Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
804
BLOG

Wg. „Economist” Polska na 6. miejscu wśród krajów,których gospodarki odrobiły...

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 42

Wg. „Economist” Polska na 6. miejscu wśród krajów,których gospodarki odrobiły straty pandemiczne

1. W ostatnim wydaniu brytyjskiego tygodnika „Economist” opublikowano tekst, poświęcony analizie jak poradziły sobie gospodarki poszczególnych krajach świata z kryzysem spowodowanym pandemia Covid19.
Przy czym analiza opiera się nie tylko na wskaźniku wzrostu PKB, jak to najczęściej robiono do tej pory ale także wzięto pod uwagę jeszcze 4 inne wskaźniki: dochody gospodarstw domowych, kondycję giełdy, wydatki na inwestycje oraz zadłużenie państwa, a dokładnie wskaźnik deficytu sektora finansów publicznych.
Zdaniem autorów analizy wzrost PKB odzwierciedla „ogólne zdrowie gospodarki”; wzrost dochodów na osobę pochodzących zarówno z wynagrodzeń jak i pomocy państwa, pokazuje jak z kryzysem poradziły sobie rodziny; wzrosty na giełdzie odzwierciedlają stan rynku kapitałowego; wydatki inwestycyjne skalę optymizmu inwestorów; z kolei rozmiary deficytu sektora finansów publicznych, przyszłe możliwości finansowe państwa.
Zbadano kształtowanie się tych wskaźników w 23 różnych krajach świata, porównując ich poziomy z końca 2019 roku (a więc tuż przed rozpoczęciem kryzysu covidowego) i po 3 kwartałach 2021 roku (kształtowanie się tych wskaźników w całym 2021 roku, będzie dostępne dopiero pod koniec I kwartału 2022 roku).

2. Z tej analizy wynika, że Polska znalazła się wśród 6. krajów świata, które najlepiej poradziły sobie ze skutkami pandemii koronawirusa, wyprzedziły nas trzy kraje UE: Dania, Słowenia i Szwecja i dwa kraje spoza UE: Norwegia i Chile, a nasz kraj znalazł się na 6 miejscu ex aequo z Irlandią.
Wg. danych zaprezentowanych przez „Economist”, polski PKB w porównaniu z końcem 2019 roku wzrósł o 3,1%, dochody na osobę w gospodarstwie domowym wzrosły o 3,3%, notowania akcji na giełdzie o 25,4%, wydatki inwestycyjne spadły o 7,1%, a deficyt sektora finansów publicznych wyniósł ok. 5% PKB (ostatecznie w całym roku 2021, ten deficyt  będzie niższy niż 3% PKB).
Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że gospodarki 5 krajów które wyprzedziły Polskę w ramach tej analizy, a także gospodarka Irlandii, są od naszej mniejsze pod względem wielkości PKB (dwie gospodarki Słowenii i Chile, wyraźnie mniejsze), więc naszemu krajowi było znacznie trudniej poradzić sobie z negatywnymi skutkami Covid19 w gospodarce.   

3. Przypomnijmy, że już we wrześniu poprzedniego roku Eurostat podał informacje, że wzrost PKB w Polsce w II kwartale 2021 roku wyniósł aż 11,1%, co było najwyższym wynikiem w historii pomiarów, co więcej to oznacza, że nasza gospodarka odrobiła straty spowodowane pandemią koronawirusa już w II kwartale poprzedniego roku.
Przypomnijmy także, że II kwartał 2020 roku, to czas kiedy w dużej części polskiej gospodarki obowiązywał jeszcze lock down, co spowodowało, że PKB spadło wtedy o 8,3% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019, ale mimo tej niskiej podstawy odniesienia, wzrost PKB w II kwartale 2021 roku był jednak imponujący.
W ten sposób znaleźliśmy się w pierwszej trójce krajów należących do UE, które odrobiły straty spowodowane pandemią, na pierwszym miejscu znalazła się Litwa, której PKB w II kwartale 2021 było wyższe o 3,5% od PKB z II kwartału 2019 roku, na drugim miejscu Polska z 2% wzrostem, na trzecim Szwecja 1,1% wzrostu, na czwartym Łotwa 0,5.% wzrostu.
Pozostałe 23 kraje UE, po II kwartale tego roku miały ciągle PKB niższe niż w II kwartale 2019 roku, przy czym najwięcej do odrobienia miała Hiszpania, której PKB po II kwartale było aż o 6,1% niższe niż w II kwartale 2019, na II i III miejscu znalazły się Włochy i Czechy, których PKB w II kwartale było niższe od tego z II kwartału 2019 roku jeszcze o 4%.


4. Analiza poradzenia sobie ze skutkami Covid19 przez gospodarki 23 krajów świata, przeprowadzona przez „Economist” ma jednak zdecydowanie bardziej pogłębiony charakter, bowiem oprócz wzrostu PKB wzięto pod uwagę jeszcze 4 inne ważne wskaźniki.
Ostatnia publikacja „Economist”, podobnie jak wcześniejszy raport MFW, obalają narrację totalnej opozycji w Polsce, która od wielu miesięcy, zarówno w kraju i jak i za granicą, próbuje udowadniać, że rząd Zjednoczonej Prawicy niewłaściwie zareagował na kryzys spowodowany  przez Covid19 i nie radzi sobie z jego skutkami.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka