159 obserwujących
8508 notek
22375k odsłon
1076 odsłon

Co dalej z Porozumieniem? „Nie jest partią wodzowską”

Jarosław Gowin, lider Porozumienia. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Jarosław Gowin, lider Porozumienia. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj65

Na posiedzeniu prezydium zarządu krajowego Porozumienia pojawiła się bardzo mocna krytyka działań lidera ugrupowania, byłego wicepremiera Jarosława Gowina - wynika z nieoficjalnych informacji. 

Po poniedziałkowym posiedzeniu prezydium zarządu krajowego Porozumienia rzeczniczka ugrupowania Magdalena Sroka poinformowała, że przez aklamację podjęto uchwałę o poparciu dla Andrzeja Dudy, o jedności Zjednoczonej Prawicy oraz pełnym zaufaniu dla działań prezesa partii Jarosława Gowina. 

Nie rozpatrzono wniosku o wykluczenie z szeregów partii Zbigniewa Gryglasa  

Podczas poniedziałkowego posiedzenia prezydium zarządu krajowego partii rozmawiano również o przyszłości partii. 

– Daliśmy sobie czas na to, żeby każdy zastanowił się, czy chce dalej brać udział w pracach Porozumienia, czy jednak woli spróbować swoich sił w innym ugrupowaniu – powiedział jeden z polityków Porozumienia. 

Jarosław Gowin, Nowogrodzka, siedziba PiS
Prezes Porozumienia Jarosław Gowin (P) pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański

Inny z działacz ugrupowania relacjonował, że podczas poniedziałkowego spotkania większość jego uczestników opowiedziała się za tym, by nie rozpatrywać wniosku o wykluczeniu z szeregów partii wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa, który w ostatnich dniach publicznie krytykował postawę Gowina w kwestii wyborów prezydenckich. 

– Mimo publicznych zapowiedzi, że taki wniosek będzie rozpatrywany, ostatecznie do tego nie doszło – powiedział uczestnik spotkania władz Porozumienia. 

Kolejny z polityków partii dodał, że w trakcie spotkania na lidera Porozumienia spadła fala krytyki. – Podczas spotkania była bardzo mocna krytyka działań Jarosława Gowina w ostatnich tygodniach. Padło wiele męskich słów, ale umówiliśmy się, że na zewnątrz nie będziemy o tym mówić – zaznaczył polityk. 

Bielan: Porozumienie nie jest partią wodzowską 

Porozumienie nie jest partią wodzowską i nie jest tak, że jednoosobowo można podejmować decyzje, które mogą rodzić takie skutki jak rozbicie koalicji rządowej - podkreślił europoseł, polityk Porozumienia Adam Bielan. 

Bielan w rozmowie z Polskim Radiem 24 przypomniał, że poniedziałkowe prezydium zarządu Porozumienia było pierwszym od dziewięciu tygodni. Poprzednie - jak zaznaczył - odbyło się 2 marca. – Siłą rzeczy musieliśmy rozmawiać o tym, co wydarzyło się w ciągu tych tygodni, przede wszystkim z udziałem naszego prezesa – powiedział. – Nie chciałbym mówić publicznie na temat tej dyskusji. Ona była dość emocjonalna – dodał. 

Europoseł dopytywany, czemu dyskusja na prezydium partii była emocjonalna, odpowiedział: „Nie jest dla nikogo tajemnicą, że ws. głosowania korespondencyjnego, ws. naszego zachowania w tej sprawie, ws. rozmów z opozycją, były różne zdania w Porozumieniu”. – Dla mnie jest najważniejsze to, że ta dyskusja zakończyła się uchwałą w pełni wspierającą Zjednoczoną Prawicę i wspierającą rząd Mateusza Morawieckiego, pana prezydenta Andrzeja Dudę – podkreślił. 

– Nie wyobrażam sobie, żeby Porozumienie prowadziło jakiekolwiek rozmowy z opozycją na temat obalenia tego rządu czy tworzenia jakiejś innej większości – stwierdził. – Nie spełniły się też zapowiedzi, że ktokolwiek będzie z Porozumienia usuwany w wyniku tego, że zachował się w tym czasie niezgodnie z oczekiwaniami, więc ja jestem z przebiegu tego porozumienia zadowolony. Mam nadzieję, że mimo tego, że te ostatnie kilka tygodni dla naszej partii były trudne, to uda się odbudować jedność partii właśnie na bazie tego, że jesteśmy członkiem Zjednoczonej Prawicy – dodał. 

Bielan był również pytany o spekulacje, że w Porozumieniu jest możliwa zmiana lidera i nie będzie nim już Jarosław Gowin. – Taki wniosek na posiedzeniu prezydium nie padł. Zresztą paść nie mógł, bo o wyborze lidera partii Porozumienia, jak każdej innej partii, decyduje kongres; ten kongres nie jest zaplanowany na najbliższy miesiąc – powiedział. 

Jak dodał, podczas posiedzenia rozmawiano m.in. o stylu zarządzania partią. – Podkreślałem, że statut musi być przestrzegany i że musimy, władze kolegialne partii, czyli choćby prezydium, które odbyło się po raz pierwszy od dziewięciu tygodni, zarząd krajowy, muszą podejmować najważniejsze decyzje. My nie jesteśmy partią wodzowską i to nie jest tak, że jednoosobowo można podejmować decyzje, które mogą rodzić skutki takie jak rozbicie koalicji rządowej – mówił europoseł. 

– Wszyscy wyrazili absolutne poparcie dla członkostwa w Zjednoczonej Prawicy i nie ma mowy o tym, żeby Porozumienie ze Zjednoczonej Prawicy występowało – podkreślił Bielan. 

KW

Wykop Skomentuj65
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka