177 obserwujących
3854 notki
4027k odsłon
  1317   0

Dzisiaj zaczyna się dwudniowy szczyt krajów Trójmorza w Bukareszcie

1. Dzisiaj zaczyna się dwudniowe posiedzenie krajów Trójmorza w Bukareszcie, podczas, którego Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda i ministrowie jego Kancelarii.


To ważne spotkanie krajów tej inicjatywy, podczas którego zostanie podpisane ważne porozumienie o powołaniu w ramach Trójmorza specjalnego „wehikułu inwestycyjnego”, który pozwoli na realizację wielu inwestycji.


Prezydent Andrzej Duda bezpośrednio z tego posiedzenia, udaje się do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem, podczas którego zapewne przedstawi najważniejsze ustalenia szczytu.


Prezydent Trump podczas swojej wizyty w Warszawie w 2017 roku uczestniczył w posiedzeniu Trójmorza, podczas którego wygłosił przemówienie bardzo mocno wspierające tę inicjatywę.


2. Przypomnijmy, że idea Trójmorza, to inicjatywa gospodarczo - społeczna 12 państw Europy, członków Unii Europejskiej, położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego w skład, której ostatecznie weszły: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria.


Pierwszy szczyt tej grupy odbył się w Dubrowniku (Chorwacja) w sierpniu 2016 roku, a jego inicjatorami byli prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarowic i prezydent Polski Andrzej Duda.


Właśnie w Dubrowniku przyjęto tam deklarację, w której wskazano cele współpracy w dziedzinie energetyki gazowej, transportu (Via Carpatia), komunikacji cyfrowej oraz gospodarki i wyrażono przekonanie, że Europa Środkowa i Wschodnia staną się bardziej bezpieczne i bardziej konkurencyjne oraz przyczynią się tym samym do wzmocnienia Unii Europejskiej, jako całości.


Kolejny szczyt odbył się w lipcu 2017 roku w Warszawie, a jego gościem honorowym jak już wspomniałem, był prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który zdecydowanie poparł tę inicjatywę.


Trójmorze to 12 krajów członków UE, jego terytorium to 1210 tysięcy km2 (27% powierzchni całej UE), zamieszkałe przez 112 mln ludności (22% populacji całej UE), z PKB w wysokości 1,6 bln euro (10% PKB UE).


3. Jak już wspomniałem podczas szczytu krajów Trójmorza w Bukareszcie, instytucje bankowe 12 państw członkowskich podpiszą listu intencyjny w sprawie powołania funduszu inwestycyjnego, który będzie finansował strategiczne inwestycje infrastrukturalne i energetyczne w tym regionie.


Fundusz Trójmorza, będzie dysponował budżetem w wysokości 5 mld euro i będzie swoistym wehikułem inwestycyjnymi, który może wygenerować inwestycje o wartości przynajmniej 100 mld euro.


Jest on wzorowany do pewnego stopnia na Funduszu Marguerite, który tworzy pięć największych banków rozwoju w Europie (w tym polski BGK) oraz Europejski Bank Inwestycyjny, a jego celem jest finansowanie inwestycji infrastrukturalnych oraz energetycznych, głównie w energię odnawialną w poszczególnych krajach UE.


4. Fundusz będzie korzystał także z doświadczeń tzw. planu inwestycyjnego Junckera, który od kilku lat z dobrym rezultatem za pośrednictwem Europejskiego Banku Inwestycyjnego finansuje inwestycje prywatne i publiczne w całej Unii Europejskiej.   


W ramach planu Junckera powstał fundusz, który dysponował kapitałem w wysokości ok. 20 mld euro (pochodzących z unijnego budżetu i środków EBI), a do tej pory przy jego pomocy udało się wygenerować inwestycje na ponad 300 mld euro.   


W związku z tym jego funkcjonowanie zostało przedłużone do roku 2020, a wielkość inwestycji prywatnych i publicznych, które mają być przy jego wsparciu zrealizowane, ma sięgnąć kwoty 500 mld euro.

Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka