12 obserwujących
680 notek
1513k odsłon
502 odsłony

Hipochondria - jakie są przyczyny wymyślania chorób? Kim jest hipochondryk?

Hipochondryk jest przekonany o chorobie, mimo braku potwierdzenia tego w badaniach.
Hipochondryk jest przekonany o chorobie, mimo braku potwierdzenia tego w badaniach.
Wykop Skomentuj18

Hipochondryk jest przekonany, że trawi go ciężka choroba lub kilka chorób, choć badania tego nie potwierdzają. Hipochondria to zaburzenie na tle nerwicowym.

Hipochondryk odczuwa bardzo silny lęk o swoje zdrowie. Jest nieustannie przeświadczony o posiadaniu poważnej choroby. Nawet wtedy, gdy badania diagnostyczne ją wykluczają. Hipochondria cechuje się również nadinterpretowaniem objawów – osoba, która cierpi na to zaburzenie, ból głowy może postrzegać jako objaw raka mózgu, a kaszel – jako symptom raka płuc. Lęk o zdrowie u hipochondryka może pojawiać się również wtedy, gdy nie występują żadne objawy chorobowe.

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) hipochondria jest zaburzeniem somatoformicznym, czyli zaburzeniem na tle nerwicowym. Ich cechą charakterystyczną jest występowanie objawów somatycznych przy braku jakichkolwiek biologicznych przesłanek, które uzasadniałyby występowanie tego typu symptomów.

Przyczyny hipochondrii 

Pacjent z hipochondrią żyje w nieustannym przekonaniu, że choruje na jakąś poważną, źle lub niezdiagnozowaną chorobę somatyczną. W związku z tym często chodzi na wizyty do lekarzy specjalistów, domagając się zlecenia dodatkowych badań. Informacji o braku choroby nie przyjmuje do wiadomości. Charakterystyczne jest również to, że nie przyjmuje wiadomości o tym, że powinien skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą.

Trudno wskazać jedną przyczynę hipochondrii, można jednak wskazać najczęstsze. Są to urazy psychiczne wynikające z traumatycznych wydarzeń, brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie, egocentryzm, narcyzm czy tendencje lękowe. 

lęk, bać się
Hipochondrii towarzyszy irracjonalny lęk.

Objawy hipochondrii

Głównym objawem hipochondrii jest przesadny i nieuzasadniony lęk o własne zdrowie i życie. Hipochondryk cały czas boi się zachorowania, ale jednocześnie czuje, że już jest chory. Znajduje wiele objawów, które potwierdzają jego tezę. W wielu przypadkach lęk hipochondryka może wyzwalać objawy somatyczne, czyli płynące z ciała, w tym bóle głowy czy objawy gastrologiczne: nudności, wymioty, biegunki, symptomy ze strony układu krążenia, w tym podwyższone ciśnienie czy szybsze bicie serca. U hipochondryków często zdarzają się też duszności, brane za oznaki astmy czy nawet raka płuc. Występowanie tych objawów spowodowane jest stresem. Hipochondryk przypisuje im rangę oznak groźnych schorzeń, przez co zaostrza objawy i napędza błędne koło.

Hipochondryk często odwiedza lekarzy lub wręcz przeciwnie - unika lekarza w obawie przed diagnozą. Jeśli jeden specjalista wyklucza chorobę, hipochondryk szuka następnego. I tak do skutku, aż otrzyma informację o jakimś zdrowotnym problemie. Hipochondryk jest specjalistą w sprawach zdrowia - dużo czyta na ten temat i często leczy się na własną rękę.

Leczenie hipochondrii

Z hipochondrii może wyleczyć tylko psychoterapia. Dobrze sprawdza się tutaj terapia grupowa poprzez zapewnienie wsparcia społecznego, interakcji z innymi oraz redukcji lęku. Pomocne mogą być także terapia psychodynamiczna, terapia behawioralno-poznawcza (CBT) i inne formy terapii indywidualnej zorientowane na wgląd. Jeżeli występowaniem objawy lękowe lub depresja, wtedy dodatkowo stosuje się leki.

KJ


Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości