0 obserwujących
193 notki
216k odsłon
  6559   0

Przepowiednie wieszcza Rybińskiego na 2012 r. Co się sprawdziło?

8. W Europie wystąpi efekt domina, w wielu krajach będzie hurtowy, a w niektórych detaliczny run na banki. Wiele banków zostanie znacjonalizowanych z obawy przez bankructwem.

Ta wizja również się nie sprawdziła. Nie było żadnego efektu domina, ani runów na banki. Żaden bank w UE nie został znacjonalizowany z obawy przed bankructwem ani z żadnego innego powodu.

 

9. Giełdy spadną, zostaną przebite dołki z marca 2009 roku. Znacznie.

 

Giełdy nie tylko nie spadły, ale wzrosły i to znacznie. Wig20 wzrósł od początku roku o 20% i jst najwyżej od 2011 roku, niemiecki DAX wzrósł o 32% i jest najwyżej od 2007 roku, a do pobicia rekordu wszechczasów brakuje mu niespełna 6%. Amerykański SP500 wzrósł o 12% i brakuje mu ok. 3% do rekordów ze szczytów hossy w 2007 roku. Zatem nie tylko nie było żadnego załamania na giełdzie, ale wręcz przeciwnie – była HOSSA!

10. Za euro będzie się płaciło mniej niż jednego dolara.

Kiedy prof. Rybiński przelewał na papier swoje myśli, za euro płaciło się ok. 1,30 dolara. Obecnie płaci się 1,32%, a więc mniej więcej tyle samo. Zatem również w tym zakresie całkowita porażka.

 

11. USA wejdzie w recesję w drugiej połowie roku. Będzie płytka w porównaniu z europejską.

 

USA nie weszły w recesję. Gospodarka USA rozwija się w tempie 3%, czyli więcej niż prognozowali najwięksi optymiści (prognoza 2,9%)

12. Kraje BRIC odnotują spowolnienie wzrostu, niewykluczone że dwa z nich wejdą w recesję.

Najprawdopodobniej żaden z krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) nie zanotuje spadku PKB. Ostateczne wyniki gospodarcze znane będą po zakończeniu roku, ale szanse na to są mniej więcej 0%. Wręcz przeciwnie, każdy z tych krajów powinien zanotować całkiem przyzwoity wzrost (wg szacunków różnych instytucji światowych): Rosja i Brazylia 3%, Indie ok. 2,3%, a Chiny 7,6-7,7%.

13. Bańka na rynku nieruchomości w Chinach będzie dalej pękać, załamią się rynki eksportowe, będą tysiące strajków dziennie. Zostaną stłumione.

Nic nie pękło, nie załamało się, nie było żadnych strajków,  nie zostały więc stłmione.

14. W Rosji będą kontynuowane protesty przeciw fałszowaniu wyborów. Zostaną stłumione.

W Rosji nie były kontynuowane, zapoczątkowane pod koniec 2011 roku protesty przeciwko fałszowaniu wyborów. Więc nie mogły być stłumione.

15. Izrael zaatakuje Iran. Ceny ropy przekroczą 200 dolarów za baryłkę, to pogłębi recesję w Europie i doprowadzi do globalnej recesji. Iran zablokuje cieśninę Ormuz, ceny ropy na krótko skocza do 300 dolarów co jeszcze pogłębi recesję. Ameryka i Chiny wyślą swoje wojska w rejon konfliktu.

Izrael nie zaatakował Iranu, a Iran w dowód wdzięczności nie zablokował cieśniny Ormuz. Cena ropy jest stabilna i utrzymuje się na poziomie z końca 2011 roku.

16. Z powodu kryzysu  i biedy w krajach Afryki północnej władzę przejmą ugrupowania, które nie będą miały wiele wspólnego z demokracją.

Można pod tę prognozę podciągnąć fakt przejęcia władzy w Egipcie przez Bractwo Muzułmańskie, gdyby nie to, że partia ta władzę przejęła w tym kraju  jeszcze w 2011 roku. Po za tym do żadnego przewrotu w 2012 roku w krajach Północnej Afryki nie doszło, choć rzeczywiście blisko było w Syrii, ale to nie Afryka.

17. Ziemia nie będzie tolerowała 7-miliardowego gatunku który zagraża równowadze, dojdzie do co najmniej jednej poważnej pandemii (SARS, ptasia grypa lub coś podobnego, znanego z historii lub nowego).

Niestety, dla niektórych, żadna epidemia nie wybuchła.

18. Wahania klimatu się nasilą, wichury, tornada, susze, powodzie będą bardzo częste, ceny żywności silnie wzrosną.

Poza standardową ilością ww. prawideł natury, wzmożonego ich występowania nie odnotowano.

 

Polska

19. Pierwsza połowa roku będzie jeszcze całkiem dobra, w drugiej połowie wzrost silnie wyhamuje, a pod koniec roku będą pierwsze symptomy nadchodzącej recesji.

Fakt, wzrost gospodarczy silnie wyhamował, z 4,2% w I  do 1,4% w III kwartale. Jaki będzie IV kwartał nie wiadomo, ale obserwatorzy twierdzą, że nie powinien być gorszy niż III.

20. Złoty osłabnie do walut obcych, dolar i euro będą kosztowały ponad 5 złotych, frank ponad 4 złote.

Złoty umocnił się w stosunku do walut obcych. Ani euro, ani dolar nie kosztowały 5 zł. Ich najwyższa cena to odpowiednio: 4,52 zł za euro i 3,60 za dolara. Dodatkowo dolar amerykański jest obecnie najtańszy od połowy 2011 roku (3,06 zł). Z CHF sprawa wygląda podobnie, najwyższy kurs był 3,71 zł, a od początku bieżącego roku cena 1 CHF spadła o 6,5%.

21. Według statystyk unijnych polski dług publiczny zbliży się do 60 procent PKB, rząd nasili proceder kreatywnego chowania długu. Deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie w porównaniu z 2011 rokiem (po uwzględnieniu schowanego deficytu).

Z metodologią liczenia długu publicznego przez KR nie zamierzam dyskutować. Zatem  po prostu nie wiem, czy się sprawdzi.

Lubię to! Skomentuj84 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale