12 obserwujących
646 notek
1397k odsłon
6226 odsłon

Piłeś? Nie jedź! Jak rodzaj alkoholu wpływa na ilość promili we krwi?

Alkohol powoduje spowolnienie refleksu. Nie jedź samochodem, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu. Fot.: Pixabay
Alkohol powoduje spowolnienie refleksu. Nie jedź samochodem, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu. Fot.: Pixabay
Wykop Skomentuj7

W Polsce stężenie alkoholu w organizmie kierowcy jest ustalane przez dwa limity: stan nietrzeźwości oraz stan po spożyciu. Te parametry wpływają na wysokość kary oraz klasyfikację przewinienia. W naszym kraju nie można przekroczyć granicy 0,19 promila alkoholu we krwi.

W Wielkiej Brytanii i Luksemburgu kierowca może mieć we krwi nawet 0,8 promila alkoholu, natomiast w Czechach, Rumunii, Estonii, na Ukrainie i na Węgrzech limit ten wynosi 0 promila. Bośnia i Hercegowina to kraje, w których osoba nietrzeźwa nie może nawet siedzieć obok kierowcy.

Ilość i rodzaj wypitego alkoholu a jego stężenie we krwi

Osoby, które nie mają alkomatu a chcą skontrolować zawartość alkoholu w organizmie, mogą to zrobić za darmo na najbliższym posterunku policji lub w internecie. Kalkulator promili to aplikacja, w której wprowadza się informacje dotyczące wieku, płci, ilości i rodzaju spożytego alkoholu, typu sylwetki, zjedzonego posiłku oraz czasu w jakim doszło do konsumpcji. Kalkulator oblicza szacunkowy wzrost i rozkład stężenia alkoholu (promili) we krwi w czasie. Należy pamiętać, że uzyskany w ten sposób wynik jest przybliżony i może się znacząco różnić od rezultatu badania krwi, moczu lub pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Szacunkowo można przyjąć, że:

 • 1 kieliszek wódki (50 ml płynu) o stężeniu 40% – to 15,8 g alkoholu. U osoby o masie 60 kg i wzroście 165 cm powoduje uderzeniowe stężenie alkoholu we krwi na poziomie 0,45 promili,
 • 1 piwo (0,5 l) o stężeniu 6% – to 23,7 g alkoholu. U osoby o masie 60 kg i wzroście 165 cm powoduje uderzeniowe stężenie alkoholu we krwi na poziomie 0,68 promili,
 • 1 kieliszek wina (100 ml) o stężeniu 12% – to 9,48 g alkoholu. U osoby o masie 60 kg i wzroście 165 cm powoduje uderzeniowe stężenie alkoholu we krwi na poziomie około 0,27 promili.

Stan nietrzeźwości a stan po spożyciu alkoholu – różnice

Polskie prawo rozróżnia dwa stany wynikające ze spożycia alkoholu:

 • stan po spożyciu alkoholu – stężenie alkoholu we krwi na poziomie 0,2 – 0,5 promila lub w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3,
 • stan nietrzeźwości - stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila lub w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg w 1 dm3.

Oznacza to, że prowadzenie pojazdów mechanicznych jest dopuszczalne przy obecności alkoholu o wartości poniżej 0,2 promila (czyli maksymalnie 0,19 promila) lub 0,25 mg (czyli maksymalnie 0,24 mg) na 1 dm3 wydychanego powietrza. Jednak trzeba pamiętać, że dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu to nie wszystko. Alkohol powoduje bowiem spowolnione reakcje, obniża refleks i osłabia koncentrację. Nie można narażać życia własnego i innych!

Kary za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu

W Polsce jazda w stanie po spożyciu alkoholu przekraczającego wartość 0,2 promila oraz 0,25 mg w wydychanym powietrzu jest sankcjonowana prawnie. Jeżeli kierowca zostanie zatrzymany, a jego stan będzie określony jako stan po spożyciu, oznacza to, że dopuścił się wykroczenia i ponosi konsekwencje z tytułu Kodeksu Wykroczeń. Stan nietrzeźwości podlega już Kodeksowi Karnemu – wówczas czyn określany jest jako przestępstwo.

Czas trzeźwienia

Średni, przybliżony czas metabolizowania alkoholu w organizmie to około 0,15 promila na godzinę. Nie jest to jednak norma. Mogą go wydłużyć lub przyspieszyć następujące czynniki:

 • wiek,  
 • wzrost,
 • typ budowy ciała,
 • waga,
 • uwarunkowania metaboliczne,
 • temperatura powietrza,
 • czas, w którym był konsumowany alkohol,
 • rodzaj spożytego alkoholu,
 • ogólny stan zdrowia,
 • zawartość żołądka.

Organizm osób młodych, które wcześniej nie miały kontaktu z alkoholem zwykle dłużej go metabolizuje. Masa ciała czy typ budowy również mogą mieć na to wpływ. Im drobniejszej postury jest człowiek, tym zwykle dłużej pozostaje pod wpływem alkoholu. Wysoka temperatura powietrza i jego wilgotność może przyspieszać pojawienie się stanu upojenia alkoholowego i wydłużają czas w jakim organizm pozbywa się tej substancji.

Prowadzenie auta po alkoholu, to konsekwencje nie tylko w postaci sankcji prawnych. To przede wszystkim odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo współpasażerów, innych użytkowników dróg oraz swoje. Utratę prawa jazdy ryzykuje się również, wsiadając na rower i motocykl po alkoholu. 

JJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości