156 obserwujących
8143 notki
21481k odsłon
2317 odsłon

Olga Tokarczuk odebrała Nobla. List gratulacyjny prezydenta Dudy

Olga Tokarczuk (L) podczas spotkania w Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie. Fot. PAP/Clement Morin
Olga Tokarczuk (L) podczas spotkania w Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie. Fot. PAP/Clement Morin
Wykop Skomentuj230

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018, Olga Tokarczuk, odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa. Ceremonia noblowska odbywa się we wtorek w filharmonii sztokholmskiej.

Laureaci Nagrody Nobla dostają złote medale z wygrawerowanym wizerunkiem fundatora Alfreda Nobla oraz łacińską inskrypcją "Inventas vitam iuvat excoluisse per artes". Są one wykonane ręcznie z 18-karatowego złota i ważą 175 gramów. Dyplomy są wykonane ręcznie przez artystów, jest na nich zdjęcie, imię i nazwisko laureata oraz cytat z uzasadnienia przyznania Nagrody Nobla. 

Olga Tokarczuk została poproszona o odebranie wyróżnienia przez Pera Waesterberga z Akademii Szwedzkiej, który wcześniej wygłosił laudację na cześć noblistki. 


"Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje wam. Proszę o odebranie Literackiej Nagrody Nobla z rąk jego królewskiej mości króla Szwecji" - powiedział Waesterberg po polsku. 

Polska pisarka - ubrana w czarną, aksamitną suknię do ziemi - wyszła na scenę sztokholmskiej filharmonii jako dziesiąty noblista. Ceremoniał ma związek z kolejnością dziedzin nagrody zapisanych w testamencie Nobla. 

Podczas odbierania przez polską noblistkę medalu i dyplomu wszystko przebiegło zgodnie z planem, także zapisany w protokole trzykrotny ukłon, który nie udał się w 1996 r. Wisławie Szymborskiej. Poetka w tym właśnie momencie ceremonii pomyliła się. Olga Tokarczuk swoje trzy ukłony wykonała bez pomyłek.

Tokarczuk i Holland

"Cześć, wiem, że nas oglądacie. Pozdrawiamy serdecznie ze Sztokholmu. Trzymajcie się, wrocławianie" - powiedziała Tokarczuk w klipie, który pojawił się we wtorek tuż przed ceremonią na jej profilu na Facebooku. W opisie towarzyszącym wideo wyraziła nadzieję, że "we Wrocławiu pogoda dopisuje".


W nagraniu pojawia się także Agnieszka Holland, która w 2017 r. stworzyła film "Pokot" na podstawie powieści Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych". "Żałuję, że nie jestem z Wrocławia. Wrocław może być dumny. Mam nadzieję, że jesteście" - podkreśliła reżyserka. 

We wtorek na wrocławskim rynku można oglądać transmisję na żywo z ceremonii wręczenia Nagród Nobla. Wcześniej, od godz. 15.30, na ekranie wyświetlano obszerne fragmenty mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk z 7 grudnia, a także fragmenty jej przemówień, m.in. ze spotkania w Narodowym Forum Muzyki. 

Wrocławianie mogli również pogratulować Oldze Tokarczuk, wpisując się do księgi gratulacyjnej, która została wystawiona o godz. 15. Później księga zostanie przeniesiona do wrocławskiego ratusza, a następnie przekazana noblistce. 

W związku z przyznaniem Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk w ciągu dnia w kilkudziesięciu wrocławskich szkołach w ramach lekcji zorganizowano czytania książek noblistki. Prócz tego w Ossolineum odbywa się prezentacja oryginalnych druków z ilustracjami, które wykorzystane zostały przez pisarkę przy pracy nad "Księgami Jakubowymi". 

List gratulacyjny od Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda skierował we wtorek do Olgi Tokarczuk, w dniu wręczenia jej literackiej Nagrody Nobla, list gratulacyjny. "Chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają" - napisał prezydent. 

We wtorek po południu laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk - piąta polska noblistka w dziedzinie literatury - odbierze w Sztokholmie dyplom oraz złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa. 

„Wielce Szanowna Laureatko! Proszę przyjąć słowa uznania i gratulacje z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. W dniu wręczenia lauru chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają. Ciszę się, że pani kunszt pisarski, który doceniają od dawna czytelnicy, krytycy i badacze w kraju i za granicą, znalazł teraz najwyższą ocenę w oczach członków Komitetu Noblowskiego” - napisał prezydent w liście, który na Twitterze opublikował dyrektor prezydenckiego Biura Prasowego Marcin Kędryna. 


Jak podkreślił prezydent, to wielkie osobiste osiągnięcie noblistki i "wspaniały sukces, który zapisze się w historii literatury polskiej i światowej". „To też ogromnie istotny znak, jak ważna i niezastąpiona pozostaje sztuka słowa, jego moc i piękno. W czasach nam współczesnych, zdominowanych przez wysoko rozwinięte technologie cyfrowe, gdy porozumiewamy się najczęściej za pomocą obrazów i krótkich urywkowych komunikatów, Pani pisarstwo jest świadectwem żywotności narracji i siły języka, za pomocą których tworzy Pani i przedstawia mniejsze i wielkie historie” - czytamy w liście prezydenta.

Wykop Skomentuj230
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura