Na Podkarpaciu powstanie nowa farma fotowoltaiczna PGE

PGE wybuduje na Podkarpaciu jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Fot. Shutterstock
PGE wybuduje na Podkarpaciu jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Fot. Shutterstock

Trwają badania środowiskowe przed budową jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce - w gminie Grębów na Podkarpaciu.

Farma powstanie na blisko 152 ha rekultywowanych gruntów poeksploatacyjnych spółki Siarkopol Tarnobrzeg. Będzie miała moc 77 MW i rocznie wyprodukuje ponad 77 tys. MWh prądu, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 30 tysięcy gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Legnicy.

Inwestycję realizuje spółka PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE. Termin realizacji to koniec 2022 r. Inwestycja ma już warunki techniczne przyłączenia, a trwająca procedura środowiskowa ma zakończyć się do połowy 2021 r. Kolejnym etapem będą prace nad projektem budowlanym.Farma fotowoltaiczna w gminie Grębów na Podkarpaciu to jeden z kilku projektów słonecznych Grupy PGE. W tym roku mają ruszyć cztery jednomegawatowe farmy w województwie lubelskim, podkarpackim i lubuskim: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2. PGE informuje, że wszystkie instalacje będą zbudowane z nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, których parametry techniczne pozwalają uzyskiwać wysoką produktywność w warunkach pogodowych typowych dla warunków klimatycznych w Polsce.

- Zgodnie z Programem PV Grupy Kapitałowej PGE w ciągu dekady (czyli do 2030 – red.) zamierzamy zbudować instalacje o mocy nawet 2,5 GW - mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Spółka zabezpieczyła już ponad tysiąc hektarów gruntów pod elektrownie słoneczne. Na takiej powierzchni można zbudować farmy o mocy przeszło 500 MW. Największe projekty zostaną realizowane w województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim i zachodniopomorskim. Umowy dzierżawy gruntów? firma podpisała z blisko stu podmiotami – zarówno osobami prywatnymi, jak i podmiotami samorządowymi. Wśród planowanych inwestycji są małe i duże projekty.

Na inwestycje fotowoltaiczne są przeznaczone na przykład tereny przy Elektrowni Bełchatów należące do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Na składowisku odpadów o powierzchni 100 ha powstanie farma fotowoltaiczna o mocy do 60 MW.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 16 lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 647 MW, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2286,1 MW. Do 2030 roku Grupa PGE wybuduje także dwie morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy do 2,5 GW, a po 2030 roku kolejną o mocy 0,9 GW.

BGLubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka