147 obserwujących
7426 notek
19429k odsłon
3438 odsłon

Aktywiści LGBT zakłócili mszę w intencji żołnierzy wyklętych, bo odprawiał ją Jędraszewski

Protest przed kościołem na Gocławiu, fot. Twitter/Łukasz Kasper/KAI
Protest przed kościołem na Gocławiu, fot. Twitter/Łukasz Kasper/KAI
Wykop Skomentuj209

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył w Warszawie mszy św. w intencji żołnierzy niezłomnych oraz gen. Augusta Fieldorfa „Nila”. W czasie uroczystości patriotyczno-religijnych pikietowało kilkadziesiąt osób. Wykrzykiwali hasła: "pedofile", "faszyści" i domagali się dymisji metropolity krakowskiego.

Abp Jędraszewski przybył do Warszawy na zaproszenie parafii św. Ojca Pio przy ul. Fieldorfa na Gocławiu. Msza w intencji żołnierzy niezłomnych i generała "Nila" rozpoczęła się o godzinie 12.00 Przed kościołem czekała już grupa demonstrantów, wśród których znaleźli się aktywiści organizacji lewicowych i LGBT.

Trzymali w rękach tęczowe flagi oraz transparenty: "Jędraszewski do dymisji", "Jędraszewski nie ma Boga w Sercu", "Jędraszewski przekazujesz znak nienawiści", "Miłość nie jest grzechem". Jedna z osób chciała wejść do kościoła, ale udaremnili jej to funkcjonariusze policji. "Pedofile", "faszyści" – wykrzykiwali manifestanci pod adresem duchownych. Jak podają uczestnicy akcji na Twitterze, zatrzymano Dawida Winiarskiego.


Posłanka Anna Maria Żukowska (Lewica) w swoim wystąpieniu obarczyła metropolitę krakowskiego winą za akty agresji wobec osób LGBT, których dopuścili się inni. W czasie, gdy w kościele trwała msza z głośników ustawionych przez organizatorów pikiety płynęła piosenka włoskiej partyzantki antyfaszystowskiej "Bella Ciao". Po mszy pod adresem ludzi wychodzących z kościoła manifestujący wykrzykiwali hasła: "obrońcy pedofili".

Internauci podają, że zostały sprofanowane symbole narodowe, a podczas modlitw gwizdano i skandowano hasła, by je zagłuszyć.

Jeszcze przed jego przybyciem zapowiedziano protest przeciwko duchownemu "Tęczowa zaraza i cywilizacja śmierci witają abp Jędraszewskiego". Hasło to nawiązanie do obraźliwych wypowiedzi abp. Jędraszewskiego na temat osób LGBT (ostrzegał przed "tęczową zarazą").

Organizatorzy protestu to: Warszawski Strajk Kobiet, Bart Staszewski (aktywista, autor projektu "LGBT free zones"), Aleks Polak (organizator sierpniowego protestu w sprawie odwołania abp. Jędraszewskiego oraz "Warszawa przeciw przemocy. Solidarni z Białymstokiem") i Dariusz Andrzej Woszczyński (członek załogi Miasteczka Wolności pod Sejmem).


- Dziś święta sprawa Rzeczpospolitej i jej przyszłości dotyka każdego z nas, dotyka też ciebie – powiedział abp Jędraszewski w homilii. Przypominając niezłomną postawę gen. Augusta Fieldorfa "Nila", skazanego na śmierć i powieszonego w 1953 r. skierował do wiernych wezwanie zawarte w wierszu "Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta: „Bądź wierny idź”.

Metropolita krakowski wskazał, że zarówno gen. "Nil", jak i żołnierze niezłomni do końca byli wierni hasłu umieszczonemu na sztandarach: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Ocenił, że ich postawy nie można zrozumieć bez Chrystusa. Podkreślił, że "fundamentem szacunku i umiłowaniu ojczyzny jest tylko Bóg".


Z kolei w liście do wiernych , który 1 marca jest odczytywany w kościołach archidiecezji krakowskiej, duchowny napisał: "Dzisiaj Polsce jest potrzebna równie żarliwa modlitwa, aby na skutek braku czujności i lekceważenia prawdziwych zagrożeń, poprzez postawę uległości i podporządkowywania się "wielkim tego świata", a przede wszystkim na skutek odrzucenia Boga i przyjęcia za prawdę pokus ojca wszelkiego kłamstwa - szatana, nasza Ojczyzna nie uległa duchowemu zniewoleniu przez nowe, ateistyczne i materialistyczne ideologie, o neo-marksistowskich korzeniach".


ja

Wykop Skomentuj209
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo