6 obserwujących
74 notki
68k odsłon
  163   0

W co gra Gowin?

Gowin jest częścią scenariusza napisanego przez centrum decyzyjne sterujące opozycją. Plan opozycji ujawnił lider SLD Czarzasty po przegranym przez opozycję głosowaniu ws. wyborów korespondencyjnych:


" (...) po pierwsze miała być odrzucona dzisiaj ustawa [o głosowaniu korespondencyjnym] dzięki Gowinowi. Nie została odrzucona. Po drugie miały być przesunięte o rok wybory, bo Gowin to obiecał. Nie zostały przesunięte. Po trzecie, miał być wprowadzony stan klęski żywiołowej. Nie został wprowadzony. Po czwarte Gowin miał być marszałkiem Sejmu. Nie został marszałkiem Sejmu. Gowin miał gwarantować rozwalenie rządu PiS. "


Gowin zostałby zatem marszałkiem Sejmu. Rząd PiS po utracie większości sejmowej podałby się do dymisji. Powołany zostałby tzw. "rząd techniczny", przez zjednoczoną opozycję od Konfederacji do Lewicy. Opozycja, która nie ma nadziei na wygranie wyborów, przejęłaby władzę za pomocą zamachu stanu. Rząd techniczny wprowadziłby stan wyjątkowy, co automatycznie przełożyłoby wybory prezydencie na bliżej nieokreśloną przyszłość. Stan wyjątkowy daje też rządowi szczególne uprawnienia, łącznie z zakazem demonstracji i wprowadzeniem cenzury. Cofnięte zostałyby wszystkie reformy PiS, takie jak reforma sądownictwa.


Determinację Gowina pokazuje fakt, że wybrał bycie figurantem na stanowisku marszałka Sejmu i p.o. prezydenta, rezygnując z realnego kawałka władzy, jaką miał jako wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy.


Prezydent Duda zostałby pozbawiony faktycznej ochrony SOP, która podlega ministrowi spraw wewnętrznych. Mógłby zginąć np. w wypadku samochodowym. Obowiązki prezydenta przejąłby marszałek Sejmu (czyli Gowin), albo w wyniku śmierci prezydenta (jak wtedy, gdy Komorowski jako marszałek Sejmu zastąpił Lecha Kaczyńskiego po jego śmierci w Smoleńsku), albo pod pretekstem, że kadencja prezydenta skończyła się.


Dlaczego Gowin się wycofał? Być może  uznał, że za wcześnie zaczął realizować ten scenariusz - badania opinii publicznej pokazują bowiem, że PiS i Duda ciągłe jeszcze mają duże poparcie społeczne. Nie obala się rządu, który cieszy się tak dużym poparciem,  gdyż ludzie mogą stanąć w jego obronie, zwłaszcza, że skutki gospodarcze pandemii jeszcze nie spowodowały załamania nastrojów społecznych. Jak to już dawno ustalili komuniści, aby obalić rząd, trzeba najpierw za pomocą propagandy doprowadzić do jego alienacji w społeczeństwie, aby nikomu nie chciało się stanąć w jego obronie. Urabianiem Polaków stale zajmują się antyrządowe media, lecz Polacy są na ich przekaz ciągle jeszcze nazbyt odporni.


Zapewne Gowin uznał, że popełnił falstart, przewidując załamanie systemu opieki zdrowotnej w maju. Tymczasem przyszedł maj a epidemia ustabilizowała się.  Minister zdrowia Łukasz Szumowski cieszy się dużą popularnością i nie chce brać udziału w grach Gowina. Gowin zdecydował się zatem odłożyć na później zdradzenie Zjednoczonej Prawicy - może za kilka miesięcy, gdy kryzys gospodarczy dotknie wielu Polaków i nastroje społeczne się pogorszą. Zapewne będzie chciał też w nieskończoność przewlekać wybory prezydenckie pod jakimiś pretekstami - aby móc zająć  - jako marszałek Sejmu - miejsce Dudy, gdy ten w sierpniu opróżni urząd.


Zdrada Gowina jest zatem kwestią czasu, musi on po prostu poczekać na lepszy moment. Ponadto przejmowanie władzy przez opozycję już teraz, gdy skutki kryzysu nie ujawniły się w pełni, grozi tym, że za kilka miesięcy - gdy po zmianie rządu kryzys dotknie już wszystkich -  Polacy będą obwiniać nie PiS, lecz nowy rząd PO-PSL-SLD-Konfederacja-Gowin  za pogorszenie swojej sytuacji materialnej.


Plan opozycji ma też słabe punkty. PiS nadal ma ponad 40% poparcia. Przejęcie władzy w tak trudnym momencie, w trakcie epidemii, mając na karku silną opozycję w postaci PiS, popieraną przez znaczną część Polaków, mogłoby spowodować dalszy spadek poparcia dla rządu PO i sojuszników. Po 1-2 latach trzeba byłoby w końcu zrobić wybory i sfałszować je, by utrzymać władzę. 

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale