Szczepienia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - rząd zapowiada zmiany

Konferencja Michała Dworczyka w sprawie szczepień osób niepełnosprawnych, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Konferencja Michała Dworczyka w sprawie szczepień osób niepełnosprawnych, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

 Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych - zapowiedział szef KPRM Micha Dworczyk. 

Cztery rozwiązania dla niepełnosprawnych i ich rodzin

Do tej pory osoby niepełnosprawne obowiązywała taka sama kolejność rejestracji na szczepienia - według rocznika. Ta zmiana to m.in. efekt spotkania ministra Dworczyka z posłanką Iwoną Hartwich. 

Dworczyk relacjonował, że podczas spotkania z osobami reprezentującymi środowiska zrzeszające osoby niepełnosprawne, opiekunów osób niepełnosprawnych przedstawiono cztery rozwiązania, które rząd chce wprowadzać w życie od 10 maja. 


- Chcemy, żeby dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, od 10 maja w punktach szczepień powszechnych - a przypomnę, że docelowo będzie ponad 630 takich punktów, po co najmniej jednym w każdym powiecie - żeby te osoby, w tego rodzaju punktach miały pierwszeństwo szczepienia - powiedział.

Jak tłumaczył, osoba niepełnosprawna wraz z opiekunem bądź opiekunami nie będzie musiała umawiać się za pośrednictwem infolinii czy elektronicznego formularza na termin szczepienia. - Po prostu będzie mogła przyjechać do takiego punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się w recepcji od razu będzie przyjmowała szczepienie - powiedział.

- Zarówno osoba z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jak i opiekun bądź opiekunowie tej osoby - dodał.

Dworczyk zapewnił, że to wszystko będzie "bardzo proste, będzie się opierało wyłącznie na oświadczeniu, nie będzie potrzeba żadnych innych dokumentów".

- Wymuszone spotkanie pod presją daje takie rozwiązania. Żałuję  i przepraszam wszystkich opiekunów że kilka miesięcy wcześniej nie biegałam po sejmowych komentarzach za Premierem Polskiego Rządu - napisała Iwona Hartwich na Facebooku. 

Incydent w Sejmie z posłanką Hartwich

We wtorek posłanka KO Iwona Hartwich interweniowała w sprawie ułatwionego dostępu do szczepień dla osób z niepełnosprawnościami. Zagrodziła drogę premierowi i szefowi KPRM. Doszło do przepychanek z SOP. Hartwich krzyczała do premiera: "pan kłamie!"; trzymała też tekturową planszę z napisem. 

"Pan minister Michał Dworczyk, który wczoraj zagradzał mi drogą dostępu do szefa polskiego rządu zaprasza mnie w najbliższy piątek na spotkanie dotyczące szczepień Osób z Niepełnosprawnością i Ich Opiekunów" - napisała wczoraj Hartwich na Facebooku. Do wpisu dołączyła pismo z zaproszeniem od szefa KPRM i zdjęciem z bukietem białych kwiatów, które wysłał jej minister.

Dworczyk napisał do posłanki, że jest mu przykro ze względu na sytuację zaistniałą we wtorek w Sejmie RP. "Proszę przyjąć zaproszenie na wideokonferencję dotyczącą możliwości szczepień osób niepełnosprawnych, która odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 12" - napisał minister. 

Posłanka podkreśliła, że z radością przyjmuje zaproszenie od ministra, "które zwieńczył wysłanym do mnie bukietem kwiatów z przeprosinami za wczorajszą sytuację". Zwracając się do Dworczyka wskazała, że bukiet nie jest dla niej. "Pan tymi symbolicznymi kwiatami daje nadzieję tym najsłabszym. Proszę tego nie zaniedbać, jak to ma miejsce teraz" - napisała Hartwich.

ja

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości