Ruszyły największe farmy wiatrowe w Polsce

PGE uruchomiła dwie nowe farmy wiatrowe w Zachodnpomorskiem. Fot. PAP/ Marcin Bielecki
PGE uruchomiła dwie nowe farmy wiatrowe w Zachodnpomorskiem. Fot. PAP/ Marcin Bielecki

PGE uruchomiła w powiatach Kamień Pomorski i Gryfice w woj. zachodniopomorskim 43 turbiny o łącznej mocy zainstalowanej prawie 100 MW.

Dzięki nowym farmom PGE zwiększyła moc swoich źródeł energii z elektrowni wiatrowych o 20 proc. – do 647 MW. Nowe instalacje w Zachodniopomorskiem - Starza/ Rybice i Karnice II - to trzydzieści trzy turbiny każda o mocy 2 MW i dziesięć po 2,2 MW.

- Oddane dzisiaj do użytku dwie nowe lądowe farmy wiatrowe sprawiły, że łączna moc zainstalowana farm wiatrowych Grupy PGE zwiększyła się o blisko 20 proc. do 647 MW. PGE czuje się odpowiedzialna za rozwój niskoemisyjnych projektów, które mają istotne znaczenie dla mieszkańców naszego kraju. Równolegle w całej Polsce rozwijamy projekty fotowoltaiczne i intensywnie pracujemy nad budową farm wiatrowych na Bałtyku – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Więcej na ten temat:

Położone w odległości 3-13 km od wybrzeża Bałtyku farmy mają rekordowy w Grupie PGE współczynnik wykorzystania (ang. capacity factor) przekraczający 36 procent, co przekłada się na prawie 3 200 godzin rocznie pracy z pełną mocą.

Warto wspomnieć, że inwestycja ta jest przykładem zaangażowania PGE w rozwój polskiej gospodarki. Przy jej realizacji pracowały polskie firmy. Konsorcjum firm z branży elektroenergetycznej - Elektromontaż Wschód i El-IN wykonało kontrakt na budowę linii wysokiego napięcia inwestycji. Natomiast Enea Operator wykonała 28 km linii kablowej wysokiego napięcia. 


farmy wiatrowe na Pomorzu


Powstanie farm to konsekwencja wygrania przez PGE w 2018 r. aukcji na sprzedaż energii z OZE przez 15 lat. Budowa ruszyła w 2019 r. i trwała rok. Nakłady inwestycyjne wyniosły 543 mln zł, w tym 272,5 mln zł to pożyczka z Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Nowe farmy pozwolą uniknąć emisji do atmosfery ponad 200 tysięcy ton dwutlenku węgla.- Polski rząd konsekwentnie realizuje działania zmierzające w kierunku zmniejszenia emisyjności z poszanowaniem konwencjonalnej podstawy i w dialogu ze stroną społeczną. Inwestycja w farmy wiatrowe nie tylko poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale ma też ogromne znaczenie dla regionu. To największa inwestycja w farmy wiatrowe w Polsce. W sumie 43 wiatraki, których przewidywana roczna produkcja na poziomie 275 GWh energii pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 120 tysięcy gospodarstw domowych. To tyle, ile miasto wielkości Lublina zużywa w ciągu roku – powiedział podczas otwarcia inwestycji wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

lądowe farmy wiatrowe

Do wykonania fundamentów wszystkich wiatraków zużyto 16 340 m³ betonu (ponad 1800 kursów betonowozów) oraz 2 120 ton stali zbrojeniowej (to więcej niż waży 8 samolotów pasażerskich Boeing 787 Dreamliner). Turbiny, każda o wadze ok. 260 ton, zostały zamontowane odpowiednio na 110 i 125 metrowych wieżach. Pracujące na nich łopaty wykonane z laminatu (mieszanki włókna szklanego i żywicy) mają średnicę 100 lub 110 metrów długości.

Zasoby OZE Grupy PGE

PGE jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 16 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich źródeł wynosi 2 286,1 MW.

W tym roku Grupa planuje uruchomienie czterech jednomegawatowych projektów fotowoltaicznych: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2, które w grudniu 2019 r. wygrały aukcję na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Więcej na ten temat: Projekty fotowoltaiczne PGE Energia Odnawialna wygrały aukcje OZE.


farmy wiatrowe w Polsce

BG 


Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka