Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej nt. stanowiska w sprawie Konwencji Stambulskiej. Fot. PAP/Rafał Guz
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej nt. stanowiska w sprawie Konwencji Stambulskiej. Fot. PAP/Rafał Guz

Zbigniew Ziobro: W poniedziałek wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 156

Minister sprawiedliwości powiedział, że polskie prawo jest wzorcowe jeśli chodzi o standardy ochrony kobiet przed przemocą. 

W poniedziałek złożymy wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej - poinformował w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Polecamy: Protest w obronie konwencji stambulskiej. "Nie dla legalizacji przemocy domowej"

Minister sprawiedliwości powiedział na konferencji prasowej, że polskie prawo jest wzorcowe jeśli chodzi o standardy ochrony kobiet przed przemocą. Ziobro dodał, że rząd Zjednoczonej Prawicy, w odróżnieniu od - jak stwierdził - lewicy, nie mówił, tylko działał w tej kwestii. 

Według niego, dziś nie ma żadnych rozwiązań w tzw. konwencji stambulskiej w zakresie ochrony kobiet, których byśmy nie spełniali, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe. 

konwencja stambulska, protest przeciw wypowiedzeniu konwencji stambulskiej
Protest kobiet przed siedzibą Ordo Iuris w Warszawie ws. Konwencji Stambulskiej. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Uzasadniając wniosek ws. wypowiedzenia konwencji szef MS powiedział, że są w niej też zapisy „o charakterze ideologicznym, których nie akceptujemy i uważamy za szkodliwe”. W tym kontekście Ziobro mówił m.in. o „konstruowaniu tzw. płci społeczno-kulturowej w opozycji do płci biologicznej”. 

Jak dodał, z tym „ideologicznym założeniem” związany jest nakaz, by zmieniać edukację dzieci w zakresie nauki tego rodzaju postaw. 

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka