162 obserwujących
8918 notek
23585k odsłon
1404 odsłony

Premier Morawiecki chce Planu Marshalla dla Białorusi

Spotkanie Mateusza Morawieckiego ze Swiatłaną Cichanouską. Fot. Flickr/premierrp
Spotkanie Mateusza Morawieckiego ze Swiatłaną Cichanouską. Fot. Flickr/premierrp
Wykop Skomentuj93

Na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, w porozumieniu z i w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuję tzw. Plan Marshalla dla Białorusi - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. 

W poniedziałek w KPRM odbyło się kolejne spotkanie premiera Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych w sprawie sytuacji na Białorusi. 

„Budujące jest to, jak potrafimy się zjednoczyć wokół spraw najważniejszych dla Polski. A taką sprawą z pewnością jest Białoruś i jej przyszłość. Takie wnioski można wyciągnąć po drugim spotkaniu rządu z przedstawicielami polskiej opozycji, które trwało aż 3 godziny” - napisał szef rządu na Facebooku po zakończeniu spotkania. 


Podkreślił, że są kwestie bezdyskusyjne, w których panuje zgada: wolność, demokracja i suwerenność, którą „musimy wspierać u naszego wschodniego sąsiada”. 

Morawiecki wskazał, że podczas spotkania przedstawił sprawozdanie z działalności rządu na forum międzynarodowym oraz stan realizacji programu #SolidarnizBiałorusią, na który przeznaczyliśmy już 50 mln zł. We wpisie zwrócił uwagę, że rozwijany jest programy dla studentów i pracowników sektora IT. 

Mateusz Morawiecki, Swiatłana Cichanouska
Mateusz Morawiecki: Na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, w porozumieniu z i w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuję tzw. Plan Marshalla dla Białorusi. Fot. Flickr/premierrp

„Konkluzją spotkania była moja osobista deklaracja, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej - Council of the European Union, w porozumieniu z i w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuję tzw. Plan Marshalla dla Białorusi. To szereg rozwiązań, głównie gospodarczych, które wspólnie jako UE moglibyśmy zaproponować Białorusi w przypadku przeprowadzenia wolnych wyborów” - oświadczył.

„Dziękuję wszystkim przedstawicielom opozycji oraz tym, którzy ze strony rządowej ciężko pracują nad wsparciem Białorusi, za dzisiejszej spotkanie. Kolejne już wkrótce” - zakończył wpis Morawiecki. 

Najbliższy szczyt UE zaplanowany jest na 24-25 września. Według oficjalnej agendy unijni liderzy mają rozmawiać o jednolitym rynku, przemyśle, transformacji cyfrowej oraz relacjach z Turcją i Chinami. Szczyt ma być też okazją do rozmów dotyczących pandemii koronawirusa. 

KW

Wykop Skomentuj93
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka