12 obserwujących
664 notki
1467k odsłon
583 odsłony

Polacy spożywają za dużo cukru

Zjadamy za dużo cukru. Grozi nam epidemia nadwagi i otyłości.
Zjadamy za dużo cukru. Grozi nam epidemia nadwagi i otyłości.
Wykop Skomentuj19

W ciągu ostatnich 10 lat spożycie cukru przetworzonego w Polsce wzrosło o 12 kg na osobę. Skutki tego coraz słodszego życia to groźne choroby, takie jak nadwaga, otyłość czy cukrzyca typu 2. 

W 2008 r. przeciętne roczne spożycie cukru przetworzonego (zawartego w gotowych produktach spożywczych) wynosiło 21,5 kg na osobę, a w 2017 r. - 33,3 kg - wynika z badania zleconego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Powodem jest m.in. większa konsumpcja słodzonych napojów, np. gazowanych, energetycznych oraz izotonicznych. Z badania wynika, że jedna trzecia dzieci w wieku 8 lat pije napoje gazowane - inne niż woda - co najmniej raz w tygodniu. Około 67 proc. nastolatków spożywa napoje energetyczne.

Zobacz też: Napoje energetyczne. Krótkotrwały efekt i zagrożenie dla zdrowia

Wzrost spożycia cukru przetworzonego - pod postacią napojów, słodkich przekąsek i innych produktów spożywczych - należy do głównych przyczyn obserwowanej od wielu lat, narastającej w Polsce nadwagi, otyłości i różnych chorób przewlekłych powiązanych z otyłością i nieprawidłowym żywieniem. Chodzi o takie choroby jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, zwyrodnienie kolan, choroby dróg żółciowych, bezdech senny, miażdżyca, a także niektóre choroby nowotworowe.

Nadwagę ma aż 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn w Polsce. Na otyłość cierpi 23 proc. Polek i 25 proc. Polaków. Wśród dzieci i młodzieży nadwagę ma aż 44 proc. chłopców i 25 proc. dziewcząt. Otyłość dotyczy 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewcząt.

Nadwaga i otyłość przekładają się bezpośrednio na zachorowalność na cukrzycę typu 2. Ryzyko zachorowania dla osób z BMI przekraczającym 35 kg/m2 jest aż 40-krotnie wyższe niż dla osób z BMI poniżej tego progu.

Zobacz też: Zdrowe słodycze - pomysły na zdrowe słodycze


makaroniki, ciastka, słodycze


Zobacz też:

Czym słodzić? 10 zdrowszych zamienników cukru

Lepiej zjeść garść orzechów niż drożdżówkę

Cukier uzależnia. Jak się odzwyczaić od cukru?


BG 


Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości