Młodzieżowy projekt "Felicita" jest poświęcony depresji.
Młodzieżowy projekt "Felicita" jest poświęcony depresji.
Zwolnieni z Teorii Zwolnieni z Teorii
332
BLOG

Felicita – licealistki wzięły na warsztat depresję

Zwolnieni z Teorii Zwolnieni z Teorii Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Depresja – jak ją rozpoznać, jak sobie z nią radzić, jak pomóc osobom cierpiącym na tę chorobę? Problemem zajęła się grupa uczennic II LO w Myślenicach w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. 

Depresja staje się coraz częstszym problemem społecznym i zdrowotnym. Cierpi na nią około 350 milionów ludzi na świecie, z tego w Polsce około półtora miliona.

Depresja objawia się przedłużającym się złym samopoczuciem, przygnębieniem, utratą zainteresowań i radości życia. Człowiek cierpiący na depresję funkcjonuje w zwolnionym tempie, ma zaburzenia koncentracji oraz obniżoną samoocenę. Objawy choroby mogą być bardzo różne. Depresji nie zawsze towarzyszy smutek. Przebiega ona w różny sposób. Przyczyny choroby mogą mieć podłoże genetyczne, biologiczne lub psychiczne. Często osoby cierpiące na depresję nie są tego świadome. 


depresja, choroba

Tematem depresji zajęły się uczennice myślenickiego liceum. Swój projekt, stworzony w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii, nazwały Felicita, czyli szczęście. Ich celem jest uświadomienie innym, co to jest depresja, czym się objawia, jak sobie z nią radzić, a także, jak pomóc osobom z otoczenia, które na nią cierpią. 

W ramach projektu autorki projektu przygotowały prezentację dla innych uczniów na temat depresji. Przeprowadziły ankietę w szkole na temat tej choroby. Odwiedziły Dom Seniora i wspólnie z pensjonariuszami wykonywały prace plastyczne. Przeprowadziły też zbiórkę zabawek i funduszy dla dzieci z Domu Matki i Dziecka w Krakowie.


depresja, choroba, objawy

Jak zapobiegać depresji?

Sen - według specjalistów, osoby, które cierpią na bezsenność lub inne zaburzenia senne, są bardziej narażone na depresję; człowiek powinien spać około 8 godzin na dobę.

Dieta – w profilaktyce depresji ważna jest zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze; zdrowe żywienie zapobiega wahaniom cukru, które mają duży wpływ na nasz nastrój.

Aktywność fizyczna – w czasie wysiłku fizycznego organizm wytwarza hormon szczęścia, co poprawia nastrój i wpływa też na lepszy wygląd; siłownia, bieganie, rower, spacer – każda z tych form aktywności jest dobra.

Kontakty z ludźmi – wyjdź do ludzi, nie zamykaj się w domu. Spotykając się z innymi, można spędzić dobrze czas i zapomnieć o swoich troskach, zawsze można porozmawiać i się zwierzyć ze swoich problemów.

Odprężenie - gorąca kąpiel lub joga pozwalają się wyciszyć.

Hobby – realizowanie swojej pasji pozwala zapomnieć o problemach i troskach.


Zwolnieni z Teorii, olimpiada, depresja


Projekt Felicita na Facebooku.


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości