169 obserwujących
3198 notek
3411k odsłon
629 odsłon

Okazuje się, że ani Tusk ani Kopacz, nie rozmawiali z szefem CBA o wyłudzeniach VAT

Wykop Skomentuj44

1. Wczoraj podczas przesłuchania przed sejmową komisją d/s VAT, złożył zeznania były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) Paweł Wojtunik, który stwierdził, że nie zapadła w jego pamięci żadna rozmowa z ważnymi politykami o wyłudzeniach podatku VAT.


Paweł Wojtunik stwierdził podczas przesłuchania, że nie zapadła mu w pamięć żadna rozmowa z byłym premierem Donaldem Tuskiem, czy byłą premier Ewą Kopacz o wyłudzeniach podatku VAT.


Z tego przesłuchania wynika, że szef służby antykorupcyjnej w latach 2008-2015, nie tylko nie miał wiedzy o skali wyłudzeń podatku VAT, ale co więcej jego służby nie były zadaniowane w tym zakresie.


2. Przypomnijmy, że przed sejmową komisją śledczą, prof. Chojna-Duch zeznała, że społecznym doradcą ministra Rostowskiego była Renata Hayder jednocześnie zatrudniona w firmie Ernst&Young i to ona uczestniczyła w pracach legislacyjnych w zakresie prawa podatkowego, forsując rozwiązania rozszczelniające system poboru podatku VAT (jak to określiła była wiceminister była wręcz super pracownikiem narzucającym swoje rozwiązania pracownikom departamentów podatkowych).


Co więcej zwróciła także uwagę, że na nieformalnych spotkaniach w KPRM ówczesny szef gabinetu politycznego premiera Tuska, Sławomir Nowak akceptował tak przygotowane zmiany i przekazywał je do Sejmu większości koalicyjnej PO-PSL do uchwalenia.


Przypomniała także, że zmiany w prawie podatkowym rozszczelniające system podatku VAT przygotowywała także sejmowa komisja Janusza Palikota „Przyjazne Państwo”, one także były uzgadniane przez gabinet polityczny premiera Tuska kierowany przez Sławomira Nowaka.


3. Ba kilka dni później udzieliła wywiadu Polskiej Agencji Prasowej (PAP), w którym między innymi opowiedziała jak nowelizowana była ustawa o podatku VAT w 2008 roku, a więc tuż po objęciu władzy przez koalicję PO-PSL i utworzeniu rządu premiera Tuska.


Powiedziała, że zespół, który powstał w Kancelarii Premiera kierowany przez ministra Sławomira Nowaka, wówczas szefa gabinetu politycznego Donalda Tuska, pełnił „nieformalną rolę rozstrzygającą” w sprawie ustawy o VAT, a poszczególne jej artykuły przed przekazaniem ich do Sejmu, były omawiane w KPRM.


Co więcej minister Nowak przysłał do niej pismo, jako ministra wtedy odpowiedzialnego za przygotowywanie nowelizacji ustaw podatkowych, w którym zażądał, „aby ustaleń ustawy o podatku VAT, które wyjdą z KPRM, nie blokować ani nie zmieniać” i dodała „nie tylko ja widziałam i czytałam to pismo, ale widzieli je inni pracownicy resortu i byli zdumieni”.


Profesor Elżbieta Chojna-Duch stwierdziła nawet w swoich zeznaniach przed sejmową komisją śledczą, że szef gabinetu politycznego premiera Tuska w praktyce przejął funkcję ministra finansów.


4. Były szef CBA pytany o zniknięcie już na jesieni 2008 roku z przepisów regulujących pobór podatku VAT tzw. 30% sankcji VAT z uzasadnieniem jej niezgodności z prawem europejskim i brak inicjatywy jej powrotu do przepisów w sytuacji, kiedy już w styczniu 2009 roku ETS potwierdził, że nie miał wiedzy w tym zakresie.


Szef CBA jak wynika z jego zeznań, nie miał wiedzy na temat tzw. odwróconego VAT na złom i zastosowania tego samego rozwiązania wobec innych dużych grup towarowych (np. elektroniki), mimo tego, że organizacje zrzeszające producentów i handlowców z tej branży, dostarczały resortowi informacji o ogromnych nadużyciach w tej dziedzinie i stratach budżetu państwa rzędu 2 mld zł rocznie.


Z zeznań złożonych przed sejmową komisją okazało się, że były szef CBA nie tylko nie miał wiedzy o skali wyłudzeń podatku VAT, ale także jego służby mimo ogromnej skali tego procederu, nie były w tej sprawie wykorzystane.

Wykop Skomentuj44
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka