156 obserwujących
8391 notek
22066k odsłon
1728 odsłon

Tomasz Grodzki spotkał się z Nancy Pelosi. "Rozmawialiśmy o fundamentach demokracji"

Nancy Pelosi z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. fot. Twitter/Kancelaria Senatu
Nancy Pelosi z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. fot. Twitter/Kancelaria Senatu
Wykop Skomentuj135

To była rozmowa ludzi, którzy dzielą podobne wartości: poszanowanie demokracji, poszanowanie praw człowieka, praworządność - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu w Krakowie z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

To była rozmowa nie tylko mniejszego alianta z silnym aliantem, nie tylko mniejszego partnera z największym mocarstwem świata. Ale to była przede wszystkim rozmowa ludzi, którzy dzielą podobne wartości: poszanowanie demokracji, poszanowanie praw człowieka, praworządność, poszanowanie godności każdej istoty ludzkiej, poszanowanie różnorodności poglądów. Krótko mówiąc: poszanowanie demokracji w jej najlepszym, najzdrowszym wydaniu – mówił marszałek o spotkaniu z Nancy Pelosi.

- Rozmawialiśmy o fundamentach demokracji, jakim jest poszanowanie różnorodności ludzi i różnych poglądów: lewicowych, prawicowych, centrowych, ale spierających się w ramach demokracji, a nie poza jej ramami – powiedział Grodzki, zaznaczając, że to zostało bardzo mocno podkreślone.

Tematem rozmów były także relacje polsko-amerykańskie. - Wyraziliśmy zadowolenie ze zniesienia wiz po długim procesie dochodzenia do tego radosnego faktu – powiedział marszałek Senatu.

Grodzki podkreślił, że wizyta Pelosi w Polsce miała półprywatny charakter, a wieczorne spotkanie na lotnisku wojskowym w Krakowie-Balicach było robocze. Uczestniczyli w nim także senatorowie Bogdan Klich, Marcin Bosacki i były ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf.

Spotkanie Grodzki-Pelosi

Senator Klich pytany przez dziennikarzy powiedział, że podczas spotkania nie był poruszany temat ustawy 447. - Nie był poruszany. Było pytanie ze strony członka delegacji amerykańskiej, jak w tej chwili wygląda problem antysemityzmu w Polsce, ale odpowiedzieliśmy, że to nie jest w tej chwili problem społeczny – ambasador Schnepf mówił o swoich własnych doświadczeniach – że to nie jest taki problem, który akurat dla wspólnoty państw demokratycznych stanowi główne wyzwanie – powiedział Klich.

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono - potocznie zwana ustawą 447 - dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu.

Senator Marcin Bosacki mówił, że członkowie polskiej delegacji podziękowali za list dwóch amerykańskich kongresmenów – w tym przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliota Engela – skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyrazili ono zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce. - Bardzo wiele wspólnych obserwacji, o tym, że wszystkie demokracje na Zachodzie są podzielone między tymi, którzy uznają, że źródłem władzy jest naród oraz prawa i wartości oraz tymi, którzy uważają, że cała władza należy się im – powiedział senator Bosacki.

Dodał, że wymieniono też spostrzeżenia, co do tego, jak prezydent Rosji Władimir Putin "próbuje siać podziały w ramach świata Zachodu oraz w poszczególnych krajach". Ja w rozmowie z panią Pelosi podkreślałem, że mam nadzieję, że prezydent Putin nie będzie używał swojego przemówienia w Jerozolimie do tego typu działań – powiedział Bosacki.

Pani Pelosi w rozmowie ze mną jasno powiedziała, że to w jaki sposób w losy demokracji zachodnich wtrąca się Władimir Putin jest jednym z głównych wyzwań, które przed nami wszystkimi wspólnie stoją – mówił senator Bosacki.

- Wszyscy mamy nadzieję, że to nie będzie ani moment, ani miejsce, gdzie tego typu fałszywe nurty historyczne będą prezentowane" - podkreślił Ryszard Schnepf, choć jak zaznaczył nie wiadomo, co prezydent Rosji powie w Jerozolimie. "Z całą pewnością ta narracja dla światłych ludzi, m.in. dla polityków amerykańskich jest jedną wielką brednią. Te działania są nieskuteczne i właściwie wszyscy wiemy, gdzie spoczywa prawda – dodał.

Jak powiedział Bosacki Eliota Engela nie było na spotkaniu w Krakowie, choć jego przyjazd był wcześniej anonsowany – musiał zostać dłużej w USA. - Byli członkowie tej komisji (spraw zagranicznych Izby Reprezentantów), którzy mówili nam, że jest wspólnym wyzwaniem różnych demokracji w świecie Zachodu, w tym demokracji amerykańskiej i polskiej, aby standardy demokratyczne, w tym przestrzeganie prawa także przez władze, były przestrzegane. Bez tego Wspólnota Transatlantycka będzie zagrożona – relacjonował Bosacki.

Politycy powiedzieli, że marszałek Senatu został zaproszony do tego, żeby przy okazji ewentualnej, przyszłej wizyty spotkał się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

Klich dodał, że dla delegacji amerykańskiej ważne było także polsko-amerykańskie braterstwo broni. - Ono jest utrwalone w świadomości Amerykanów, zarówno po operacjach, w których uczestniczyliśmy, jak i w związku z przebywaniem na terenie Polski amerykańskich żołnierzy. Podkreśliliśmy, jak ważne jest to i jaka ważna jest rola Polski w tej części Europy, także z punktu widzenia interesów amerykańskich oraz to, że Polska demokratyczna w środkowej Europie jest niezbywalnym elementem stabilności całej Europy – powiedział Klich.

Wizyta Nancy Pelosi

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi z marszałkiem Grodzkim spotkała się w części wojskowej lotniska Kraków-Balice.

Przed południem amerykańska polityk odwiedziła były niemiecki obozu Auschwitz, gdzie oddała hołd ofiarom i złożyła wieniec przed Ścianą Straceń. Towarzyszyli jej marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek i Senatu Tomasz Grodzki, którzy także złożyli kwiaty w tym miejscu.

Nancy Pelosi odwiedziła obóz Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau, gdzie Niemcy na masową skalę mordowali Żydów. Amerykańska polityk przyjechała do Polski w drodze do Jerozolimy na Światowe Forum Holokaustu.

KJ

Wykop Skomentuj135
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka