Szymon Hołownia (w środku). Fot. Twitter/Michał Kobosko
Szymon Hołownia (w środku). Fot. Twitter/Michał Kobosko

Czy liderzy Polski 2050 Szymona Hołowni łamią partyjną "konstytucję"?

Marcin Dobski Marcin Dobski Marcin Dobski Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Michał Kobosko, Joanna Mucha i Maciej Żywno są nie tylko w zarządzie krajowym Polski 2050, ale od miesiąca zasiadają też we władzach regionalnych ugrupowania. Tym samym łamią art. 26 statutu partii, który zakazuje łączenia tych funkcji - ustalił Salon24.pl.

W marcu 2022 roku odbył się kongres Polski 2050, na którym zaprezentowano nowe władze. W zarządzie krajowym partii znalazł się przewodniczący Szymon Hołownia, pierwszym wiceprzewodniczącym został Michał Kobosko, a drugim - Agnieszka Buczyńska. Wiceszefami ugrupowania są Hanna Gill-Piątek, Joanna Mucha, Paulina Hennig-Kloska i Maciej Żywno. Skarbnikiem mianowano Jacka Kozłowskiego. 

Po wypadku pisał o "trumnie na kółkach". Paweł K. z kolejną karą od sądu dyscyplinarnego

Łączenie funkcji a ustawa 

Wybory władz regionalnych odbyły się w Polsce 2050 w grudniu ubiegłego roku. Michał Kobosko, zwany wiceHołownią, został wybrany na przewodniczącego PL 2050 w województwie dolnośląskim. Mucha została wybrana do zarządu w województwie lubelskim, a Żywno na Podlasiu.

Jest jednak problem. Zgodnie z ustawą o partiach politycznych - to statut partii określa jej cele, strukturę i zasady działania (art. 9 ust. 1). Statut Polski 2050 w art. 26 pkt. 7 mówi: "Nie można łączyć pełnionych funkcji w Zarządzie Regionalnym z funkcją w Zarządzie Krajowym".

image

Sprawą zajmowali się eksperci Onetu. - W świetle art. 26 ust. 7 statutu nie ma wątpliwości, że Joanna Mucha, będąc członkiem zarządu krajowego partii, nie mogła być wybrana do zarządu regionalnego. Jej kandydatura, zgodnie z logiką statutu, powinna była zostać odrzucona. Pani poseł mogłaby kandydować do zarządu regionalnego dopiero po rezygnacji z funkcji w zarządzie krajowym - tłumaczył dr Michał Wallner z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka UMCS.  

Amerykańskie uzbrojenie dla Polski już w Europie. Strzeże go holenderskie wojsko

Tłumaczenia Polski 2050

W Polsce 2050 uważają jednak, że wszystko odbyło się legalnie. - Zgodnie z paragrafem 21 pkt. 3 Uchwały Rady Krajowej Partii „w sprawie przeprowadzenia wyborów w partii” członkowie Zarządu Krajowego mogą być wybierani do Zarządu Regionu, ale w przypadku uzyskania ponownie mandatu członka Zarządu Krajowego będą zobowiązani do złożenia mandatu członka Zarządu Regionu - odpiera zarzuty w rozmowie z Salon24.pl rzeczniczka Katarzyna Karpa-Świderek. - Nie ma zatem prawnych, statutowych i regulaminowych przeszkód w tymczasowym łączeniu funkcji Przewodniczącego Regionu z funkcją członka Zarządu Krajowego.

Polska 2050 nie chciała udostępnić Onetowi regulaminu wyborczego, którym zasłania się partia, ponieważ jest to wewnętrzny dokument. Udało nam się go zdobyć. Faktycznie jest w nim zapis, według którego istnieje furtka dla wybrania członka zarządu krajowego do zarządu regionu. 

image

- Statut jest swego rodzaju konstytucją partii politycznej. W świetle ustawy o partiach politycznych oraz literatury naukowej nie można stwierdzić, że regulamin wyborczy jest ważniejszy od statutu. Jest na odwrót. Tak zresztą wynika z samego statutu Polski 2050 - wyjaśnił dr Wallner. Jedynym wyjściem byłoby przeprowadzenie wyborów do zarządów regionów jeszcze raz, bez udziału w nich członków zarządu krajowego. Lub zmiana statutu partii. O tym mówi jego rozdział 6 i art. 33 (pkt. 1 i 2):

1. Projekt zmiany statutu lub nowego statutu może zostać zgłoszony przez Zarząd Krajowy lub Radę Krajową.

2. Zjazd Krajowy podejmuje uchwałę w sprawie zmiany statutu lub przyjęcia nowego statutu większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy członków Zjazdu Krajowego. 

Wygrać i przegrać jednocześnie. Oto wyniki wyborów 2023

PKW odrzuciła sprawozdanie Polski 2050

To kolejne wątpliwości natury prawnej po tym, jak Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Polski 2050. Pisaliśmy: PKW w argumentacji podnosi brak jawności w finansowaniu Polski 2050, punktuje pozyskiwanie pieniędzy poprzez powiązane z ugrupowaniem fundacje i stowarzyszenia, co sprawia, że są one poza kontrolą PKW. Obala też obronę partii Szymona Hołowni, jakoby nie mogła ona zbierać środków na rachunek bankowy.

Marcin Dobski

Marcin Dobski
Dziennikarz Salon24 Marcin Dobski
Nowości od autora

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka