154 obserwujących
8001 notek
21104k odsłony
4461 odsłon

Koniec z obowiązkową maseczką. Szumowski zdradził, kiedy rząd zniesie obostrzenie

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zmieni rozporządzenie ws. maseczek. Fot. Polsat News
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zmieni rozporządzenie ws. maseczek. Fot. Polsat News
Wykop Skomentuj107

Dziś lub jutro Ministerstwo Zdrowia poinformuje, kiedy przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach. Zniesienie obostrzenia będzie zależało od sytuacji epidemicznej w danym województwie - wyjawił Łukasz Szumowski. 

Polacy mieli zasłaniać usta i twarze co najmniej rok, do wynalezienia szczepionki lub skutecznego leku - tak zapewniał minister zdrowia jeszcze w kwietniu. Wypłaszczenie krzywej zakażeń i zgonów na koronawirusa skłoniły rząd do odmrażania gospodarki, teraz czas na zniesienie kolejnych obostrzeń. 

Jednym z nich jest konieczność poruszania się w maseczkach poza domem. - Dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali, od kiedy nie będzie obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej - poinformował Łukasz Szumowski w Polsacie News.

Prawdopodobnie w trzech województwach: śląskim, dolnośląskim i mazowieckim pozostanie obowiązek zakrywania okolic ust i nosa. Jak stwierdził szef resortu zdrowia, tam wskaźnik reprodukcji wirusa "R" wykracza poza jedną potencjalną osobę.

- Mamy trzy województwa, które mają wskaźnik reprodukcji wirusa powyżej jednego. Możliwe, że tam będzie konieczność utrzymania obowiązku noszenia maseczek. W reszcie województw ten wskaźnik jest poniżej jedności, co oznacza, że liczba zakażeń spada - ocenił Szumowski. 

- To nie jest podział na województwa A i B, tylko na miejsca, gdzie jest ten wirus, i te, gdzie go nie ma - podkreślił minister zdrowia. Nakaz noszenia maseczek został wprowadzony w Polsce od 16 kwietnia. Obostrzenie nie będzie obowiązywało w otwartej przestrzeni, ale nie zniknie w zamkniętych pomieszczeniach: sklepach, galeriach handlowych, czy kościołach.

Szumowski był też pytany o zdjęcia, na których widać Mateusza Morawieckiego w gliwickiej restauracji - premier nie zachował odstępu od rozmówców, siedząc przy stoliku. - Odległości z pewnością mogłyby być większe. Jeżeli ktoś się spotyka z wąską grupą osób obcych, to należy zachowywać dystans i mieć maseczkę, jeśli to nie jest spotkanie formalnie i nie odbywa się w związku z pełnioną funkcją - komentował. 

Szumowski po części żałuje, że wszedł do polityki i to na tak eksponowane stanowisko w rządzie, bowiem szybko stał się celem ataku mediów. Tuż po wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce minister zdrowia szybko stał się najpopularniejszym politykiem w kraju. 

- Zamiast zastanawiać się: czy i w jaki sposób odmrażać gospodarkę, służbę zdrowia, to połowę mojego czasu muszę poświęcać na odpowiadanie w sprawie nieprawdziwych informacji o mnie czy o mojej rodzinie. Teraz dwa razy bym się zastanowił, czy wchodzić do polityki - rozważał gość Polsat News. 

Zobacz też: Jak prawidłowo nosić maseczkę?

GW

Wykop Skomentuj107
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości