Paweł Łęski Paweł Łęski
563
BLOG

Ellen, Maria, Suzy to trzy sowieckie jaskółki, które omotały Johna Kennedy'ego?

Paweł Łęski Paweł Łęski Kultura Obserwuj notkę 0


Pod koniec II wojny światowej rodzina Ellen Rometsch, która była jednym z siedmiorga dzieci, uciekła z Kleinitz (od 1945 Klenica w Polsce) i osiedliła się w Kreinitz koło Riesy (w sowieckiej strefie okupacyjnej, od 1949 część NRD ), gdzie jej rodzice otrzymali majątek w Kreinitz.  Ellen była członkinią Wolnej Młodzieży Niemieckiej i pracowała jako stenograf w administracji okręgowej Socjalistycznej Partii Jedności (SED). Kiedy rolnictwo zostało skolektywizowane, rodzina przeniosła się w 1955 do RFN.

Po nieudanym pierwszym małżeństwie „wyjechała w 1961 roku do Stanów Zjednoczonych ze swoim drugim mężem, Rolfem Rometschem, sierżantem zachodnioniemieckich sił powietrznych, który został przydzielony do ambasady niemieckiej w Waszyngtonie”.  Według The Daily Mail: „Rometsch została wysłana do Ameryki przez komunistycznych przywódców z Berlina Wschodniego, którzy mieli nadzieję, że zaprzyjaźni się z wpływowymi politykami i złoży raport”. 

W 1961 Bobby Baker, doradca polityczny Lyndona B. Johnsona i wysokiej rangi polityk Partii Demokratycznej, założył Klub Kworum. To był prywatny klub w hotelu Carroll Arms na Kapitolu. „Jego członkostwo składało się z senatorów, kongresmenów, lobbystów, pracowników Kapitolu i innych osób z dobrymi koneksjami, którzy chcieli cieszyć podniebienie wyskokowymi napojami, wykwintnymi posiłkami, grami w pokera i sekretnymi spotkaniami w prywatnych kwaterach”. Time Magazine donosił: „Wśród 197 członków jest wielu lobbystów i kilka rządowych postaci...."

image

Ellen Rometsch dołączyła do Klubu Quorum jako hosstesa. „Była imprezowiczką z Waszyngtonu… była oszałamiająco atrakcyjna, podobna do Elizabeth Taylor”.  Członkowie klubu wkrótce zaczęli zwracać uwagę na Rometsch. „Odziana w skąpy, obcisły, czarny strój, w czarnych siateczkowych rajstopach, zachodnioniemiecka piękność wypadała oszałamiająco korzystnie. Bobby Baker był nią na tyle zainteresowany, że zabrał ją na wakacje do Nowego Orleanu”. 


Bill Thompson był lobbystą kolei i bliskim przyjacielem prezydenta Johna F. Kennedy'ego. „Zamożny kawaler, był wtajemniczony w wiele sekretów życia miłosnego Kennedy'ego”.  Thompson odkrył Rometsch w klubie Quorum i zapytał o nią Bakera. Baker powiedział mu: „bardzo urocza, piękna imprezowa dziewczyna… która zawsze nosi piękne ubrania. Ma dobre maniery i jest bardzo przychylna. Musiałem mieć z nią pięćdziesięciu przyjaciół, nikt na nią nie narzekał. Jest prawdziwą radością możliwość przebywania z nią”. 

Baker przyznał, że przedstawił Rometsch "Jackowi Kennedy'emu na jego prośbę". Według Bakera często aranżował spotkania kobiet z politykami, w celach korupcyjnych, nic nie wspomina się by do tego dochochodziła fasolka po bretońsku. Dotyczyło to również Kennedy'ego, który „wydawał się rozkoszować dzieleniem się szczegółami swojego podboju; chociaż nie był pozbawiony uroku i dowcipu w przedstawianiu zawiłości klinicznych, wypadało to jako coś w rodzaju chłopięcej przechwałki”. Baker powiedział później, że: „On (Kennedy) przesłał wiadomość, że był to najlepszy czas, jaki kiedykolwiek miał w swoim życiu. To nie był jedyny raz. Spotykała go przy innych okazjach. Trwało to przez jakiś czas”. 

Baker powiedział Lyndonowi B. Johnsonowi o związku Kennedy'ego z Rometsch. On z kolei poinformował swojego przyjaciela, J. Edgara Hoovera, szefa Federalnego Biura Śledczego. W lipcu 1963 agenci FBI wypytywali Rometsch o jej przeszłość. Doszli do wniosku, że prawdopodobnie była sowieckim szpiegiem. Hoover faktycznie ujawnił dziennikarzowi Courtney Evans informację, że Rometsch pracowała dla Waltera Ulbrichta, komunistycznego przywódcy NRD. Notatka FBI na najwyższym szczeblu napisana w październiku 1963 r. stwierdzała, że ​​„rzekomo prezydent i prokurator generalny korzystali z usług playgirls”. 

Hoover przekazał teraz informacje Clarkowi Mollenhoffowi. 26 października 1963 r. napisał artykuł w Des Moines Register, w którym twierdził, że FBI „ustaliło, że piękna brunetka chodziła na przyjęcia z udziałem przywódców Kongresu i niektórych prominentnych członków rządu… Możliwość, że jej działalność mogła być związana ze szpiegostwem, budziła pewne obawy ze względu na wysoką rangę jej męskich towarzyszy”. Mollenhoff twierdził, że John Williams „uzyskał relację” z działalności Rometsch i planował przekazać tę informację Senackiej Komisji Regulaminowej, organu prowadzącego śledztwo w sprawie Bakera. 


 Robert Kennedy wysłał La Verne Duffy na spotkanie z Ellen Rometsch.

Duffy odegrał główną rolę w prowadzonym przez Roberta F. Kennedy'ego śledztwie powiązań związków zawodowych z mafią w latach 1957-59, które doprowadziło do upadku szefa związku Jamesa R. Hoffa, pośrednio do jego śmierci.

Jego misją było uciszyć Rometsch, zanim dotrze do niej prasa. Kilka dni później doniesiono, że „mężczyźni okazujący odznaki policyjne spotkali się z panią Rometsch i skłonili ją do podpisania oświadczenia formalnie zaprzeczającego intymności z ważnymi osobami”. W liście do Duffy'ego podziękowała mu za przekazanie jej pieniędzy i zapewniła go: „Oczywiście, że będę milczeć”. 

Kennedy skontaktował się teraz z Hooverem i poprosił go, aby przekonał wysokiej rangi urzędników Senatu, że śledztwo Komisji Regulaminowej Senatu w sprawie tej historii jest „sprzeczne z interesem narodowym”. Ostrzegł również, że ​​inni czołowi członkowie Kongresu zostaną wciągnięci w ten skandal, co jest "również sprzeczne z interesami Kongresu". Hoover spotkał się z Mikiem Mansfieldem, demokratycznym przywódcą Senatu i Everettem Dirksenem, republikańskim odpowiednikiem. To, co zostało powiedziane na tym spotkaniu, nigdy nie zostało ujawnione. Jednak w wyniku spotkania, które odbyło się w domu Mansfielda, Senacka Komisja Regulaminowa postanowiła nie zajmować się aferą Rometsch. 

Twierdzi się, że Baker posiadał taśmy i zdjęcia z czynnościami seksualnymi JFK z udziałem Rometsch. Wiedział też o wcześniejszych związkach JFK z Marią Novotny i Suzy Chang, obie pochodziły z krajów komunistycznych i zostały wymienione jako część siatki szpiegowskiej, co okazało się przy aferze Johna Profumo, brytyjskiego sekretarza stanu ds. wojny.

image

Mariella Novotny (urodzona jako Stella Marie Capes , 1942–1983) należała do kręgu towarzyskiego Christine Keeler, uwodzicielki brytyjskiego ministra obrony, i powiązana była z  postaciami establishmentu zamieszanymi w aferę Profumo. 

image

Na zdjęciu Christine Keller

W 1960  Suzy Chang wyjechała do Stanów Zjednoczonych z Marią Novotny. Uważa się, że obie dziewczyny pracowały w Quorum Club w Waszyngtonie, prowadzonym przez Bobby'ego Bakera i zaangażowały się w relacje z czołowymi politykami

Kiedy Robert Kennedy dowiedział się o tym, kazał je deportować. „Hoover współpracował w tym przypadku z JFK – nie po to, by chronić prezydenta – ale by chronić wiceprezydenta, który, jak się obawiał, może być również powiązany z prostytutką Bakera, jeśli trwające śledztwo doprowadzi do publicznego ujawnienia”. 


We wrześniu 1963 roku Ellen Rometsch rozwiodła się. Zamieszkała z rodzicami w Schwelm. W następnego miesiąca gazety w niektórych krajach zaczęły publikować artykuły o związkach Rometsch z Kennedym. Brytyjski tabloid Daily Express zaoferował Ellen Rometsch 55 000 marek za wywiad z nią, ale odrzuciła ofertę.  W dniu, w którym Kennedy został zamordowany, Life Magazine opublikował siedmiostronicową historię o ich związku. Artykuł scharakteryzował Rometsch jako kobietę, która często była zapraszana na imprezy towarzyskie, „częściowo ze względu na jej urodę, a częściowo, jak mówiono, że zrobiłaby wszystko”. 


Twierdzi się, że Ellen Rometsch wróciła do Stanów Zjednoczonych w 1964 roku i miała romans z Geraldem Fordem podczas jego pracy w Komisji Warrena, gdzie miał za zadanie zbadać zabójstwo prezydenta Kennedy'ego. Sprawa została wykorzystana przeciwko niemu przez dyrektora FBI J. Edgara Hoovera, który był sfrustrowany tym, że Komisja Warrena nie podzieliła się z nim swoimi odkryciami: „Więc (Hoover) miał tę taśmę, na której Jerry Ford uprawiał seks oralny z Ellen Rometsch. żona miała wtedy poważny problem z narkotykami… Hoover szantażował… Forda..."

W grudniu 2013 r. niemiecka gazeta Die Welt próbowała przeprowadzić wywiad z Rometsch. „Co dokładnie wydarzyło się między nią a Kennedym,. Dzisiejsza 77-latka nie chce o tym rozmawiać. Każdy, kto chce z nią porozmawiać i zadzwonić do drzwi, otworzy jej mąż. Nie powie wiele, poza tym, że jego żona nigdy nie była szpiegiem w służbie Stasi. Gazeta donosi, że klan Kennedych kupił milczenie Ellen Rometsch, dokonując wpłat na konto w Liechtensteinie. 

Gazeta wyjaśniła dalej, że ma kopię 478-stronicowego pliku o numerze kodu 105-122316, który został wyprodukowany przez FBI na temat Rometsch. Najciekawsze w tych aktach jest to, że śledczy FBI kontaktowali się z Rometsch od lipca 1963 do 1987 roku. Gazeta zbadała również jej powiązania z wywiadem wschodnioniemieckim: „W archiwach urzędu ds. dokumentacji Stasi nie ma ani jednego zapisu  wywiadu o członkach rodziny Ellen Rometsch"


There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura