15 obserwujących
829 notek
1914k odsłon
1166 odsłon

Wielka Brytania jako pierwsza dopuściła szczepionkę Pfizera

Szczepionka Pfizer na koronawirusa. Fot. PAP/EPA
Szczepionka Pfizer na koronawirusa. Fot. PAP/EPA
Wykop Skomentuj107

Pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę Pfizera na koronawirusa, jest Wielka Brytania. Pierwsze szczepienia mogą odbyć się nawet w przyszłym tygodniu. 

Wkrótce dla brytyjskich pacjentów będzie dostępnych 10 mln dawek preparatu, a docelowo zamówiono ich 40 mln. Jako pierwsi zostaną zaszczepieni seniorzy i pracownicy służby zdrowia. Brytyjski rząd zamierza podać dwie dawki Pfizera łącznie 20 mln obywateli. 

MHRA - brytyjska agencja ds. regulacji leków potwierdziła, że szczepionka jest bezpieczna dla ludzi. Ministerstwo Zdrowia planuje rozpocząć podawanie preparatu już w przyszłym tygodniu.

- Rząd przyjął dziś rekomendację niezależnej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zatwierdzić szczepionkę COVID-19 firm Pfizer i BioNTech do użytku. Jest to następstwem wielomiesięcznych rygorystycznych badań klinicznych i dokładnej analizy danych przez ekspertów z MHRA, którzy stwierdzili, że szczepionka ta spełnia surowe normy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności - zakomunikowały władze. 

- MHRA - w pełni niezależny regulator - zatwierdził szczepionkę do wprowadzenia na rynek. Służba zdrowia jest na to gotowa, więc od początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy w tym kraju program szczepień ludzi przeciwko COVID-19. Jak wiemy z wcześniejszych zapowiedzi, szczepionka ta jest skuteczna, MHRA zatwierdziła ją jako klinicznie bezpieczną, a my mamy szczepionkę, więc to jest bardzo dobra wiadomość - stwierdził minister zdrowia w gabinecie Borisa Johnsona, News Hancock, który wyraził dumę z faktu, że w jego kraju szczepionkę tak szybko zatwierdzono do użytku. 

Szpitale w Wielkiej Brytanii szykują się do największej akcji szczepień w najnowszej historii kraju. Do przyjęcia pacjentów przygotowano ok. 50 placówek, a w odwodzie pozostaną centra konferencyjne, gdzie odbędą się szczepienia na koronawirusa. Priorytetem dla rządu Johnsona będzie zaszczepienie osób przebywających w domach opieki społecznej, seniorów po 80. roku życia i medyków. Od 2021 roku Wielka Brytania zorganizuje masowe szczepienie obywateli po ukończeniu 50 lat, a także młodszych pacjentów z chorobami współistniejącymi. 

Szczepionkę Pfizera podaje się w dwóch dawkach w odstępie 21 dni. Preparat musi być przechowywany w temperaturze -70 stopni. Skuteczność remedium oceniono na 90-95 proc. Brytyjczycy podpisali kontrakt na zakup nie tylko szczepionki BioNTech/Pfizer, ale też ok. 5 mln dawek włoskiej firmy Moderna. 

W ostatniej, trzeciej fazie testów specjaliści sprawdzają preparaty AstraZeneca i Johnson & Johnson. Rosjanie chwalą się przed światem szczepionką Sputnik V. 

- Szczepionka Pfizer/BioNTech została zatwierdzona przez rząd Wielkiej Brytanii i będzie dostępna w przyszłym tygodniu. A my spokojnie będziemy się przyglądać na ile ta szczepionka będzie skuteczna i bezpieczna dla organizmu - podsumował bloger Salon24.pl Giz3Miasto. 


GW

Wykop Skomentuj107
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości