30 obserwujących
2127 notek
536k odsłon
126 odsłon

Polowanie na czarownice

Wykop Skomentuj1

Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiedziała śledztwo dotyczące impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa w związku z podejrzeniem, że wywierał naciski na Kijów, by pozyskać informacje mogące zaszkodzić jego politycznemu rywalowi Joe Bidenowi. Prezydent ocenił, że to „polowanie na czarownice”.Sporysz jest dziś wykorzystywany do produkcji LSD. 


image

Domieszka sporyszu w ziarnach zbóż i dalej w mące stosowanej do spożycia była przyczyną halucynacji. Zatrucie sporyszem, czyli ergotyzm, było dawniej określane jako „ogień świętego Antoniego” lub „święty ogień” i prowadziło wielokrotnie do masowych halucynacji i zgonów.


image

22 września 1692 – Stracono ostatnie spośród 20 osób skazanych na śmierć w czasie polowania na czarownice w Salem w Nowej Anglii.


Wierzono, szczególnie w krajach protestanckich, że czarownice były czymś rzeczywistym. Nie było naukowego wyjaśnienia zachowania odbiegającego od normy, więc czary wydawały się być logicznym wytłumaczeniem na wszelkie anomalie behawioralne, dziś eksperci podejrzewają, że mógł to być efekt zatrucia sporyszem, które powodowane jest przez grzyb znajdujący się na ziarnie zboża. Nic nie wywoływało więcej strachu w społeczeństwie purytańskim niż ludzie, którzy wydawali się być opętani przez diabła, więc każdą osobę zachowującą się odmiennie podejrzewano o uprawianie czarów i traktowano jak przestępcę.


image

U nas ciekawa jest afera grabarzy z Frankenstein – sprawa pojmania i skazania w 1606 r. grabarzy z miejscowości Frankenstein, dzisiejszych Ząbkowic Śląskich na Dolnym Śląsku, posądzanych o sprowadzenie zarazy, czary i bezczeszczenie zwłok. Angielska pisarka Mary Shelley mogła poznać tę historię. Stąd może zachodzić analogia pomiędzy treścią, nazwą miejscowości Frankenstein i tytułem jej słynnej powieści o potworze doktora Frankensteina spreparowanym z ludzkich zwłok wykradanych z cmentarzy.


image

Biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia na temat planu administracji Trumpa, aby utworzyć nową agencję rządową, która użyłaby „zaawansowanej technologii” do identyfikowania „objawów neurobehawioralnych” „osoby zmierzającej w kierunku gwałtownego wybuchu” przy użyciu danych zebranych przez urządzenia elektroniczne, obraz namalowany przez technologię obecnie promowany i wdrażany pod pozorem „zapewnienia bezpieczeństwa Amerykanom” jest działaniem przypominającym polowanie na czarownice. W rzeczywistości wskazuje on bezpośrednio na genezę dalekosiężnego państwa nadzoru o wiele szerszego niż cokolwiek, co dotychczas działo się w historii Ameryki od 1692 roku, i jest rozwijane wspólnie przez osoby związane zarówno z wywiadem amerykańskim, jak i izraelskim.


image

Czarownice z Salem to też dramat z 1952 Arthura Millera oparty na tym procesie o czary. Sztuka miała premierę światową na Broadwayu 22 stycznia 1953. Zdobyła wtedy nagrodę Tony za najlepszą sztukę roku. Dramat miał być alegoryczną odpowiedzią na makkartyzm, panujący w USA w latach 50. Sam Miller został postawiony przed sądem cztery lata po premierze przedstawienia.


Jednak to nie dramat Millera stał się przyczyną upadku Komisji McCartney'ego ale sprawy obyczajowe, homoseksualizm głównego doradcy prokuratora- Roya Marcusa Cohna.


image

Cohn i McCarthy atakowali urzędników państwowych i przedstawicieli kultury nie tylko z powodu podejrzeń o sympatie dla komunistów, ale także z powodu domniemanego homoseksualizmu.


Cohn zyskał na znaczeniu jako prokurator Departamentu Sprawiedliwości USA w procesie szpiegowskim Juliusa i Ethel Rosenbergów , który zakończył się egzekucjami w 1953 r. 


Kiedy Cohn zatrudnił G. Davida Schine'a jako głównego konsultanta w personelu McCarthy'ego, pojawiły się spekulacje, że Schine i Cohn mieli związek seksualny.Wpływowy ojciec Cohna, Albert Cohn, był wieloletnim prezydentem potężnego oddziału B’nai B’rith w Nowej Anglii, gdzie jest Salem, i Nowym Jorku, a sam Roy Cohn był członkiem Loży Bankowo-Finansowej B’nai B’rith.Małe okno relacji Trump-Cohn pojawiło się w artykule z 2016 roku w Politico o przyjęciu w1981 r. W domu weekendowym Cohna w Greenwich w stanie Connecticut. W przyjęciu wzięli udział rodzice Ronalda Laudera, Estee i Joe, a także Trump i jego ówczesna żona Ivana, którzy mieli dom weekendowy zaledwie trzy kilometry od tego miejsca. Przyjęcie odbyło się wkrótce po tym, jak Cohn pomógł Reaganowi wygrać wybory prezydenckie i osiągnął wtedy szczyt swoich wpływów politycznych. Na przyjęciu Cohn wzniósł toast za Reagana i ówczesnego senatora nowojorskiego D’Amato, który później namówił Ronalda Laudera do ubiegania się o urząd polityczny i był spirytus movens restytucji żydowskiego mienia bezdziedzicznego od Szwajcarii.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale