176 obserwujących
3522 notki
3767k odsłon
264 odsłony

Rada Polityki Pieniężnej po swoim posiedzeniu: gospodarka ...

Wykop Skomentuj35

Rada Polityki Pieniężnej po swoim posiedzeniu: gospodarka w górę, stopy bez zmian

1. Wczoraj po dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (5-6 czerwca), wydano komunikat o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, jednocześnie prezes NBP Adam Glapiński poinformował o dobrych perspektywach dla polskiej gospodarki.

W komunikacie podkreślono, „że w Polsce utrzymuje się dobra koniunktura, tempo wzrostu PKB w I kwartale wyniosło aż 4,7%, wzrostowi aktywności gospodarczej sprzyja ciągle rosnąca konsumpcja, wspierana przez zwiększające się zatrudnienie i płace oraz co szczególnie ważne dla przyszłości dobre nastroje konsumentów”

W komunikacie podkreśla się, że nastąpiło przełamanie w inwestycjach, w tym w szczególności wyraźnie wzrosły inwestycje przedsiębiorstw, co więcej pozytywny wpływ na wzrost PKB oprócz konsumpcji i inwestycji miał także eksport netto.

Jednocześnie jak podkreśliła RPP, „inflacja utrzymuje się na umiarkowanym poziomie i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej, będzie kształtować się w pobliżu celu inflacyjnego”, co oznacza pozostawienie stóp procentowych NBP na dotychczasowy poziomie: stopa referencyjna 1,5%, stopa depozytowa -0,5%, stopa redyskonta weksli-1,75%, a stopa lombardowa-2,5%.

2. Przypomnijmy, że kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wstępny szacunek PKB za I kwartał tego roku, z którego wynika, że niewyrównany sezonowo w cenach średniorocznych z roku poprzedniego wyniósł aż 4,7%.

To bardzo wysoki wzrost w sytuacji kiedy zarówno w całej Unii Europejskiej, a w szczególności w strefie euro i w gospodarce niemieckiej, z którą jesteśmy silnie powiązani, mamy do czynienia z wyraźnym spowolnieniem gospodarczym.

Okazuje się, że pozytywny wpływ na wzrost PKB, miała nie tylko konsumpcja jak było do niedawna, ale także inwestycje i eksport netto czyli wszystkie 3 silniki, od których zależy wzrost gospodarzy.

Spożycie ogółem wzrosło o 4,4% (w tym spożycie gospodarstw domowych wzrosło o 3,9%), wzrost nakładów na środki trwałe wyniósł aż 12,6%, pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy miał także eksport.

Ostatecznie na wzrost PKB w wysokości 4,7% w I kwartale złożyła się: konsumpcja w wysokości 3,5 punktu procentowego, inwestycje w wysokości 0,5 punktu procentowego i eksport netto 0,7 punktu procentowego.

3. Przy tej okazji należy zwrócić uwagę, że na polski wzrost gospodarczy składa się przede wszystkim popyt krajowy (konsumpcyjny, a ostatnio także inwestycyjny) przy lekko pozytywnym wpływie eksportu netto na wzrost PKB, co oznacza, że nasza gospodarka ma mocne wewnętrzne siły rozwojowe.

I właśnie, dlatego mimo sygnalizowanego spowolnienia w gospodarce europejskiej i światowej, które ma nastąpić w tym roku, prognozy wzrostowe dla polskiej gospodarki, są ciągle optymistyczne.

Wszystko to odbywa się przy niskiej inflacji (wyraźnie niższej od celu inflacyjnego wyznaczanego przez RPP), to powoduje stabilizację stóp procentowych NBP na najniższym w historii poziomie, a to zachęca do rozszerzania akcji kredytowej wspierającej rozwój.

Wielu ekonomistów podkreśla, że wzrost PKB w Polsce w 2019 roku, będzie zapewne niższy niż w 2018 roku, ale właśnie ze względu na wewnętrzne czynniki rozwojowe, nie spadnie on poniżej 4%, ba według NBP wyniesie aż 4,5% PKB, a według ekonomistów mBanku może sięgnąć nawet 5% (w ustawie budżetowej na 2019 rok rząd przyjął ostrożne założenie, że wyniesie on 3,8%).


Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka