162 obserwujących
8902 notki
23544k odsłony
1043 odsłony

Piątka dla zwierząt - premier zapowiedział zmiany w ustawie. Odszkodowania dla hodowców

Szynszyle hodowane są w Polsce od 1956 roku.
Szynszyle hodowane są w Polsce od 1956 roku.
Wykop Skomentuj72

Przesunięcie wejścia w życie zakazu hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenia uboju rytualnego na styczeń 2022 r., odszkodowania dla hodowców, zachowanie uboju rytualnego drobiu - zapowiedzieli premier i minister rolnictwa. Ma też powstać Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt.

Późnym wieczorem senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się za odrzuceniem noweli ustawy o ochronie zwierząt. Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) złożył zapowiedziane dziś przez premiera Mateusza Morawieckiego poprawki do noweli ustawy o ochronie zwierząt - zostaną one przedstawione jako wniosek mniejszości. Natomiast za złożonym przez senatora Ryszarda Bobera (PSL) wnioskiem o odrzuceniem nowelizacji zagłosowało pięciu senatorów PiS oraz dwóch Koalicji Obywatelskiej i wnioskodawca; dwóch senatorów PiS wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw wnioskowi o odrzucenie nowelizacji.

Zmiany po konsultacjach z rolnikami

Zakaz, od 2021 r., hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika oraz ograniczenie uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych zakłada uchwalona we wrześniu przez Sejm z inicjatywy PiS nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, nad którą pracują obecnie senackie komisje, a Senat na posiedzeniu plenarnym ma się nią zająć we wtorek.

Premier ogłosił, że rząd po "bardzo szerokich konsultacjach" chce zaproponować zmiany do nowelizowanej ustawy o ochronie zwierząt. Dodał, że zmiany te odpowiadają na postulaty środowisk rolników.

Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt

Szef rządu zapowiedział powołanie w krótkim czasie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, która jako jedyna będzie miała prawo do weryfikowania sposobu hodowli i traktowania zwierząt. Dodał, że inspekcja ta zostanie powołana "osobną ustawą, jeśli trzeba będzie".

- Wszystkie organizacje ekologiczne, ludzie, którzy spostrzegą niewłaściwe traktowanie zwierzęcia będą mogli zasygnalizować to Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, ale żadna osoba, która nie reprezentuje państwa polskiego nie będzie mogła sama weryfikować stanu chowu czy hodowli zwierząt - powiedział Morawiecki. Zaznaczył, że chodzi o sytuację zwierząt tak na wsi, jak i w mieście.

Ubój rytualny i fermy futerkowe będą dłużej

Kolejna zaproponowana zmiana zakłada przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów dotyczących uboju rytualnego i ferm zwierząt futerkowych na 1 stycznia 2022 r. - Takie vacatio legis zaproponujemy i chcemy to uczynić, aby producenci, przedsiębiorcy rolni, hodowcy - zarówno zwierząt futerkowych jak i w związku z ubojem rytualnym - mogli się lepiej przygotować. Tu vacatio legis będzie wydłużone względem pierwotnie proponowanego - powiedział premier.

Jednocześnie szef rządu poinformował, że pozostawiona zostanie możliwość uboju rytualnego drobiu.

Odszkodowania dla futerkowców

Kolejna propozycja dotyczy odszkodowań dla m.in. przedsiębiorców, którzy poniosą straty w związku z zakazem hodowli zwierząt na futra. - Dla przedsiębiorców, producentów rolnych, rolników i hodowców, którzy nie zdołają przestawić się na inny rodzaj produkcji - w szczególności dotyczy to producentów i hodowców zwierząt futerkowym - będziemy od stycznia 2022 roku wypracowywać odpowiednie mechanizm odszkodowawcze, by można było uwzględnić, jakie korzyści, zyski płynęły z poszczególnych rodzajów hodowli - mówił premier.

image
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, fot. PAP/Radek Pietruszka

Minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował, że od zeszłego piątku w Ministerstwie Rolnictwa została powołana komisja, która przygotowuje projekt dotyczący rekompensat. - Chcemy, aby to dotyczyło przede wszystkim tych, którzy tracą zyski z powodu wprowadzenia ustawy i przede wszystkim przedsiębiorców i rolników. To bardzo istotne, bo w pierwotnej wersji miało to dotyczyć tylko przedsiębiorców - powiedział Puda.

Dodał, że z perspektywy resortu rolnictwa "proponowane poprawki są o tyle istotne, że uwzględniają głosy rolników". Podkreślił, że głos rolników zostanie uwzględniony przy sprawie odszkodowań.

Kto może wejść na posesję

Minister odniósł się również do sprawy kontroli stanu zwierząt w gospodarstwach. - Jeżeli chodzi o wejście na posesję mieliśmy też wiele głosów, wiele uwag osób indywidualnych - w zależności od tego, kto przyszedł i od rolników, ale również od mieszkańców miast, że nie do końca mamy jasną sytuację, kto mógłby wchodzić do tych gospodarstw i nie mamy do końca pewności, że te organizacje, instytucje będą w pełni przejrzyste. W związku z tym powołujemy nową inspekcję, która będzie sprawowała nadzór i która będzie pełniła też rolę organu kontroli po to, aby do takich sytuacji nie dochodziło" - mówił Puda.

Wykop Skomentuj72
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości