życie społeczne
Obserwuję świat i chciałbym by był lepszy.
1 obserwujący
147 notek
55k odsłon
  150   0

Co nam przyniesie Anno domini 2019?

Puste ulice polskich miast, ucichły brawa filharmonii wiedeńskiej po zakończonym tradycyjnym koncercie noworocznym. Nasze myśli biegną dziś – 1 stycznia do tego, co nam przyniesie najbliższe 365 dni. Życzymy sobie pomyślności, mamy także nadzieję, że najbliższy rok będzie także czasem pomyślności dla naszej Ojczyzny.
Pewnie w polityce nie będzie to rok spokojny, bo zbliżają się wybory do parlamentu tak europejskiego jak i krajowego.
Czy Prawu i Sprawiedliwości uda się dalej rządzić? Czy będą robili to samodzielnie? Czy będą musieli szukać koalicjanta?
Czy w PiS-ie toczyła się będzie walka „buldogów pod dywanem” o sukcesję po Prezesie Kaczyńskim? Wielu chętnie patrzy na każde potknięcie Morawieckiego nie chcąc by to on był kolejnym przywódcą ugrupowania mieniącego się prawicowym.
Wyjaśni się też pod koniec roku czy PiS wystawi Dudę, jako swojego kandydata na kolejną kadencję do prezydentury. Najprawdopodobniej tak się stanie, bo brak poparcia dla Dudy było by przyznaniem, że wybór z roku 2015 był błędem dla Kaczyńskiego. Postawić należy ciekawsze pytanie – czy w szranki o polską prezydenturę stanie Donald Tusk?
Mówi się też o zmianach w programie 500+; kogo one dotkną może pokazać już najbliższe 12 miesięcy.
Na arenie międzynarodowej będziemy mieli okazje obserwować brexit i jego skutki.
Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich
„Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego” - głosi przyjęta przez Sejm uchwała ustanawiająca rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Wyrażano w niej wdzięczność za „wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość RP”.
Rok 2018 to także rok Stanisława Moniuszki w 200 rocznicę urodzin; Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 100 rocznicę urodzin; Anny Walentynowicz w 90 rocznicę urodzin.
Sejm upamiętnił także 450 rocznicę Unii Lubelskiej zawartej pomiędzy Polską i Litwą w 1569 roku.
20 lat temu weszły w życie trzy wielkie reformy AWS: terytorialna – 16 województw, edukacji – powołująca gimnazja i zdrowia wprowadzająca kasy chorych.
20 lat temu Polska wstąpiła do NATO a 15 lat temu do Unii Europejskiej.
Największe emocje wśród polityków będzie wzbudzać 30 rocznica obrad okrągłego stołu i częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca.
Tradycyjnie życzmy sobie na zakończenie do siego roku.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości