15 obserwujących
827 notek
1909k odsłon
1469 odsłon

Rekordowy wzrost zakażeń Covid-19 w Polsce. Rząd rozważa powrót do obostrzeń?

Lato i wakacje sprzyjają temu, by nie myśleć o zagrożeniu. MZ apeluje, by nosić maseczki i utrzymywać dystans. Fot. PAP/EPA/ANTHONY ANEX
Lato i wakacje sprzyjają temu, by nie myśleć o zagrożeniu. MZ apeluje, by nosić maseczki i utrzymywać dystans. Fot. PAP/EPA/ANTHONY ANEX
Wykop Skomentuj105

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że jest 657 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii. W czwartek również mówiono o rekordzie, gdy liczba pozytywnych wyników wyniosła 615. - W najbliższych dniach dane o nowych przypadkach koronawirusa w Polsce pozostaną wysokie – ocenia rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (227), mazowieckiego (104), małopolskiego (77), wielkopolskiego (59), dolnośląskiego (35), łódzkiego (30), podkarpackiego (28), lubelskiego (20), kujawsko-pomorskiego (17), pomorskiego (15), opolskiego (13), lubuskiego (11), warmińsko-mazurskiego (9), podlaskiego (6), zachodniopomorskiego (4) i świętokrzyskiego (2).

Resort przekazał, że zmarło kolejne siedem osób w wieku od 59 do 91 lat; zgony miały miejsce m.in. w Radomiu i Krakowie. Większość zmarłych osób – jak wskazało MZ - miała choroby współistniejące.

- Niestety musimy się spodziewać nadal dużej liczby pozytywnych wyników ze Śląska. Na pewno w weekend będą raportowane jeszcze dane z przesiewu w kopalni Bielszowice. Dziś też kolejne 300 osób jest badanych z kopalni Silesia i 300 z kopalni Chwałowice" – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Dodatkowo w raportach mamy teraz dość duży udział rodzin górników zaraportowanych w ubiegłym tygodniu. Na Mazowszu niestety mamy nowe ogniska z imprez rodzinnych czy szpitala. Nie ma natomiast żadnych nowych ognisk w Małopolsce – tam nadal w raportach mamy zakłady pracy – wskazał. Jak dodał, przez najbliższe dni nadal "będą się utrzymywać dość wysokie wyniki". 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński mówił, że notowana w ostatnich dniach w Polsce liczba zakażeń koronawirusem to pokłosie kilku zjawisk.

- Przede wszystkim są to ogniska w dużych zakładach pracy. I tu apel do pracodawców, aby tam, gdzie to tylko możliwe, zabezpieczyć stanowiska pracy – mówił wiceminister. Jako kolejny czynnik rzutujący na wzrost notowanych przypadków zakażeń Cieszyński wymienił duże grupy osób, które były badane w ramach badań przesiewowych. - I teraz mamy ciąg dalszy (…), badane są rodziny osób, które uzyskały wynik dodatni i przebywają na kwarantannie – mówił.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce to 45 tys. 688 przypadków i 1716 zgonów. MZ podało, że w związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1778 osób, a pod respiratorem 72 chorych. Wyzdrowiało 33 tys. 987 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 8069 osób, a kwarantanną – 97 tys. 189 osób. Ostatniej doby wykonano ponad 35,1 tys. testów.

W związku z rosnącą tendencją potwierdzanych dziennie przypadków rzecznik MZ został zapytany, czy możliwy jest powrót do obostrzeń. - Wszystko jest możliwe – odparł.

- Jeżeli w ciągu najbliższych dni będziemy obserwować skalę wzrostu poza tymi ogniskami, które są, i jeżeli nadal będziemy obserwowali, że ludzie nie stosują się do obowiązujących rygorów sanitarno-epidemiologicznych, to możliwa jest bardziej kategoryczna egzekucja tych przepisów – powiedział Andrusiewicz. 

Wyjaśnił, że być może pojawią się wyższe, bardziej odczuwalne kwoty mandatów. - Takie, że kilka razy się zastanowimy, zanim zdecydujemy się nie wyjąć maseczki z kieszeni – powiedział rzecznik MZ. 

Wiceminister Cieszyński pytany o obostrzenia związane z rozwoje epidemii powiedział, że trzeba się przygotować na wszystkie scenariusze, ale na podstawie prognoz, jakie ma ministerstwo "nie spodziewamy się takiego lockdownu" jak na początku drugiego kwartału tego roku.

Pytany o powroty z zagranicy, wiceminister powiedział, że działania będą podejmowane wraz z nowymi danymi. - Stąd też decyzje w ubiegłym tygodniu o tym, aby od tej środy ograniczyć loty do Czarnogóry i Luksemburga. Przygotowujemy analizy, czy takich ograniczeń nie należy wprowadzić, jeśli chodzi o Hiszpanię – dodał Cieszyński.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki mówił, że rząd rozważa wprowadzenie kwarantanny wobec osób, które przyjeżdżają z niektórych państw. - Zastanawiamy się nad państwami południa Europy, w szczególności teraz analizujemy przypadek Hiszpanii, ponieważ tam rzeczywiście tych przypadków koronawirusa jest dużo - doprecyzowa ł. 

Również potwierdził, że lockdownu nie będzie. Ocenił, że dziś "na szczęście sytuacja jest inna niż kilka miesięcy temu". - Po trosze nauczyliśmy się żyć z koronawirusem, mniej się boimy tej epidemii i to jest pierwsza rzecz, która jest ważna. Z jednej strony dobra, ale ona rodzi rzeczywiście pewne nowe ryzyka. Dziś mamy bardzo dużo nowych zakażeń, wiąże się to z tym, że Polacy przestali w ostatnim czasie przestrzegać pewnych zapisów, które cały czas obowiązują - powiedział Morawiecki. 

Jako przykład takich sytuacji premier przytoczył kwestię wesel. Podkreślił, że rząd na początku czerwca odpowiedział pozytywnie na apel tysięcy osób, dotyczący ich organizacji. - To niezwykle ważny dzień w życiu ludzi, niezwykle radosny, ale okazuje się, po zbadaniu przez GIS, że to jest jedno z głównych źródeł rozpowszechniania się wirusa - zauważył szef rządu. 

Wykop Skomentuj105
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości