Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 293 notki 233654 odsłony
Salon24 Zdrowie, 12 czerwca 2017 r.

Jak dobrać buty do biegania

322 7 1 A A A
Buty do biegania trzeba dobrać do typu stopy, rodzaju nawierzchni a nawet długości treningu. Do maratonów powinny być buty lekkie, a do lasu - z większą amortyzacją. Fot. Pixabay
Buty do biegania trzeba dobrać do typu stopy, rodzaju nawierzchni a nawet długości treningu. Do maratonów powinny być buty lekkie, a do lasu - z większą amortyzacją. Fot. Pixabay

Jakie buty do biegania wybrać? - to pytanie zadaje sobie większość osób rozpoczynających przygodę z bieganiem. Wpływ na odpowiedni dobór obuwia ma kilka czynników, począwszy od dotychczasowego trybu życia i sylwetki, aż po teren planowanych treningów. 

Dobór butów do biegania: zmniejszenie ryzyka kontuzji

Osoby zaczynające przygodę z bieganiem często nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotne jest używanie obuwia do tego przeznaczonego. Rozpoczynanie treningów w butach nieprzystosowanych do biegania lub ćwiczenie w starym obuwiu może prowadzić do przemęczenia stóp, a nawet do powstawania kontuzji. Aby zmniejszyć ryzyko występowania problemów zdrowotnych stóp oraz czerpać przyjemność z joggingu, należy dobrać buty, zwracając uwagę na: 

  • rodzaj podłoża po jakim się biega, by zapewniały odpowiednią amortyzację,
  • płeć,
  • rozmiar stopy,
  • typ stopy (obowiązuje podział: neutralna, pronująca, supinująca).

Jeśli chodzi o typy stopy, to obowiązuje stały podział. Stopa neutralna, to taka, w której ciężar ciała podczas biegu rozkłada się równomiernie, w stopie pronującej ciężar ciała jest kierowany do wewnętrznej krawędzi, a w stopie spinującej ciężar przenosi się na krawędź zewnętrzną. Aby sprawdzić swój typ stopy wystarczy wykonać „test wodny”, mocząc stopę w wodzie i stając na kartce papieru. Odciśnięty kształt pokaże jak rozkłada się ciężar ciała na stopie. 

Jakie buty do biegania: zasada dobierania rozmiaru

Dobranie odpowiedniego rozmiaru ma duże znaczenie w przypadku każdego rodzaju butów. Należy jednak pamiętać o tym, że przy zakupie obuwia do biegania obowiązują inne zasady niż podczas kupna butów do chodzenia. Przed wybraniem się do sklepu dobrze jest zastanowić się: 

  • od jak dawna biegamy,
  • jaki dystans pokonujemy lub zamierzamy pokonywać podczas treningów,
  • ile wynosi nasza waga ciała,
  • jaki mamy rozmiar butów do chodzenia. 

Rozmiar obuwia przeznaczonego do codziennego użytku stanowi jedynie punkt wyjściowy przy zakupie butów do biegania. Nie ma bowiem jednego uniwersalnego rozmiaru dla danej stopy, a każdy producent ma nieco inną numerację a różnice niekiedy są naprawdę duże. Poza tym w przypadku biegaczy – niezależnie od tego czy są to początkujący czy zaawansowani sportowcy – podstawową zasadą jest zakup butów przynajmniej o pół rozmiaru większego od tych, które służą do chodzenia. Jeżeli w grę wchodzi pokonywanie długich dystansów, można zdecydować się nawet na zakup obuwia większego o pełen rozmiar. 

Istotne znaczenie przy odpowiednim doborze butów do biegania ma również pora dnia ich mierzenia. Przymiarek najlepiej dokonywać późnym popołudniem albo wieczorem. Wtedy stopy są zmęczone i puchną, tak samo dzieje się podczas treningów. 

MM
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.
Opublikowano: 12.06.2017 15:44. Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 10:05.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Tematy w dziale Sport