78 obserwujących
353 notki
844k odsłony
2565 odsłon

Dwie proste zagadki dla fizyków i matematyków

Wykop Skomentuj48

Zagadka Nr 1:

Jak każdy wie, niewiadome oznaczamy rzadko używanymi literami: x,y,z.

Skąd wziął się ten obyczaj? Podaj nazwisko uczonego, który pierwszy to uczynił.

Zagadka Nr 2:

W 1998 r. pewien uczony brał udział w pracy sesji Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie:

„Na tym posiedzeniu poraził mnie najbardziej swoją inteligencją Papież Jan Paweł II, który wygłosił wykład o interakcji nauki i Kościoła.

Papież Jan Paweł powiedział mi, że moja propozycja rehabilitacji Giordano Bruno nie jest do zaakceptowania ponieważ Bruno - w przeciwieństwie do Galileusza - został osądzony za nieprawdziwe teologiczne twierdzenia związane z jego doktryną o wielości zamieszkałych, co zaprzecz Pismu Świętemu.

"Proszę znaleźć kosmitów – wtedy teoria Bruno będzie potwierdzona i problem jego rehabilitacji będzie można przedyskutować”.

Od niego też dowiedziałem się precyzyjnie o oskarżeniu Galileusza. Okazuje się, że główne inkryminowane mu twierdzenie to nie to, że Ziemia obraca się, a według jego słów: „teoria Kopernika nie stanowi przeciwieństwa w stosunku do Biblii”. Galileusz został zrehabilitowany ponieważ sprawiedliwość jego stwierdzenia jest uznawana przez Watykan.

Propozycję rehabilitacji Giordano Bruno złożyłem w odpowiedzi na otrzymane od Papieża zaproszenie wstąpienia do Papieskiej Akademii Nauk. Jednak z powodu odrzucenia mojej propozycji dotyczącej rehabilitacji Giordano Bruno, nie wstąpiłem do Watykańskiej Akademii”.

Podaj nazwisko i imię uczonego będącego autorem tego tekstu. 

Wykop Skomentuj48
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie