16 obserwujących
986 notek
2122k odsłony
  412   0

Jak dobrać buty do biegania

Do maratonów buty powinny być lekkie, a do lasu - z większą amortyzacją.
Do maratonów buty powinny być lekkie, a do lasu - z większą amortyzacją.

Jakie buty do biegania wybrać? - to pytanie zadaje sobie większość osób rozpoczynających przygodę z bieganiem. Wpływ na odpowiedni dobór obuwia ma kilka czynników, począwszy od dotychczasowego trybu życia i sylwetki, aż po teren planowanych treningów. 

Osoby zaczynające przygodę z bieganiem często nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotne jest używanie obuwia do tego przeznaczonego. Rozpoczynanie treningów w butach nieprzystosowanych do biegania lub ćwiczenie w starym obuwiu może prowadzić do przemęczenia stóp, a nawet do kontuzji. Aby zmniejszyć ryzyko występowania problemów zdrowotnych stóp oraz czerpać przyjemność z joggingu, należy dobrać buty, zwracając uwagę na: 

  • rodzaj podłoża po jakim się biega, by zapewniały odpowiednią amortyzację
  • płeć
  • rozmiar stopy
  • typ stopy (obowiązuje podział: neutralna, pronująca, spinująca)

Jeśli chodzi o typy stopy, to obowiązuje stały podział. Stopa neutralna, to taka, w której ciężar ciała podczas biegu rozkłada się równomiernie, w stopie pronującej ciężar ciała jest kierowany do wewnętrznej krawędzi, a w stopie spinującej ciężar przenosi się na krawędź zewnętrzną. Aby sprawdzić swój typ stopy, wystarczy wykonać „test wodny” mocząc stopę w wodzie i stając na kartce papieru. Odciśnięty kształt pokaże, jak rozkłada się ciężar ciała na stopie.

image
Mokry ślad - dobry test typu stopy.

Rozmiar butów do biegania

Dobranie odpowiedniego rozmiaru ma duże znaczenie w przypadku każdego rodzaju butów. Należy jednak pamiętać o tym, że przy zakupie obuwia do biegania obowiązują inne zasady niż podczas kupna butów do chodzenia. Przed wybraniem się do sklepu dobrze jest zastanowić się: 

  • od jak dawna biegamy
  • jaki dystans pokonujemy lub zamierzamy pokonywać podczas treningów
  • ile wynosi nasza waga ciała
  • jaki mamy rozmiar butów do chodzenia

Rozmiar obuwia przeznaczonego do codziennego użytku stanowi jedynie punkt wyjściowy przy zakupie butów do biegania. Nie ma bowiem jednego uniwersalnego rozmiaru dla danej stopy, każdy producent ma nieco inną numerację, a różnice niekiedy są naprawdę duże. Poza tym w przypadku biegaczy – niezależnie od tego czy są to początkujący czy zaawansowani sportowcy – podstawową zasadą jest zakup butów przynajmniej o pół rozmiaru większego od tych, które służą do chodzenia. Jeżeli w grę wchodzi pokonywanie długich dystansów, można zdecydować się nawet na zakup obuwia większego o pełen rozmiar. 

Istotne znaczenie przy odpowiednim doborze butów do biegania ma również pora dnia ich mierzenia. Przymiarek najlepiej dokonywać późnym popołudniem albo wieczorem. Wtedy stopy są zmęczone i puchną, tak samo dzieje się podczas treningów. 
MM
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport