Pisarzyna Pisarzyna
1851
BLOG

Nadszedł czas, żebyśmy zrozumieli swoją wyjątkową pozycję

Pisarzyna Pisarzyna Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 37

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji, sytuacja na Białorusi oraz wczorajsza rozmowa z Anne Applebaum w "Faktach po Faktach", sprowokowała mnie nie tylko do wspomnień, ale także do kilku refleksji.


„Polacy zawsze rozumieją zagrożenia, ale nie wierzą, że istnieją rozwiązania. Gdy jadę do Turcji i rozmawiam o różnych kwestiach strategicznych, to nie ma kontrowersji. W Polsce, gdy mówię o waszym wyjątkowym potencjale, wszyscy są zszokowani. A naprawdę Polacy mogą się znaleźć w samym centrum historii” - mówił już w 2009 roku założyciel ośrodka Stratfor* - George Friedman.

Miałem to szczęście współpracować z „Ośrodkiem”. To było jeszcze za czasów Roberta Kaplana. Pamiętam jak jego słynną „Zemstę geografii” przekazałem Pawłowi Kowalowi, na pamiątkę mojej wizyty w biurze ówczesnego europosła.

Na podobne wspomnienia jak dziś, zebrało mi się pierwszy raz 3 lata temu we Wprost. Przyczynkiem do nich stała się lektura dwóch tekstów z geopolityką w roli głównej. Niestety, oba stawiały Polskę do przysłowiowego kąta.

„Nie kłaniać się geopolityce” i „Geopolityka, czyli opium dla mas”. W pierwszym autor miał pretensję do wspomnianego Friedmana, iż mówi o Polsce w kategoriach przyszłej potęgi. Nazywał go wręcz średniowiecznym sprzedawcą marzeń. Natomiast drugi, ten od „opium dla mas”, chciał się w swoim czasie wzorować na założycielu Stratfor, marząc o założeniu podobnego ośrodka w Polsce.

Wspomniane teksty miały wspólny mianownik. Ten mianownik był i dziś widzę nadal jest tożsamy z myśleniem byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego. To myślenie pchnęło Sikorskiego do masowego zamykania polskich placówek dyplomatycznych i polskiej abdykacji w staraniach o bycie znaczącym graczem,  choćby na Bliskim Wschodzie. Należy pamiętać, że za czasów, gdy szefem MSZ był Radosław Sikorski, zlikwidowano 39 ambasad i konsulatów generalnych. Tłumaczono to względami ekonomicznymi.

Co ciekawe, nawiązując do ostatniej wizyty Andrzeja Dudy w Turcji i wspomnianej na wstępie wypowiedzi Friedmana, w co najmniej kilku przypadkach, pustkę po naszej dyplomacji wypełnili dyplomaci właśnie z Turcji.

To ekonomiczne myślenie o geopolityce Sikorskiego, w środę, powieliła w „Faktach po Faktach” Anne Applebaum. I to w kontekście Nord Stream II, jak i Białorusi, największy problem zdobywczyni Pulitzera widziała w Polsce.

„Jest niebezpieczeństwo, że Polska stanie się problemem nie tylko dla Unii Europejskiej, ale dla całego NATO i całego sojuszu demokratycznego” - mówiła publicystka odnosząc się do rzekomego łamania praworządności w Polsce.

Otóż problem praworządność lub jej braku w danym państwie, zawsze pozostanie sferze analiz i politycznych ocen międzynarodowej wspólnoty. Turcja jest tego najlepszym przykładem.

Jednak nikt nie kwestionuje potęgi militarnej i geopolitycznej Ankary. Nie kwestionuje tej potęgi zarówno Moskwa, Waszyngton, jak i Pekin.


*Stratfor - ośrodek analityczny - prywatna agencja wywiadu założona w 1996 w Austin w stanie Teksas przez George’a Friedmana. Nazywana cieniem CIA. Zajmuje się opracowywaniem wszelkiego rodzaju analiz i raportów na potrzeby klientów prywatnych, a także niektórych agend rządu Stanów Zjednoczonych (m.in. CIA).


Źródła:

*Wprost.


Więcej:


Wojna z Rosją. 2021

Pisarzyna
O mnie Pisarzyna

Kiedyś portal Rzepy. Współpraca z Wprost, Polska Zbrojna, DoRzeczy, wPolityce, TVP.info. Były pracownik dwóch kluczowych instytutów wojskowych. A także były rzecznik specjalsów (weteranów) oraz współpracownik ośrodka analitycznego Stratfor.  Obecnie wolny strzelec.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka