165 obserwujących
9550 notek
24799k odsłon
  2402   1

Morawiecki: Polska fabryka szczepionek w ramach Krajowego Planu Odbudowy

Premier Morawiecki w punkcie szczepień. fot. Flickr/premierrp
Premier Morawiecki w punkcie szczepień. fot. Flickr/premierrp

Ma powstać polska szczepionka przeciw COVID-19. O planach rządu premier Mateusz Morawiecki opowiedział w wywiadzie dla PAP. Fabryka, w której miałby powstać lek, ma zostać sfinansowana z Krajowego Planu Odbudowany, zasilanego ze środków z Unii Europejskiej.

- Konieczne jest zainwestowanie w budowę fabryk lub linii produkcyjnych. Jesteśmy na to przygotowani. Szansa na przyspieszenie dostaw szczepionek jest realna, ale tylko jeśli podejmiemy zdecydowane działania. Polskie firmy również chcą zaangażować się w proces wytwarzania szczepionki - tłumaczył premier.

Jak dodał, jest to koniecznie, aby uniezależnić europejski sektor zdrowia od państw trzecich, które - jak pokazuje praktyka - mają problem z terminowym dostarczaniem szczepionek.

- Bezpieczeństwo europejskich obywateli jest dziś w rękach europejskich liderów, a tymczasem sama UE stała się zakładniczką firm farmaceutycznych - dodał Morawiecki w rozmowie z PAP.

Morawiecki był inicjatorem listu szefów rządu Polski, Belgii, Danii, Hiszpanii oraz prezydent Litwy, w którym zaapelowano o usprawienienie dostaw.

- W liście pięciu państw skierowanym do Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela podkreśliliśmy konieczność uniezależnienia europejskiego sektora zdrowia od państw trzecich. Bezpieczeństwo europejskich obywateli jest dziś w rękach europejskich liderów, a tymczasem sama UE stała się zakładniczką firm farmaceutycznych. - powiedział Morawiecki.

W tym momencie czekamy na zwiększenie dostaw szczepionek. Unia zapłaciła firmom farmaceutycznym ponad 2,7 mld euro, żeby przyspieszyć wynalezienie szczepionek. Firmy na tym skorzystały, ale nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Dlatego oczekujemy bardziej zdecydowanych działań ze strony Rady Europejskiej. - stwierdził premier.

5 filarów Krajowego Planu Odbudowy 

Pierwszym filarem KPO jest odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki. Drugi filar to cyfryzacja. Trzeci filar KPO to sprawny sektor zdrowia. Szef rządu zwrócił uwagę, że w walce z pandemią COVID-19 bardzo pomogły elektroniczne recepty, skierowania i zwolnienia. Czwarty filar to mobilna, inteligentna Polska: Wsparcie niskoemisyjnego transportu publicznego, transportu między miastami, wsparcie kolei. Piąty filar, to zmiany w zakresie klimatu, na które musimy odpowiedzieć, czyli - wskazał - transformacja energetyczna.

Polski Nowy Ład

- Krajowy Plan Odbudowy jest prologiem Polskiego Nowego Ładu, który będzie kompleksowym planem rozwoju dla Polski po koronawirusie. Pracujemy nad nimi intensywnie od wielu tygodni. Polska potrzebuje programu, który będzie trampoliną odbicia gospodarczego i dźwignią wzrostu. Chcemy w najbliższych latach mocno zainwestować we wzrost produktywności i konkurencyjności polskiej gospodarki – to pozwoli kontynuować budowę polskiego modelu państwa dobrobytu  - powiedział Morawiecki w wywiadzie.

- Choć może trafniej byłoby mówić o modelu dynamicznego rozwoju. Rozwoju, który będzie miał przełożenie na wyższą jakość życia milionów Polaków, na lepszą służbę zdrowia, sprawniejszy transport czy cyfryzację kolejnych usług publicznych. Do tak kompleksowych działań potrzebujemy jedności naszego obozu politycznego - dodał.

KJ


Lubię to! Skomentuj159 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości