158 obserwujących
8515 notek
22399k odsłon
2889 odsłon

List otwarty ambasadorów w obronie LGBT w Polsce. Wśród sygnatariuszy Mosbacher

Georgette Mosbacher podpisała list w obronie LGBT w Polsce. Fot. Ambasada USA w Polsce
Georgette Mosbacher podpisała list w obronie LGBT w Polsce. Fot. Ambasada USA w Polsce
Wykop Skomentuj272

50 ambasadorów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych podpisało się pod listem otwartym w obronie polskiej społeczności LGBT. - Prawa człowieka to nie ideologia: są one uniwersalne - komentowała inicjatywę Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce. 

- Pomimo odwołania tegorocznej Warszawskiej Parady Równości, która ze względu na uwarunkowania epidemiologiczne nie mogła odbyć się w przewidzianym terminie, chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami - czytamy w odezwie dyplomatów, którzy zajęli zdecydowane stanowisko w sporze o prawa LGBT w Polsce. 

- Chcemy także wyrazić uznanie dla podobnych starań podejmowanych w innych miastach Polski – w Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gnieźnie, Katowicach, Kielcach, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze - dodano. 

Ambasadorowie nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że LGBT "to ideologia, a nie ludzie". - Uznajemy przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans. Aby to umożliwić, a w szczególności aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści, musimy wspólnie pracować na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji - zaznaczyli sygnatariusze listu w obronie mniejszości seksualnych. 

Aby zapewnić poprawę w obszarze tolerancji i szacunku, autorzy apelu przekonują do podjęcia zmian w edukacji, zdrowia czy administracji. Wśród sygnatariuszy listu znajduje się Georgette Mosbacher.

- Prawa człowieka to nie ideologia - są one uniwersalne. 50 ambasadorów i przedstawicieli się z tym zgadza - przekonywała amerykańska ambasador w Polsce. Placówka na swojej stronie internetowej zamieściła w całości treść pisma w obronie LGBT. 

Do listu otwartego, którego przekaz koordynowała ambasada Królestwa Belgii w Polsce, odnieśli się urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Polskie prawo w równym stopniu chroni wszystkich ludzi: nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym ani gospodarczym – z jakiejkolwiek przyczyny. W pełni zgadzamy się z tym przesłaniem dzisiejszego listu ambasadorów akredytowanych w Warszawie - ocenił Paweł Jabłoński, wiceminister polskiej dyplomacji. 

Wiceszef MSZ docenił, iż w liście ambasadorów zabrakło odniesień do rzekomych "stref wolnych od LGBT". Działacze lewicowi montują tabliczki w miejscowościach, które wyrażały krytyczne stanowisko o LGBT w uchwałach. 

- Pozytywnie oceniamy też fakt, że w opublikowanym dziś liście nie powtórzono rozpowszechnianych w ostatnim czasie #fakenews nt. rzekomych „stref wolnych od LGBT”. Debata publiczna powinna opierać się na faktach, nie na fałszywych narracjach kreowanych przez media i „aktywistów“ - komentował Jabłoński. 

- Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z Konstytucją RP małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Stwierdzenie tego faktu (także w uchwałach władz samorządowych) nie jest dyskryminacją – jest wyrazem szacunku dla obowiązującego prawa i dla wartości, które wyznają Polacy - zaznaczył wiceminister. 

- Prawa człowieka są uniwersalne a godność ludzka niezbywalna. Należy ich bronić w odniesieniu do każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ. 

Apel o poszanowanie społeczności LGBT podpisali ambasadorowie: Albanii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Dominikany, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Islandii, Izraela, Japonii, Kanady, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, San Marino, Serbii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoch, a także Przedstawiciel Generalnego Rządu Flandrii i Delegat Generalnego Rządów Walonii-Brukseli, członkowie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, Dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji oraz Sekretarz Generalny Wspólnoty Demokracji.

GW

Wykop Skomentuj272
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo