15 obserwujących
863 notki
1981k odsłon
  2126   0

Niemcy zastosują eksperymentalny lek na COVID-19. Podawano go Trumpowi

Koronawirus w Europie. fot. PAP/EPA
Koronawirus w Europie. fot. PAP/EPA

Niemiecki rząd kupił lekarstwo na bazie przeciwciał, które ma pomóc w obliczu niedoboru szczepionek przeciw COVID-19. Niemcy będą pierwszym krajem UE, który zastosuje lek. Wcześniej przyjmował go były prezydent USA Donald Trump.

– Od przyszłego tygodnia przeciwciała monoklonalne będą używane w Niemczech jako pierwszym kraju UE, początkowo w klinikach uniwersyteckich – przekazał minister zdrowia Jens Spahn gazecie "Bild am Sonntag". – Rząd federalny kupił 200 tys. dawek za 400 milionów euro – dodał.

Trump był poddany tej formie terapii przeciwciałami, kiedy został zakażony koronawirusem w październiku ubiegłego roku – powiedział Spahn. Amerykański prezydent, który był krótko hospitalizowany z powodu zakażenia, był leczony koktajlem przeciwciał REGN-COV2 amerykańskiej firmy Regeneron.

– One działają jak bierna szczepionka. Podanie tych przeciwciał na wczesnym etapie może pomóc pacjentom z grupy wysokiego ryzyka uniknąć poważniejszego rozwoju (choroby ) – dodał.

Portal dw.com przypomina, że Spahn był niedawno krytykowany z powodu wolniejszej niż oczekiwano akcji szczepień w Niemczech. W rozmowie z "Bild am Sonntag" minister przestrzegł jednak przed obwinianiem podczas pandemii.

– Powinniśmy uważać, by 2021 nie stał się rokiem winy – podkreślił Spahn. – Mówienie o błędach i niepowodzeniach jest ważne, ale bez nieustającego zrzucania winy na innych – ocenił.

Szef resortu zdrowia przyznał jednak, że Niemcy nie dość zdecydowanie podejmowały działania w celu zwalczania pandemii, ale dodał, że politycy i obywatele są współodpowiedzialni za wysokie wskaźniki infekcji i liczbę ofiar śmiertelnych podczas drugiej fali zakażeń.

– Wszyscy mieliśmy złudne wrażenie, że mamy wirusa pod pełną kontrolą. Podejrzewaliśmy, że koronawirus może powrócić, ale zdecydowana większość nie chciała tego przyznać – zaznaczył.

KJ

Lubię to! Skomentuj71 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości