11 obserwujących
626 notek
1314k odsłon
787 odsłon

Lufthansa zawiesza loty do i z Chin. Koronowirus potwierdzony w Finlandii

Lufthansa będzie nadal latać do Hongkongu, przestanie jednak przyjmować rezerwacje na loty do Chin kontynentalnych do końca lutego „z powodów operacyjnych”. Fot. PAP/EPA/LUKAS BARTH
Lufthansa będzie nadal latać do Hongkongu, przestanie jednak przyjmować rezerwacje na loty do Chin kontynentalnych do końca lutego „z powodów operacyjnych”. Fot. PAP/EPA/LUKAS BARTH
Wykop Skomentuj14

Lufthansa w oświadczeniu poinformowała, że będzie nadal latać do Hongkongu, przestanie jednak przyjmować rezerwacje na loty do Chin kontynentalnych do końca lutego „z powodów operacyjnych”. 

Wcześniej loty do Chin gdzie pojawił się koronowirus, wstrzymały m.in. British Airways, Air India i Seoul Air, a American Airlines zawiesiły loty do i z Szanghaju i Pekinu. Fińskie linie Finnair poinformowały, że odwołują loty do Pekinu i Nankinu do drugiej połowy marca. 

Maszyny Lufthansy, Swiss, i Austrian Airlines odbędą jeszcze jeden lot do swych miejsc docelowych w Chinach, żeby zabrać załogi do ojczyzn oraz by pasażerowie mogli udać się w zaplanowane wcześniej podróże. 

Swiss i Austrian Airlines należą do holdingu Lufthansa. 

Heathrow Airport koronawirus
Heathrow Airport w Londynie. Loty do Chin wstrzymały m.in. British Airway. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotąd ponad 6 tys. zakażeń i 132 zgony spowodowane koronawirusem. Wirus przedostał się też poza granice Chin. Dotychczas ponad 70 przypadków potwierdzono w kilkunastu innych państwach, w tym trzech europejskich - we Francji, Niemczech i Finlandii.  

Finlandia: koronawirus u turystki z Chin

W szpitalu w Rovaniem,i na północy Finlandii, u turystki pochodzącej z chińskiego miasta Wuhan zdiagnozowano koronawirusa - potwierdziły w środę wieczorem lokalne służby medyczne.

Według Fińskiego Instytutu Zdrowia (THL), jednostki badawczej podległej ministerstwu zdrowia i spraw socjalnych, to pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Finlandii. 

Chińska turystka zgłosiła się do przychodni w Ivalo w Laponii, na północy Finlandii, z objawami podobnymi do infekcji grypowej. Stamtąd odesłano ją do szpitala w Rovaniemi, który przesłał pobrane od niej próbki do badania w Helsinkach 

Według informacji lokalnych służb medycznych pacjentka przebywa w izolatce, a jej stan jest określany jako „dobry”. 

– Spodziewaliśmy się, że takie przypadki choroby turyści mogą przywieźć również do Finlandii. Ryzyko rozprzestrzenienia się choroby w Finlandii jest nadal bardzo małe – powiedział Mika Salminen z THL. 

Na specjalnej konferencji prasowej podano, że przypuszczalnie narażonych na zakażenie koronawirusem było około piętnastu osób i będą one przebywać na obserwacji przez dwa tygodnie. Potwierdzono przy tym, że międzynarodowe lotnisko Helsinki-Vantaa nie należy do miejsc, w którym mogło dojść do zakażenia koronawirusem. 

W ubiegłym tygodniu w fińskiej części Laponii, popularnym wśród Chińczyków kierunku podróży w sezonie zimowym, badano także dwóch innych podróżnych z Chin, którzy przybyli do Ivalo i zgłosili się do lekarza z objawami grypowymi. Przeprowadzone badania w Helsinkach, nie potwierdziły wtedy podejrzeń co do zakażenia nowym wirusem. 

THL podkreśla, że w Finlandii przygotowano się na możliwe przypadki koronawirusa, a szpitale są gotowe do leczenia infekcji. 

W środę fińskie radio podało, że MSZ Finlandii przygotowuje się na ewakuację około dziesięciu fińskich obywateli przebywających obecnie w Wuhan lub okolicy. Część z nich, która wyraziła chęć powrotu, może razem z innymi obywatelami UE opuścić Chiny jeszcze w tym tygodniu. 

We wtorek fińskie linie lotnicze Finnair ogłosiły, że w lutym i marcu odwołują część lotów do Pekinu i Nankinu, co było spowodowane zawieszeniem przez Chiny podróży grupowych swoich obywateli. Linie oferujące wiele lotów w kierunkach azjatyckich kontynuują jednak rejsy do innych chińskich miast, m.in. Szanghaju i Kantonu.

KW

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości