Ustawa ws. służby zdrowia. Będą zapisy o zaangażowaniu lekarzy w walkę z pandemią

W ustawie ws. służby zdrowia będą zapisy o zaangażowaniu lekarzy w walkę z pandemią.
W ustawie ws. służby zdrowia będą zapisy o zaangażowaniu lekarzy w walkę z pandemią.

Po zarzutach, jakie padły w stosunku do lekarzy, że wielu z nich unika wsparcia służby zdrowia w czasie pandemii, rząd zdecydował włączyć tę kwestię do projektu najnowszej ustawy.

W projekcie ustawy ws. służby zdrowia znajdą się m.in. kwestie dotyczące zaangażowania lekarzy w walkę z pandemią COVID-19 - poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). 

Polityk nie ujawnił jednak dokładnej treści projektu, ani jego celu. Jak podkreślił, nie można pozwolić na to, że wielu lekarzy będzie unikać wsparcia służby zdrowia.

Brak lekarzy ważnym problemem podczas pandemii

Prawdopodobne posiedzenie Sejmu ws. ustawy dotyczącej służby zdrowia odbędzie się w piątek. Będzie to prawdopodobnie projekt poselski i jeszcze w czwartek wpłynie on do Sejmu. 

Terlecki dopytywany w rozmowie z Radiem WNET, czy w projekcie znajdzie się zapis przekazujący kontrolę wszystkich szpitali samorządowych, akademickich pod kontrolę rządu, podkreślił, że "to jeszcze nie teraz".

- To jest pewien plan, który chcemy zrealizować, ale nie tak koniecznie w tak pilnym i szybkim tempie - dodał. 

Według Terleckiego "są sprawy ważne, m.in. problem braku lekarzy, niechęć części środowiska, instytucji, organizacji lekarskich do wsparcia działań przeciwko pandemii".

Polityk PiS pytany, czy problem braku lekarzy będzie elementem projektu ustawy, odpowiedział, że "mamy trudną sytuację".

- Wojewodowie kierują do pracy w walce z koronawirusem, lekarze zwracają się do izb lekarskich, delegują sto kilkadziesiąt zachorowań, a zgłasza się 1/4, a nawet mniej, a czasem izby w ogóle nie współpracują w tym zakresie, albo z trudem, wiec trzeba to uporządkować - ocenił.

- Nie możemy sobie pozwolić na to, że tak wielu lekarzy będzie unikać wsparcia służby zdrowia w walce z pandemią - zaznaczył Terlecki.

Wicemarszałek Sejmu pytany o to, czy rozważane jest wprowadzenie któregoś ze stanów nadzwyczajnych, zaznaczył, że "w tej chwili nie, jeszcze nie ma powodu, ale jeśli sytuacja będzie bardzo się pogarszać, to w perspektywie tygodni i miesięcy można nad czymś takim myśleć".

Przedmiotem piątkowego posiedzenia nie będzie za to nowela ustawy o ochronie zwierząt, która została przyjęta z poprawkami w środę przez Senat.

Sasin zarzuca lekarzom brak zaangażowania podczas pandemii

Jacek Sasin zarzucił części środowiska lekarskiego, że nie chce wykonywać swoich obowiązków.  Minister aktywów państwowych mówiąc o aktualnej sytuacji epidemicznej stwierdził, że aktualnie w Polsce "występują problemy" związane z pracą medyków.

- Tym problemem jest chociażby zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy. Niestety, występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego - chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce - przekonywał w środę polityk PiS w Pierwszym Programie Polskiego Radia.

Jego wypowiedź skrytykowało wielu medyków. Szef Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja zażądał od wicepremiera przeprosin. 

KJ


Lubię to! Skomentuj151 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo