w_koło_wojtek
prawda boli?!
3 obserwujących
293 notki
63k odsłony
54 odsłony

Pielgrzymka słowiańska – muzeum śląskie

Wykop Skomentuj

Pielgrzymka słowiańska – muzeum śląskie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_%C5%9Al%C4%85skie_w_Katowicach

https://muzeumslaskie.pl/pl/kolekcje/archeologia/

Muzeum znajduje się idąc od centrum Katowic po prawej stronie od „Spodka” i pomnika powstańców śląskich za budynkiem narodowej orkiestry symfonicznej polskiego radia w nowym budynku zaadaptowanego zabytkowego kompleksu dawnej kopalni „Katowice”.

Muzeum mieści się w dawnym holu kopalnianym dostępnym także dla wózków inwalidzkich po długich pochylniach – sam zjazd szybem do sztolni nie jest dostępny.

Eksponaty archeologiczne są częścią wystawy opisującej dzieje regionu górnego śląska.

Nazwa „Górny Śląsk” pojawia się w XV w., jest to obszar (od północy zaczynając, zgodnie ze wskazówkami zegara) między Byczyną, Mysłowicami, Jabłonkowem i Paczkowem.

Ciekawostki:

Ogólny opis zaczyna się 500/440 tys. lat pne, a eksponaty od dużej części kła mamuta ze wskazaniem, że żyły one między 250 tys. lat pne a 10 tys lat pne.

Następnie mniejsze i większe narzędzia krzemienne: krzemień biały, kawowy i czekoladowy oraz w innych mieszanych kolorach, których wcześniej nie spotkałem.

Wiele różnych naczyń glinianych (ceramicznych), głównie rozmaite garnki i misy odtwarzane z kawałków z użyciem kleju i naprawy większych braków gipsem oraz uzupełnianiem zdobień, w tym nietypowa misa owalna, garnki bez ucha, z uchem, a także z zewnętrznymi otworkami zamiast ucha, jakby do przeciągnięcia sznura i zawieszenia nad ogniskiem.

Jedno z naczyń glinianych zdobione ornamentem narracyjnym: jakby runami.

Młot (topór) kamienny.

Bransolety: żelazna i brązowa.

Kawałki bransolet szklanych różnobarwnych celtyckich.

Guzy brązowe, opisane jako do diademu.

Wystawa archeologiczna kończy się na VIII/IX w. kawałkami ceramiki, grotem do strzały żelaznym i ostrzem noża – z jednej strony spełnia to mój postulat wyraźnego oddzielenia kultur wcześniejszych od kultury chrześcijańskiej, z drugiej strony jednak dalsza historia tej ziemi opisana jest chronologicznie tylko datami, bez eksponatów: państwo wielkomorawskie, Przemyślidzi, Piastowie, podział po długiej, dwudziestoletniej wojnie prusko-austriackiej w połowie XVIII w., zachowany o dziwo do dzisiaj, z wyraźną odrębnością kulturową części czeskiej górnego śląska od części polskiej dużo większej.

Krytyka:

Eksponaty dobrze oświetlone, ułożone nisko w gablotach, czyli widoczne nawet dla dzieci.

Niestety brak krzesła lub ławki, abym mógł dłużej spokojnie przyjrzeć się eksponatom.

Dalszą część wystawy obejrzałem z przyjemnością i ciekawością: proste drewniane urządzenia rolnicze, życie dworskie w zamkach i zaraz potem przejście do rewolucji przemysłowej z wykorzystaniem zasobów naturalnych tej ziemi: węgla, żelaza, złota, srebra, cyny, cynku, itd.

Przeistaczanie arystokratów w magnatów przemysłowych i awans społeczny ludzi z niskich warstw społecznych do sfer bogatych, uzupełniany dobrze zrozumiałą troską o warunki życia codziennego robotników: mieszkania, szkoły, itp.

Ciągły konflikt narodowościowy prusko-polski, po 1871 r. niemiecko-polski, zbrojny atak czechosłowacki na Polskę w 1919 r., nacisk w kierunku wynarodowienia Polaków w części, która przypadła po plebiscycie Niemcom, eksterminacyjna polityka Niemców do Polaków po przyłączeniu do hitlerowskiej Rzeszy (język niemiecki, volkslista czterech typów i służba w Wehrmachcie albo - konfiskata majątku i wysiedlenie), potem taka sama eksterminacja po „wyzwoleniu” przez wojska rosyjskie, dalej napływ z całej polski robotników do pracy („ptoki, pnioki i krzoki”), czasy gierkowskie i „Solidarność”.

Ogólnie pochwała: bogactwo wielu różnych eksponatów, jednak nieprzyjemnie zaskakuje mnie brak starodrzewu na wzgórzu muzealnym, nie wiem czy drzewa tam były wcześniej, ale zadrzewienia powinny być odnowione!


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura