był trzecią pandemią grypy, która miała miejsce w XX wieku; nastąpił po azjatyckiej pandemii grypy z 1957 r. i pandemii Hiszpanki z lat 1918–1919, która wbrew nazwie została do Europy przeniesiony z USA przez żołnierzy amerykańskich udających się na front.


Hong Kong spowodowała od miliona do czterech milionów zgonów, znacznie mniej niż ta z lat 1918-19, która była przyczyną od 25 mln do 100 mln zgonów.


Podejrzewa się, że wirus ten wyewoluował ze szczepu grypy, który spowodował pandemię z 1957 r. Najwyższe poziomy śmiertelności związane były z najbardziej podatnymi grupami, tj. niemowlętami i osobami starszymi.


 Chociaż opracowano szczepionkę przeciwko wirusowi, stała się dostępna dopiero po tym, jak pandemia osiągnęła szczyt w wielu krajach.


Wirus H3N2, który spowodował pandemię z 1968 r., jest nadal w obiegu i jest uważany za szczep grypy sezonowej. W latach 90. u świń wyizolowano blisko spokrewniony wirus H3N2. Naukowcy podejrzewają, że ludzki wirus H3N2 przeszedł znowu na świnie.

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura