156 obserwujących
8412 notek
22115k odsłon
1937 odsłon

Premier Morawiecki po spotkaniu z Angelą Merkel: Mamy dobrego partnera w Niemczech

Premier Polski Mateusz Morawiecki i Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Premier Polski Mateusz Morawiecki i Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Wykop Skomentuj133

Cieszę się, że mamy dobrego partnera w Niemczech; Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym, a my stajemy się dla Niemiec jednym z kluczowych partnerów inwestycyjnych, a także politycznych – mówił we wtorek premier Polski Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. 

Premier Polski Mateusz Morawiecki od poniedziałku przebywa z dwudniową wizyt w Berlinie. – Dobra wizyta. Wczoraj wieczorem bardziej historyczna, dzisiaj bardzo praktyczna, związana z interesami Polski, których na pewne będziemy strzec na wszystkich możliwych odcinkach frontu – podsumował wizytę premier RP Mateusy Morawiecki podczas rozmowy z dziennikarzami. 

We wtorek rano premier Polski Mateusz Morawiecki spotkał się na śniadaniu roboczym z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. – Cieszę się, że mamy dobrego, solidnego partnera w Niemczech, który jest również naszym głównym partnerem handlowym, gospodarczym, a my stajemy się dla Niemiec jednym z kluczowych partnerów inwestycyjnych, gospodarczych, a także - oczywiście – politycznych – mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu spotkania z Merkel. 

Jak relacjonował podczas spotkania z Merkel omówili trzy „makrotematy”. Pierwszy z nich – jak wskazał premier – dotyczył przyszłego unijnego budżetu. Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że 20 lutego odbędzie się specjalny szczyt unijny poświęcony temu tematowi. 

– Zgodziliśmy się z panią kanclerz, że to będzie bardzo trudna Rada Europejska, że to będą bardzo trudne negocjacje. Można powiedzieć przedbiegi do rozpoczęcia negocjacji – mówił premier Mateusz Morawiecki. 

Jak dodał nie spodziewa się wiele po tych negocjacjach. – Ale oczywiście przystąpimy do nich z dobrą wolą znalezienia przynajmniej kompromisu w jakichś częściach spraw budżetowych – deklarował. 

Polska kładzie nacisk na sprawy wspólnego budżetu na politykę rolną i politykę spójności, czyli rozwój infrastruktury - wskazał. – Powiedziałem to podczas spotkania porannego. Podałem też pewien pomysł, który jest pomysłem komisarza rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, w jaki sposób zwiększyć jednocześnie wydatki na cele klimatyczne, a także na cele polityki rolnej. Czyli jak gdyby połączyć budżet rolniczy z budżetem klimatycznym – stwierdził premier Polski. 

– Myślę, że to jest takie okienko, które będzie interesujące; refleksja, która będzie ciekawa, akceptowalna – mam nadzieję dla wszystkich krajów członkowskich – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Angela Merkel, Mateusz Morawiecki, Berlin
W trakcie wizyty w Niemczech premier Morawiecki wziął udział w berlińskich obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnegoAuschwitz-Birkenau. Fot. Flickr/premierrp

Premier dopytywany o plan minimum dotyczący negocjacji budżetowych, odparł, że jest nim zapewnienie dobrego finansowania dla rozwoju infrastruktury oraz wyrównanie dopłat dla rolników. 

Drugi temat poruszany podczas spotkania z kanclerz Merkel – jak mówił premier – dotyczył działań protekcjonistycznych niektórych krajów świata. Wskazał tu na Chiny czy USA. – Europa jest oparta o handel. Mamy gospodarki otwarte. Zależy nam na eksporcie. Chcemy unikać protekcjonizmu – mówił. Wskazał, że Polska i Niemcy w tej kwestii są właściwie „na jednej długości fali”. – Nawet my jesteśmy trochę bardziej jeszcze zdecydowani żeby blokować to nierówne traktowanie, które widać np. w odniesieniu do takich branż jak branża stalowa, cement lub nawozy czy produkcja szkła. Tutaj chcemy zdecydowanie doprowadzić do mechanizmów wyrównujących pole gry, a więc albo nałożyć albo odpowiednie opłaty na import z Rosji, Chin, Indii, albo wprowadzić takie mechanizmy substytuując te opłaty; takie mechanizmy wyrównujące koszty produkcji żeby przemysł stalowy, nawozów sztucznych nie wyniosły się z Europy, a w szczególności z Polski – oświadczył. 

Premier Mateusz Morawiecki wskazał że podczas rozmowy z Merkel poruszono też kwestię mechanizmów podatkowych w ramach OECD. Jak wskazał, zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, do końca roku OECD ma wypracować np. mechanizm wspólnego podatku cyfrowego. – Czekamy na ten pomysł, propozycje i będziemy wtedy albo gotowi żeby to była część budżetu unijnego albo podatek cyfrowy będzie w identyczny sposób wprowadzony we wszystkich krajach członkowskich i wtedy Polska będzie beneficjentem tego w ramach naszego budżetu, czyli tak jak wcześniej o tym mówiliśmy – powiedział. 

Polsko-niemieckie rozmowy o polityce klimatycznej

Innym tematem rozmów - jak przekazał premier Morawiecki - była polityka klimatyczna. – Pani kanclerz z dużym zrozumieniem patrzy na nasz miks energetyczny, a ja z kolei zwróciłem uwagę na elektromobilność, na nowe technologie, to gdzie Polska jest liderem w tych nowych obszarach, które też się przyczyniają do poprawy ochrony środowiska, zmniejszenia emisji CO2 – relacjonował szef rządu. Jak dodał negocjacje dotyczące polityki klimatycznej również będą trudne, ale jak zaznaczył, jest optymistą jeśli chodzi o ich zakończenie. – Polska na pewno będzie broniła swojego interesu w tym zakresie – zapowiedział. 

Wykop Skomentuj133
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka