11 obserwujących
626 notek
1314k odsłon
774 odsłony

Koronawirus z Wuhan. Międzynarodowy alert WHO. Opozycja chce odwołania lotów z i do Chin

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT
Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT
Wykop Skomentuj45

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła po spotkaniu komitetu kryzysowego, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. 

Według ostatnich informacji przekazanych przez chińskie służby medyczne, liczba zakażonych koronawirusem w tym kraju wynosi obecnie 9692. W prowincji Hubei, którego stolicą jest Wuhan, zmarły dwieście cztery osoby, a w całych Chinach – dwieście dwanaście. Około stu przypadków wykryto za granicą, ale nie ma na razie doniesień o zgonach w innych krajach. 

Na wstrzymanie ruchu lotniczego z Chinami zdecydowały się w czwartek Włochy, gdy wykryto w tym kraju dwa pierwsze przypadki koronawirusa z Wuhan

Koalicja Obywatelska apeluje ws. koronawirusa

Koalicja Obywatelska apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego i linii lotniczych LOT o zawieszenie lotów do i z Chin w związku z epidemią koronawirusa - poinformowali posłowie Dariusz Joński i Maciej Lasek. 

Na piątkowej konferencji prasowej Joński zwracał uwagę, że w związku z epidemią koronawirusa „kolejne linie lotnicze zawieszają stałe połączenia z i do Chin”. 

– Apelujemy do pana premiera Morawieckiego o zawieszenie stałych połączeń lotniczych z i do Chin. Uważamy, że zdrowie, bezpieczeństwo pasażerów i załóg jest ważniejsze niż zysk spółki LOT. Tak zrobiły inne kraje i oczekujemy, że również premier Morawiecki wyda takie polecenie – powiedział Joński.

Poseł Lasek dodał, że już 44 linie lotnicze wprowadziły ograniczenie lub zawieszenie połączeń z Chinami i zwracał uwagę, że nie jest do końca zbadana droga przenoszenia się koronawirusa.

– Coraz więcej specjalistów twierdzi, że największy wzrost zarażeń nastąpi za około 10 dni. Czy nie należy iść drogą tych linii lotniczych, które już wstrzymały połączenia lub ograniczyły – powiedział Lasek.

– Codziennie na lotnisku Chopina ląduje 250 do 500 osób z Chin. Czy maseczki wydawane personelowi pokładowemu są wystarczającym zabezpieczeniem przy tak długiej inkubacji tego wirusa? – pytał.

Dopytywał też, czy prawdą jest, że lekarz przedstartowy w LOT odmawia wydawania zwolnień z lotu tym członkom personelu pokładowego lub załóg, którzy zwracają dolegliwości przed lotem do Pekinu.

– Samoloty, które wykonują loty do Chin są w ciągłej rotacji, dzisiaj lecą do Pekinu, jutro do Nowego Jorku, czy monitorowane jest ryzyko przenoszenia wirusa przez system klimatyzacji, czy filtry, które są stosowane, podlegają sterylizacji? – pytał Lasek.

Posłowie KO zaapelowali również „do zarządu LOT o ponowne rozważenie czasowego wstrzymania lotów z Chin do czasu ustabilizowania się sytuacji”. Przypomnieli, że z Warszawy jest 9 połączeń do i z Chin tygodniowo.

Międzynarodowy alert WHO

Termin „zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym” używany jest w sytuacji ryzyka rozprzestrzeniania się choroby, co wymaga skoordynowanej reakcji państw - wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny.

Według Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych WHO (IHR – International Health Regulation) to wydarzenie nadzwyczajne, stanowiące zagrożenie w związku z międzynarodowym rozprzestrzenianiem się chorób, potencjalnie wymagające skoordynowanej międzynarodowej reakcji.

O decyzji WHO dotyczącej międzynarodowego alertu poinformował dyrektor generalny organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Naszą największą obawą jest to, że wirus może potencjalnie rozprzestrzenić się w krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej, które są źle przygotowane do radzenia sobie z nim” - napisał na swoim koncie na Twitterze.


– Postawię sprawę jasno: ta decyzja nie stanowi wotum nieufności w stosunku do Chin. Przeciwnie, WHO nadal wierzy w zdolność Chin do zahamowania wybuchu choroby – podkreślił Ghebreyesus podczas konferencji prasowej w Genewie.

koronawirus Chiny Mao Zedong
Według ostatnich informacji przekazanych przez chińskie służby medyczne, liczba zakażonych koronawirusem w tym kraju wynosi obecnie 9692. Fot. PAP/EPA/WU HONG

Szef WHO poinformował również, że Światowa Organizacja Zdrowia jest przeciwna ograniczeniom w podróży i handlu z Chinami z powodu koronawirusa. Wyraził też przekonanie, że środki, które Chiny podejmują, są wystarczające, by „odwrócić trend”.

– Widziałem potencjał w Chinach i jestem przekonany, że zahamują rozprzestrzenianie się wirusa tak szybko jak to możliwe – dodał.

Decyzja WHO uruchamia zalecenia dla wszystkich krajów. Ma na celu zapobiegnięcie lub ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby przez granice miedzy państwami, przy jednoczesnym uniknięciu niepotrzebnej ingerencji w handel i podróże, zauważa agencja Reuters.

Associated Press informuje, że według definicji WHO międzynarodowy stan zagrożenia wymaga skoordynowanych działań międzynarodowych, m.in. dotyczących informowania o przypadkach zakażenia.

Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości