41 obserwujących
3498 notek
868k odsłon
  127   0

Jak rozpętałem I Wojnę Światową

28 czerwca 1914 roku austriacki następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg i jego żona Zofia von Chotek zostali zastrzeleni w Sarajewie przez serbskiego zamachowca Gawriła Principa, co stało się casus belli I wojny światowej.


image


Niemiecka firma postanowiła zareklamować swój produkt w internecie. Autorzy reklamy postanowili zadać pytanie. „Dlaczego Polska wywołała Pierwszą Wojnę Światową?” – można w niej przeczytać w języku angielskim. Czyżby sprawka to ojca Franka Dolasa? 

Sandwich czy polski namiestnik punktem zwrotnym historii XX wieku?

W 1914 r. Doszło do niepokojów w Serbii, następca tronu austro-węgierskiego, arcyksiążę Franciszek Ferdynand zostaje zamordowany przez serbskiego nacjonalistę Gavrilo Principa 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie . Austro-Węgry wystosowują ultimatum w stosunku do Serbii. Ona odrzuca jeden z warunków, który wymaga udziału austro-węgierskich urzędników w śledztwie dotyczącym zamachu. Austro-Węgry wykorzystują to jako casus belli. Władze austro-węgierskie zostają zachęcane do aktu agresji przez Niemcy.


image


W tym sklepie znalazł się, przed godziną jedenastą, zamachowiec Młodej Bośni by dokonać zakupu kanapki. Czy głód stał się punktem zwrotnym historii XX wieku? Za chwilę tędy będzie przyjeżdżał następca tronu.

Młoda Bośnia była zasilana funduszami przez nacjonalistyczną organizację Czarna Ręka i pewnie z tych funduszy serbski student zakupił swojego ostatniego na wolności sandwicha.

Celem serbskiej organizacji nacjonalistycznej Czarna Ręka było przyłączenie do Serbii takich terytoriów wchodzących w skład Austro-Węgier jak Chorwacja, Bośnia, południowe Węgry oraz z Imperium Osmańskiego Macedonii, Sandjaku, Czarnogóry i to bez względu na skład etniczny rozważanych terytoriów.

image

Tego Polaka obarcza się winą za wybuch I WŚ - Leon Biliński. 

Minister skarbu Austro-Węgier i namiestnik cywilny Bośni i Hercegowiny. Obarczany jest pośrednią odpowiedzialnością za śmierć arcyksięcia Ferdynanda, ponieważ zlekceważył sygnały o planowanym zamachu na następcę tronu. Leon Biliński, a także jego podwładny, gubernator Bośni i Hercegowiny, Oskar Potiorek, naciskali na podjęcie stanowczych działań w stosunku do Serbii.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Biliński pełnił krótko funkcję ministra skarbu w rządzie premiera Paderewskiego.

image

Zofia von Chotek i Franciszek Ferdynand na godzinę przed śmiercią. Ukochana żona cesarza Franciszka Józefa, Sissi, za życia przestrzegała Franciszka Ferdynanda, aby nie żenił się z członkinią rodu Habsburgów: „będziesz miał bardzo brzydkie dzieci” i stąd może małżeństwo z ubogą czeską szlachcianką. Ferdynand trafiony kulą zamachowca w szyję jeszcze siedem razy powtórzy słowa "to nic".

image


W lutym 1914 car Mikołaj II (170 cm) przyjął radę swojego ministra spraw zagranicznych Sergieja Sazonowa i zobowiązał Rosję do poparcia Ententy. Sazonow był zdania, że ​​w razie wojny członkostwo Rosji w Entencie umożliwiłoby uzyskanie terytorialnych zdobyczy. Myślał o przesunięciu granic Rosji na linię Odry I Nysy, tworząc, podporządkowane Petersburgowi, państwo polskie. Sazonow wysłał telegram do ambasadora Rosji w Londynie prosząc go o wyjaśnienie rządowi brytyjskiemu, że car byłby zaangażowany w wojnę z Niemcami. „Pokój na świecie będzie bezpieczny dopiero w dniu, w którym Potrójna Ententa, przekształci się w sojusz obronny bez tajnych klauzul i publicznie ogłoszony na całym świecie. W tym dniu niebezpieczeństwo hegemonii niemieckiej zostanie ostatecznie usunięte i każdy z nas będzie mógł spokojnie poświęcić się własnym sprawom".W międzynarodowym kryzysie, który nastąpił po zamachu na arcyksięcia Ferdynanda, car dał jasno do zrozumienia, że ​​jest gotów iść na wojnę. Rasputin był szczerym krytykiem tej polityki i połączył siły z dwoma wysokimi rangą osobistościami, Siergiejem Witte i Piotrem Durnowem, aby zapobiec wojnie. Durnowo powiedział carowi, że wojna z Niemcami będzie „wzajemnie niebezpieczna” dla obu krajów, bez względu na to, kto wygra. Witte dodał, że „w podbitym kraju musi nieuchronnie wybuchnąć rewolucja społeczna, która z samej natury rzeczy rozprzestrzeni się na kraj zwycięzcy”. 

Witte zdał sobie sprawę, że z powodu swojej sytuacji ekonomicznej Rosja przegra wojnę z którymkolwiek ze swoich rywali. Bernard Pares spotkał się kilkakrotnie z Witte i Rasputinem w latach poprzedzających I wojnę światową, i zanotował: „Hrabia Witte nigdy nie odstępował od swojego przekonania, po pierwsze, że Rosja musi unikać wojny za wszelką cenę, a po drugie, że musi pracować dla gospodarki przyjaźń z Francją i Niemcami, aby przeciwdziałać dominacji Anglii. Rasputin był przeciwny wojnie z powodów podobnych co Witte. Był za pokojem między wszystkimi narodami i między wszystkimi religiami”. 

Za chwilę wybuchnie pierwsza wojna światowa jako efekt dziwiętnasowiecznego rodzenia się świadomości narodowej, nacjonalizmów a wg Socjaldemokracji sprzeczności imperialnych i dynastycznych. Dowodem na pierwszą wersję będzie zakończenie wojny Traktatem Wersalskim opartym na wilsonowskiej koncepcji samostanowienia narodów i tworzenie się  państw narodowych.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale